Psichologė atskleidžia, ko reikia, kad būtum iš tiesų laiminga

Jungtinės Tautos kasmet paskelbia laimingiausias pasaulio šalis. Pirmą kartą Pasaulio laimės ataskaitoje Norvegija atėmė nugalėtojos titulą iš savo kaimynės Danijos, o Lietuva taip ir neperžengė penkiasdešimtuko ribos. Ar iš tiesų nemokame būti laimingi? Psichologai sako, kad laimė yra kaip formulė, kurią galime susikurti patys. Metas padirbėti iš peties ne tik su savimi, bet ir su aplinkiniais.

Būna dienų, kai skubi, stresas graužia iš vidaus, o nuotaika subjurusi ne tik dėl šiandienos, bet ir dėl visų blogų dalykų, kurie atsitiko tavo gyvenime. Žinoma, prisiminei juos kaip tik šiandien ir viską sudėjusi į krūvą konstatavai, kad tavo gyvenimas – nieko vertas. BENE ESSE psichologė Akvilė Smalakytė sako, kad, norėdama tapti laiminga, savo mąstymą turėsi pakeisti iš esmės.


Akvilė Smalakytė
Akvilė Smalakytė
Asm. archyvas


SUAUGUSIŲJŲ PASAULIS


Žmogui augant keičiasi ir dalykai, kurie daro jį laimingą. Vis mažiau kas nustebina, pralinksmina ar suteikia laimės. Kodėl taip yra?


Iš tiesų nemanau, kad žmogui augant keičiasi dalykai ar pomėgiai, kurie daro jį laimingą. Atsakykite sau į klausimą, kas jus džiugino, ką labiausiai mėgote veikti, kai buvote dešimties? Vieno tyrimo metu dalyviams buvo užduotas toks klausimas. Žemiau pateikti laimingų ir savo gyvenimu patenkintų žmonių atsakymai:

a) Man be galo patiko žaisti ir kurti lėlių namus, o dabar esu interjero dizainerė;

b) Man labai patikdavo žiūrėti televizijos laidas. Dabar pats kuriu laidas vienam žymiausių televizijos kanalų;

c) Gamindavau tuščias knygas, kad vėliau galėčiau į jas rašyti, parinkdavau ir atitinkamą iliustraciją, o dabar rašau ir iliustruoju knygas vaikams.


Mūsų pomėgiai išlieka panašūs, tik mes juos pritaikome prie suaugusiųjų pasaulio.


Harvardo universiteto tyrimas, atliktas dar prieš 80 metų, parodė, kad žmogui džiaugsmą teikia sveikų santykių konstravimas, susitikimai su žmonėmis, linksmybės su draugais, gyvas bendravimas ir tikros meilės pajautimas. Kaip ši laimės skalė pakito šiomis dienos, praėjus kone šimtui metų?


Nauji tyrimai naudojant laimės skales vienareikšmiai parodo, kad labiausiai džiaugsmą žmogui suteikia ilgalaikiai, sveiki ir artimi santykiai su kitais. Žmonės nori jaustis, kad priklauso kokiai nors grupei, kad juos priima, gerbia ir palaiko. Laimei svarbūs ir kiti veiksniai, tokie kaip gera sveikata, finansinės galimybės, draugai, pagalba kitiems.


DU CENTIMETRAI LAIMĖS



Ne paslaptis, kad daug jaunų žmonių pasiklydo vertindami, kas yra laimė, – ją „Facebooke“ matuoja patiktukais, „Instagram“ sekėjais, draugų kiekiu gimtadienyje, automobilio naujumu ir pan. Kaip atsikratyti tokių matų ir prisikasti iki tikrų dalykų?


Psichologai pastebėjo, kad socialiniais tinklais paveikiami mūsų smegenų centrai, atsakingi už naujų potyrių ir apdovanojimų siekimą. Nuotraukos, „Facebook“ patiktukai, komentarai stimuliuoja smegenis ir skatina natūralių mūsų kūne gaminamų opioidų išsiskyrimą. Padidėja adrenalino ir dopamino gamyba. Šios medžiagos atsakingos už sujaudinimo, džiaugsmo ir malonumo patyrimą.


Socialiniai tinklai suteikia galimybę būti tokiems, kokie norime pasirodyti aplinkiniams: bebaimiai, turintys daug draugų, gražūs, laimingi ir vairuojantys puikius automobilius. Šiai pagundai sunku atsispirti. Virtualus pasaulis traukia galimybe pabėgti nuo nemalonių jausmų, įtampos, nesėkmių. Ten gali būti toks, koks nori. Ir tai nėra vien neigiama. Visiems kartais reikia pasijusti svarbiems ir palaikomiems. Svarbu sąmoningai suprasti, ką ir kodėl darai. Nepamiršk, kad ir realiame gyvenime gali būti toks, koks nori, kad visos malonios akimirkos yra svarbios, tik reikia išmokti jas pastebėti ir mėgautis.


Jei visi su savimi nešiotumėmės laimės liniuotę ir matuotume visus įvykius (20 cm – laimė, 10 cm – galėtų būti geriau, 5 cm – tokia čia ir laimė), retai patirtume teigiamų emocijų. Turime suprasti, kad kartais net ir 2 centimetrai laimės yra daug.


Mergina
Mergina
Shutterstock


Ar įmanoma pakeisti savo požiūrį ir susigrąžinti laimę džiaugtis mažais dalykais?


Būti laimingam – kiekvieno žmogaus teisė. Konfucijus ir Sokratas teigė, kad laimė ir savęs ugdymas yra pagrindinis gyvenimo tikslas. Mes galime pasiekti ilgalaikę laimę, jei reguliariai puoselėsime pozityvių minčių daigus.

Žmogus turi pasirinkimą būti laimingas, t. y. turi galią išskirti geriausius dalykus, įvykus kokiai nors situacijai. Mintis apie gerus dalykus reikėtų paskatinti, o tai, kas neigiama, sau pripažinkite, bet nesigraužkite, negatyvias mintis stenkitės pakeisti neutraliomis arba pozityviomis. Tai – praktikos ir laiko klausimas: mes galime išmokti galvoti ir vertinti situacijas teigiamai. Pavyzdžiui, pabudę ryte susiplanuokite dieną ir pagalvokite apie tai, kokie poelgiai, darbai, veiksmai padarytų jus laimingą. Vakare apmąstykite dieną ir savo poelgius. Paskatinkite, pasidžiaukite poelgiais, kurie jus pradžiugino ir prisidėjo prie ilgalaikio laimės jausmo, pakritikuokite tuos poelgius, kurie nuliūdino ar atitolino nuo ilgalaikio laimės jausmo. Galime ištreniruoti savo protą ir save, kad mūsų poelgiai suteiktų pasitenkinimo ir laimės.


Sakydama, kad turite pasirinkimą, turiu omenyje, jog neprivalote prisiimti aplinkinių nuotaikos. Jeigu jaučiatės laimingi ir šiandien jums puikiai sekasi, nesigadinkite nuotaikos dėl to, kad šeimos nariams, draugams ar aplinkiniams nesiseka darbe. Jie gali būti suirzę, nelaimingi, pikti, bet tai nereiškia, kad privalote jaustis taip pat. Visi turime teisę būti laimingi, ir tai nėra savanaudiškas elgesys. Galite juos suprasti, užjausti ar paguosti, bet neprivalote perimti tų žmonių nuotaikos. Jūs esate savo nuotaikos šeimininkai.


LAIMĖ GIMSTA VIDUJE


Kaip merginos ir vaikinai supranta laimę? Ar skirtingų lyčių laimės sąvoka skiriasi?


Mokslininkus labai domina ši sritis. Atliktų tyrimų rezultatai atskleidė, kad vaikinų ir vyrų laimei įtakos turi alga, karjeros perspektyvos, figūra, išvaizda, teigiamas aplinkinių įvertinimas, geros finansinės galimybės, saugumas darbe. Merginų ir moterų laimę lemia meilė, šeimyninis ir seksualinis gyvenimas, sveikata, gera ir patogi gyvenamoji aplinka.

Remiantis 2003 metų atlikto tyrimo rezultatais (dalyvavo 38 000 vyrų ir moterų iš 44 pasaulio šalių), moterys buvo labiau patenkintos savo gyvenimu nei vyrai. Moterys iš Pakistano, Japonijos ir Argentinos jautėsi labiau laimingos. Moterims svarbesni asmeniniai ir su namais susiję rūpesčiai, o vyrams svarbesnės problemos už namų ribų.


Ar galima laimę nusipirkti? Ar akimis nematoma laimė įgyjama tik pasitelkus kitus akimis nematomus dalykus?


Tyrimai rodo, kad žmonės po sunkių išgyvenimų, katastrofų, netekčių ar po labai gerų įvykių, pvz., laimėję loterijoje, olimpiadoje, gavę gerą pažymį ar didesnę algą, praėjus kuriam laikui jaučiasi tiek pat laimingi, kiek ir prieš nutinkant tam įvykiui. Tai reiškia, kad išorinės aplinkybės neturi tiek daug įtakos mūsų pradinei laimei. Kasdieniam laimės jausmui įtakos turi tai, kaip mes suvokiame situacijas, mūsų požiūris, perspektyvos ir tai, kiek esame patenkinti tuo, ką turime.


SVARBU ATLEISTI


Kaip laimė aiškinama psichologiškai? Kokie procesai vyksta žmogaus kūne, kai jis jaučiasi laimingas?

Iš viso yra žinoma apie 20 įvairių laimės hormonų, iš kurių pats stipriausias – beta endorfino poveikis, net 5–6 kartus pranokstantis narkotikų veikimą ir neturintis jokio šalutinio poveikio. Išsiskyrus laimės hormonams smegenyse, suaktyvėja alfa bangos. Nustatyta, kad laimės hormonai ir alfa bangos sudaro porą. Smegenų alfa būsena yra tarpinė tarp miego ir būdravimo.


Galime pastebėti, kad bendra žmonių laimė priklauso nuo identiteto ar tam tikro konkretaus žmogaus. Vieni žmonės būna viskuo nepatenkinti ir ieško priežasčių, dėl ko galėtų būti nelaimingi, o kiti sugeba būti laimingi net stresinėmis situacijomis, atsitikus nelaimei. Kaip skiriasi šių dviejų tipų žmonių mąstymas ir požiūris į pasaulį?


Nelaimingi žmonės dažniausiai yra savanaudžiai, egoistai ir atsiskyrėliai, nemėgstantys ar vengiantys bendrauti, paskendę negatyviose mintyse, priešiški. Laimingi žmonės linkę bendrauti, lengvai prisitaiko, yra kūrybiški, paprasčiau išgyvena gyvenimo pateikiamus iššūkius ir, svarbiausia, – myli bei atleidžia. Tyrimai parodė, kad laimingi žmonės labiau linkę padėti kitiems.


Įsivaizduokite, kad esate automobilių spūstyje ir po ilgų 20 minučių automobiliai lėtai pradeda judėti. Pastebite, kad kitoje mašinoje sėdintis žmogus signalizuoja, nes nori persirikiuoti į jūsų juostą. Ar užleisite, priklauso nuo jūsų nuotaikos. Jeigu esate geros nuotaikos, greičiausiai leisite, bet jei jaučiatės suirzę ir nelaimingi, turbūt pagalvosite: „Aš čia tiek laiko jau laukiu, tai kodėl jis negali palaukti?“ Kuo piktesni ir nelaimingesni daromės, tuo labiau norime atsiriboti nuo žmonių, ne padėti, bet pakenkti.


Galime pastebėti, kad bendra žmonių laimė priklauso nuo identiteto ar tam tikro konkretaus žmogaus. Vieni žmonės būna viskuo nepatenkinti ir ieško priežasčių, dėl ko galėtų būti nelaimingi, o kiti sugeba būti laimingi net stresinėmis situacijomis, atsitikus nelaimei

TARP REALYBĖS IR ĮSIVAIZDAVIMO


Ar yra koks receptas, ką turėtumėme daryti, kad jaustumėmės ir būtume laimingesni?

Nelygu, koks žmogus esate, kokie jūsų interesai, temperamentas, nuostatos, aplinkybės. Labai lengva pakliūti į minčių spąstus ir galvoti, kad yra vienintelis geras arba teisingas būdas jaustis laimingam. Galbūt jūs būtumėte laimingesnis, jeigu dažniau sportuotumėte, mažiau praleistumėte laiko naršydamas po internetą, pabaigtumėte mokslus, daugiau keliautumėte ar jeigu namai būtų mažiau apšnerkšti. Mums dažnai sakoma, kad privalome padaryti kažką, dėl ko taptume laimingi, kad tam tikri dalykai mus turėtų džiuginti, bet stengtis reikia jums patiems.

Bendraukite su žmonėmis, turinčiais tokių pačių pomėgių, vertybių ir pažiūrų. Ne visada lengva pripažinti sau ir aplinkiniams, kas mums iš tikro patinka, ypač, kai tai nėra vienas iš populiarių pomėgių, tokių kaip kelionės, muzika, filmai, apsipirkinėjimas... Bet tik pripažinę tai, kas iš tiesų patinka, rasite bendraminčių ir nebesijausite vieniši, o tai suteikia laimės.


Vis dėlto ar išorinės aplinkybės daro mus laimingus, ar tai pačių mūsų psichologija ir nusistatymas „būti laimingam“?


Tikra laimė yra daugiau nei teigiamos emocijos. Tai – mąstymo būdas, tam tikra lūkesčių, idealų ir susitaikymo su tuo, ko negali pakeisti, bei daugelio kitų veiksnių aritmetika. Sprendimas – mūsų rankose.

Savęs pažinimas – tai raktas į laimę. Nutolę nuo savęs, dažnai pamirštame tai, kas tikra, kas esame. Mus blaško mintys apie tai, kokie turėtume, norėtume būti, ko iš mūsų tikisi aplinkiniai. Tiesa, liūdesys yra savęs pažinimo dalis, nes turime pripažinti ne tik tai, kas esame ar kuo norime būti, bet ir tai, kuo niekada nebūsime. Tik pripažinęs faktą, kad tau kas nors nepatinka, galėsi atrasti tai, kas teikia laimę.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis