JUS PASITINKA ATSINAUJINUSI PANELĖ
Mažiau svajonių

Mažiau svajonių, daugiau tikslų: 6 auksiniai patarimai norint pasiekti savo

Kodėl dauguma pažadų taip ir lieka tik netesėtais pažadais, neįgyvendintais tikslais, o dovanos – tik bereikšmiais blizgučiais, nepripildančiais širdies tuštumos? Atsakymų į klausimus ieškome kartu su psichologe Aurelija Ananjevaite.

Ar galėtum išvardyti, ką sau pažadėjai, pavyzdžiui, Naujųjų metų išvakarėse? Ar prisimeni, kai su didžiuliu entuziazmu sakei, kad „nauji metai – naujas aš“, todėl sulieknėsi, pradėsi dirbti, sportuoti ir padarysi dar daugybę kitų dalykų? O kiek tų tikslų įgyvendinai? Pasinaudok patarimais, kaip pasiekti savo tikslus!

1. PLANAS

Norint kažką pasiekti, reikia turėti planą, kaip tai padaryti. Suformuluok aiškų ir konkretų tikslą ir nustatyk jo terminą. Tada savęs paklausk: kokius žingsnius turiu žengti, kad priartėčiau prie svajonės? Surašyk žingsnius ir kiekvienam iš jų taip pat nustatyk po terminą. Pavyzdžiui, jei tavo tikslas – sulieknėti, numatyk, kiek svorio ir per kiek laiko atsikratysi, kaip maitinsiesi, kiek kartų per savaitę sportuosi ir t. t. Svarbiausia taisyklė – šio plano laikytis!

2. VIENU METU – VIENAS TIKSLAS

Psichologė Aurelija pastebi, kad tikslai taip ir lieka nepasiekti dėl to, kad vienu metu jų išsikeliama daug: „Ir numesti svorio, ir pradėti sportuoti, ir išmokti naują kalbą, ir būti visur laiku, ir išmokti taupyti… Siekiant visų tikslų vienu metu kyla nusivylimas ir pyktis, nes ne visus juos pavyksta įgyvendinti. Ima baimė, kad niekas nepavyks. O užvaldžius baimei tampa vis sunkiau įžvelgti priežastis, kodėl buvo nuspręsta išsikelti šiuos tikslus. Jei nori ką nors pasiekti, turi išmokti vienu metu susitelkti tik į vieną tikslą ir jo siekti 21 dieną be pertraukų. Būtent per tiek dienų susiformuoja naujas įgūdis.“

3. MAŽIAU FANTAZIJOS, DAUGIAU REALYBĖS

Tavo tikslai turi būti realūs. Negali išsikelti tokių, kaip „išmoksiu skraidyti“ ar „per savaitę numesiu 30 kg“. Pozityviai mąstyti ir svajoti yra gerai, tačiau formuluojant tikslus ir rengiant planą nereikia per daug nutolti nuo realybės. Tyrimais nustatyta, kad realistai daugiau planuoja, jie žino, kad tikslo siekimas – varginantis darbas, tad dirbti reikės daug, ne vieną dieną. Jie žino, kad teks susidurti su daugybe kliūčių, jų nebijo, todėl jas priima kaip savaime suprantamą dalyką, nenuleidžia rankų ir toliau sėkmingai juda pirmyn. Sakoma, svajokite atsargiai, nes svajonės pildosi, tačiau tam reikia padaryti ir realių darbų.

4. PRADĖK VEIKTI

Viena iš dažnai pasitaikančių priežasčių, kodėl žmonės nepasiekia užsibrėžtų tikslų, – jie laukia tinkamo momento, suranda daugybę priežasčių, kodėl vykdyti planą pradės rytoj ar nuo pirmadienio, o ne šiandien. Tačiau geresnės dienos pradėti veikti nei šiandien nėra. Kaip sako psichologė Aurelija, „Pasirinktas tikslas turi būti labai konkretus ir apčiuopiamas, jį reikia pradėti įgyvendinti nedelsiant. Žinok: kuo greičiau pasiryši, tuo greičiau įgyvendinsi. Jei vieną dieną, savaitę ar mėnesį apleisi savo svajonę, vos prisiminusi iš karto vėl grįžk prie jos. Tikslus pasiekia tie, kurie juos apleidę atranda drąsos vėl imtis veiksmų. Kad motyvacija dingtų kuo rečiau, tyrinėk ir domėkis viskuo, kas susiję su išsikeltu tikslu.“

5. JEI TU, TAI IR AŠ

„Jei tu, tai ir aš“ – šiam pasakymui griežtas ne. Labai dažnai dėl nepasiektų tikslų ar neįgyvendintų pažadų pasiteisinimo ieškoma aplinkoje. Pavyzdžiui, nori numesti svorio ir sau pažadi, kad nuo pirmadienio lankysi sporto klubą, tačiau išaušus pirmadienio rytui taip ir nenueini sportuoti. Sau ir kitiems pasiteisini, kad tiesiog viena nenori; jei draugė X eitų kartu, tai ir tu eitum. Pažįstama? Tavo tikslas, tu jo ir turi siekti! Tau tikrai pavyks, tik reikia išdrįsti. Psichologai teigia, kad kuo daugiau komandoje yra žmonių, kurie siekia bendro tikslo, tuo mažesnė kiekvieno nario atsakomybė, todėl dėl savo pažadų atsakomybę turi prisiimti pati.

6. ŽAIDIMAS

Mokslininkų atlikti tyrimai rodo, kad žaidimas tikrai veiksmingas metodas siekti savo tikslo! Buvo atliktas tyrimas su ketinančiais atsikratyti rūkymo asmenimis. Eksperimento pradžioje jie turėjo duoti tam tikrą pinigų sumą. Susitarimas buvo toks: jei per šešis mėnesius nustos rūkyti, pinigai bus grąžinti į jų sąskaitą, priešingu atveju – atiteks labdarai. Mesti rūkyti sekėsi geriau tiems, kurie dalyvavo žaidime.

7. (Į)VERTINK SAVE

Siekiant tikslo tenka susidurti su sunkumais, kurie atskleidžia silpnybes ir parodo, kokie pažeidžiami kartais galime būti, todėl svarbu mokytis vertinti save ne tik už stiprybę, bet ir atleisti sau už prasižengimus ar klaidas. Nebijok dalytis mintimis apie savo tikslus su aplinkiniais ar net prašyti jų pagalbos. Kartais gal net nustebsi, kokios paramos, supratimo ir palaikymo gali sulaukti. Tad nepamiršk padėkoti sau ir apdovanoti save už paprastus pasiekimus, skirtą laiką tikslams pasiekti. Juk labiausiai mus augina meilė.

Mano išsaugoti straipsniai