JUS PASITINKA ATSINAUJINUSI PANELĖ
Geriausiai egzaminus išlaikę Lietuvos abiturientai atskleidė sėkmės paslaptis(SUŽINOK)

Geriausiai egzaminus išlaikę Lietuvos abiturientai atskleidė sėkmės paslaptis(SUŽINOK)

Karolina, Marius, Martyna ir Justas – vieninteliai iš 38 tūkstančių abiturientų, šimtukais išlaikę visus penkis pasirinktus egzaminus.

Jiems jau paplojo, įteikė diplomus, skyrė pinigines premijas ir dovanas, ranką spaudė aukščiausio rango pareigūnai. Kaip pasiekti tokių rezultatų? Kaip tinkamai juos išnaudoti?

FAKTAI&CO
2012-aisiais penkis šimtukus surinkusio nebuvo!
– Vienu egzaminu atsiliko ir „tik“ po keturis šimtukus gavo 18 moksleivių.
– Visus egzaminus šiemet išlaikė daugiau nei 90 proc. abiturientų.
– Geriausiai dvyliktokams sekėsi anglų kalbos egzaminas: po šimtą balų surinko 5,6 proc. visų laikiusiųjų.
– Itin gerais išlaikymo rodikliais pasižymėjo vokiečių (99 proc.), rusų (99 proc.), anglų (98,7 proc.) kalbų, taip pat chemijos (97,8 proc.) valstybiniai brandos egzaminai.
– Daugiausiai kandidatų neišlaikė informacinių technologijų egzamino – 17,5 proc.
– 21 iš 49 apklaustų geriausių 2013-ųjų metų Lietuvos abiturientų išvyks mokytis į užsienį.

Visagaliai tėvai
Visi kalbinti šimtukininkai patvirtino: geriems jų rezultatams įtakos visiškai neturėjo gyvenamoji vieta (miestas ar kaimas), socialinė padėtis, šeimos finansinės galimybės. Siekti aukštų įvertinimų juos visus paskatino tėvai. Vieni griežčiau, kiti švelniau.

Karolina Koženiauskaitė (18 m.) iš Panevėžio
Baigė Panevėžio Juozo Balčikonio gimnaziją. Šimtukus gavo iš lietuvių kalbos, matematikos, anglų kalbos, chemijos ir biologijos valstybinių egzaminų.

Apie pastangas.
„Kiek save pamenu, visur stengiausi būti geriausia. Augau mokytojų šeimoje (mama, močiutė ir teta mokytojos), tačiau pagalbos prašyti per visus 12 metų teko vos kelis kartus. Turėjau viską pati padaryti, antraip jausdavausi blogai. (Kiek pastangų reikėjo įdėti, kad gautum tokius rezultatus?) Ateities vizijas kūriau bemaž visus 12 metų, žinojau, kad kuo geriau mokysiuos, tuo lengviau bus vėliau. Dažnas klausia, ar mokiausi naktimis. Taip, visko buvo.“

Apie laisvalaikį.
(Tobuli mokiniai visada tik mokosi?) „Mes turime ir pramogų, nuo knygų skaitymo bei grojimo violončele iki kelionių. Su geriausia drauge Ieva kartu keliaujame, ilsimės sodyboje, prie jūros. Kartu teko naktinius klubus aplankyti.“

Apie bendravimą.
(Gabiausi dažnai sulaukia patyčių…) „Mokiausi geroje gimnazijoje, kur pašaipos netoleruojamos. Buvo gal atsiradusi šiokia tokia konkurencija, galbūt pavydas, apkalbos, bet šiaip problemų dėl to neturėjau.“

Apie blogiausią pažymį.
„Jį gavau tik šiemet, fizikos mokytoja įrašė „kuolą“ už nepristatytą laboratorinį darbą. Nuoširdžiai juokiausi. Ir ne kiek dėl pažymio, kiek dėl pačios situacijos komiškumo. Vis tik man pavyko jį išsitaisyti.“

Apie ateitį.
Iš daugybės galimų variantų Karolina jau pasirinko: „Pirmu numeriu – Edinburgo universitetas, molekulinės biologijos studijos. Mąsčiau ir apie Vilniaus universitetą, nes buvo sudominusi nanotechnologijų ir medžiagotyros specialybė, bet Edinburgo universitetas patraukė daugeliu privalumų: aukštu reitingu, gera laboratorijų įranga, nemokamomis studijomis. (Kokios tavo svajonių pareigos?) Visiems sakau, kad neįsivaizduoju savęs dirbančios artimiausius dešimt metų. Norėčiau pastudijuoti, pakeliauti, pamatyti pasaulį, gal tuomet nuspręsčiau, ko tikrai noriu. Rimtai apie darbą dar negalvojau, tik jaučiu, kad savo nišos Lietuvoje nerasiu. Būtų labai įdomu pasisukioti tarp tikrų, pasaulinio lygio mokslininkų, sudalyvauti jų tyrimuose.“



Mariuš Voitkun (18 m.) iš Rudaminos

Baigė Vilniaus r. Rudaminos F. Ruščico gimnaziją. Šimtukus gavo iš matematikos, fizikos, chemijos, geografijos, lietuvių kalbos valstybinių egzaminų. Papildomai laikė mokyklinį lenkų kalbos egzaminą, kurio rezultatas – 10 (mokykliniai egzaminai vertinami pažymiu).

Apie pastangas.
„Dėl tėvų paskatinimo nuo pat pirmos klasės stengdavausi mokytis stropiai, nes suvokiau, kad reikia atkreipti dėmesį net į smulkmenas. Per paskutinįjį pusmetį dažnai atlikdavau ankstesnių metų egzaminų užduotis, kas labai pravertė, nes pripratau prie užduočių pobūdžio ir dėl to per egzaminus sutaupiau šiek tiek laiko. (Gal gali patarti būsimiems dvyliktokams?) Labai svarbu reguliariai kartoti jau išmoktas temas, kad neužsimirštų. Jeigu noriu gerai išmokti naują dalyką, tekstą skaitau lėtai, atkreipdamas dėmesį į smulkmenas, įdėmiai išsinagrinėju iliustracijas, schemas, žemėlapius. Ir jūs taip darykite.“

Apie laisvalaikį ir draugus.
„Dėl tokių puikių rezultatų teko paaukoti visą laisvalaikį. Bet kai sieki užsibrėžto tikslo, nejauti nuoskaudos. (Moksliukai dažnai kenčia nuo patyčių…) Tiesa, tokį aktyvų mokymąsi iškart pastebi bendraamžiai, kurie buvo linkę mane pašiepti, ypač iki aštuntos klasės.“

Blogiausias pažymys.
„Trejetas, jį gavau pernai. Klasėje tai buvo tikra sensacija. Aš juokiausi, tik nerimavau, kaip sureaguos tėvai…“

Apie ateitį.
„Stosiu į kelių ir geležinkelių inžineriją Vilniaus Gedimino technikos universitete (VGTU). Manau, tai perspektyvi profesija, be to, įvairių sričių inžinierių dabar trūksta.“

Straipsnio apie pačius protingiausius Lietuvos moksleivius tęsinį skaityk rugpjūčio mėn. „Panelės“ žurnale.

Mano išsaugoti straipsniai