Lietuvos paparacai - ar jie egzistuoja?(SPECIALUS TYRIMAS)

Prekyboje paskutinę dieną galite rasti gruodžio mėnesio „Panelę“. Joje nauja rubrika „Romo tyrimas“, kurioje jaunasis kino režisierius Romas Zabarauskas gliaudys skandalingus klausimus. Prie sienos remdamas žvaigždes, o prie derybų stalo – ekspertus.

Vos pasirodžiusi rubrika sulaukė didžiulio skaitytojų susidomėjimo, redakcija sulaukė daugybės atsiliepimų.

Pirmajame savo tyrime Romas atskleidžia žiniasklaidos paslaptis ir aiškinasi: kodėl Lietuvoje nėra tikrų paparacų?! Panele.lt siūlo šį žurnalo straipsnį.

Romas Zabarauskas
Romas Zabarauskas
DELFI / Kiril Čachovskij

Ar ne per saldus žvaigždžių gyvenimas?

Paparacai, paparacai... Koks gražus itališkas žodis, beje, susijęs su kinu – tai Federico Fellini filme „Saldus Gyvenimas“ sukurto personažo pavardė, kuri vėliau prigijo žvaigždes pleškinantiems fotografams. Bet ar Lietuvoje yra tikrų paparacų? Ir ar kas nors nupirktų išties kompromituojantį kadrą? Tiesa tokia, mieli skaitytojai, kad Lietuva – per maža tikriems skandalams. Žurnalistai nenori konfliktuoti su įžymybėmis, nes jei susipyks, nebeturės temų! Būtent todėl paparacai dar „neišsiaiškino“, kurios mūsų žvaigždės vartoja narkotikus ir kas su kuo iš tikrųjų miega...

Gal per daug gerai gyvena Lietuvos žvaigždės, jei niekas jų nekompromituoja, iš paskos neseka ir rašo tik tai, ką jos pačios norėtų girdėti?! Ne, neskubėkite – visgi yra portalų, kurie pašiepia mūsų įžymybes. Ko vertos vien antraštės! „Nuslydusios suknelės petnešėlės gundančiai apnuogino E. Jackaitės pečius“, „Pro prasegtą Gabrielės Martirosianaitės palaidinę akį traukė prisirpusios krūtys“, „Su Skaivos seserimi pasirodęs S. Vaitulionis užkluptas besibučiuojantis su A. Jagelavičiūte“... Tik, klausiu, kodėl nerašoma apie vyrus?! Kodėl nėra rubrikos, kuri rašytų apie Manto Jankavičiaus stangrų užpakaliuką, Andriaus Mamontovo neblėstančią potenciją ir apie Leonardo Pobedonoscevo vyrišką pasididžiavimą, kuris veržiasi pro neapdairiai suveržtas kelnes?.. Va, tada tai lygybė būtų!

Tad ir pabandžiau išsiaiškinti, kur čia teisybė. Jūsų dėmesiui – Klubas.lt redaktoriaus Juliaus Baliutavičiaus komentaras, kurio nuomone, sužėrėti nori pačios moterys. Priešingą poziciją tėškė televizijos laidos „Skonis“ teisėja, kostiumų dailininkė Agnė Jagelavičiūtė. Pavyko pakalbėti ir su legendiniu Lietuvos dainininku Andriumi Mamontovu, kuris pasižymi tuo, kad kruopščiai slepia savo šeimyninį gyvenimą – bet į susitikimą su manimi atėjo lydimas sūnaus! Gali būti, kad praleidau auksinę galimybę paparaco kadrui...

PRIE SIENOS
Televizijos laidos „Skonis“ teisėja, kostiumų dailininkė Agnė Jagelavičiūtė:
„A“ lygio įžymybių, susprogdinusių seksualumo bombą Vingio parke, prie Baltojo tilto ar Vasiukų karjere nepamatysi!“

Agnė Jagelavičiūtė
Agnė Jagelavičiūtė
DELFI / Tomas Vinickas

– Ką manai apie paparacus – jie tau trukdo?!

– Paparacų Lietuvoje nėra, todėl ir trukdyti negali. Šiuo metu suaktyvėjo naivuoliai su savo „mobiliakais“ – keletą kartų didiesiems portalams bandė parduoti mano nuotraukas su visokiais vyrais, kaip aš pilu benziną į automobilį. Tokia smulkmė portalų nedomina.

– Na, bet yra portalų, kurie vakarėliuose pagauna kompromituojančių kadrų: sprūsta krūtys, žvilgsnį veria „badai žudikai“ ir t. t. Tave tai erzina?

„Erzina“ – ne tas žodis. Suprantu – Baliutavičius (Klubas.lt redaktorius) dirba savo įsivaizduojamą darbą. Gal jis tikrai tiki, kad tos moterys, kurios nuolat žeminamos liemenėlių, kelnaičių ir sprogusių „papų“ temomis, to nori. Ne kartą diskutavau su Juliumi, bet visos pastangos – kaip žirniai į sieną. Jam „gražu“! Gal tai kaukė, nes sunku patikėti.

– O tai gal kai kurioms iš tikro gražu ir „čiotka“?

– Tokios, kurios fotografuojasi apsinuoginusios, išsiraičiusios, yra „d“, „e“, arba“, „z“ kategorijos „žvaigždės“. „A“ lygio įžymybių, susprogdinusių seksualumo bombą Vingio parke, prie Baltojo tilto ar Vasiukų karjere nepamatysi!

– Tai norėtum, kad apie tave nerašytų?!

Aišku! Aš dėkinga Juliui už kiekvieną dieną, kai apie mane neparašo. Linkiu daug džiaugsmo jam ir jo bomboms, bombelėms ir bombytėms. Viešai pažadu, kad jei Klubas.lt lygiai metus nuo šiandien nepublikuos jokios žinutės su mano vardu ir nepatalpins jokios mano nuotraukos, pastatysiu Juliui butelį „Mojoto“ (taip žvaigždės vadina vieną prabangų šampaną)!

Dainininkas Andrius Mamontovas:

„Yra tie, kurie vaidina žvaigždes, ir yra tie, kurie vaidina jų gerbėjus.“

Andrius Mamontovas
Andrius Mamontovas
A.Kriščiūno nuotr.

– Ar Lietuvoje yra paparacų?

– Kaip užsienyje, kur sėdi prie namų ar užsilipę į medį pro langą fotografuoja, ką tu darai, nėra.

– Tai jūsų nieks „nepaparacina“?!

 – Kažkur gatvėje nufotografuoja, bet net kai slepiasi, aš visada pastebiu.

– O jus erzina antraštės apie seksualumo bombų sprogimus?

– Manau, žurnalistai patys save žemina, rašydami apie tai. Kita vertus, jie turi auditoriją, kuriai to reikia. Tai pasirinkimas, ar tu nori pataikauti žemosioms „čiakroms“, ar sukurti kažką įdomaus. Kartais būna gerų žurnalistų, kurie rašo apie skandalus, bet Lietuvoje tokių praktiškai nėra. Kiek kartų galima žiūrėti į merginą su maudymosi kostiumėliu, gulinčią prie Neries. (O gal kažkam įdomu?!) Neįsivaizduoju, ar yra tokių žmonių, kuriems įdomu. Jei yra, labai gaila, nes jų gyvenime nieko nėra.

– Tai gal Lietuvoje trūksta įdomybių?

Andrius: – Jų tikrai nėra daug. Suprantu, kai rašo apie Lady Gagą, kuri kiekvieną dieną vilki keisčiausius apdarus, nustebina netradicinėmis idėjomis. Bet jeigu mergaitė atsigulė pasideginti prie Baltojo tilto, ją nufotografavo ir ji jau žvaigždė – tai čia šnipštas... (Bet tai kaip čia yra, jos pačios to siekia?) Taip! Yra merginų grupės Lietuvoje, kurias visi žino, bet niekas nepadainuotų nė vienos jų dainos. Yra tie, kurie vaidina žvaigždes, ir yra tie, kurie vaidina jų gerbėjus. Jei kažkam tai patinka – valio, man gaila laiko.

Klubas.lt redaktorius Julius Baliutavičius:

„Moteris nori praskleisti savo seksualumo šydą – tokį šansą mes joms, be abejo, suteikiame.“

– Gal paparacai atlieka visuomenei naudingą funkciją – išjuokia ir žlugdo menkavertes žvaigždes, kurios nenusipelno savo šlovės?

– Ne, greičiau priešingai. Lietuvos žiniasklaidos istorijoje būta kadrų, kurie sužlugdė žmonių reputaciją (pvz.: besišlapinantys Lietuvos rinktinės krepšininkai ant klasikinę muziką reklamuojančių stendų, nuoga Mertinų pora paplūdimyje), bet yra nuotraukų, kurios tik ir sustiprina tam tikrą žvaigždės įvaizdį (pirmą kartą užfiksuota nauja pora, slapti – gali būti tik neva slapti – bučiniai apytamsiame klube ir t. t.). Funkcija, žinoma, atliekama naudinga – juk žmonės nori viską žinoti, o viena iš žiniasklaidos misijos dalių ir yra tenkinti visuomenės smalsumą.

– Ar Lietuvai reikia seksualinės revoliucijos ir kodėl?

– Seksualinė revoliucija Lietuvoje vyksta nuo pat 1988 metų (ar kada Lietuvoje pradėtas leistis laikraštėlis „20 centų“). Dabar, kai yra socialiniai tinklai ir spartus internetas, šis procesas tapo dar patogesnis, tuo pačiu peržengiantis moralės ribas, kad ir kokios jos šiais laikais demokratiškos būtų.

– Koks jūsų požiūris į moterų teises? Ar sutiktumėte, kad paparacų kadrai ir spalvingos antraštės Lietuvoje žemina moteris?

Julius: Moterys, vyrai, vaikai, seneliai... yra lygiateisiai Lietuvos piliečiai. Tačiau žiniasklaidoje egzistuoja supratimas „moterų auditorija“. Viskas turi remtis į konkrečius pavyzdžius. Pats, kadangi dirbu portale, kurį daugiausiai skaito moterys, stengiuosi įžvelgti grožį. Reikia turėti omenyje, kad moteris, ypač ta, kuri kviečiama į vakarėlius, nori išsiskirti, sužėrėti, praskleisti savo seksualumo šydą, būti pastebėtos – tokį šansą mes joms, be abejo, suteikiame.

PRIE STALO: EKSPERTŲ KOMENTARAI

Sociologas, VDU profesorius, knygos „Popkultūra: jausmų istorijos, kūniški tekstai“ (2013 m.) autorius Artūras Tereškinas

– Kodėl žmonėms patinka paparacai ir sproginėjančios seksualumo bombos?
– Žmonėms patinka matyti žvaigždes kompromituojančiose padėtyse ir pozose (pvz., nuogus pliažuose). Tai panašu į žiūrėjimą į save iš šalies. Pats sau atrodai juokingai, bet nebejauti gėdos. Žiūrėdamas pro rakto skylutę, skaitytojas pats tampa to begėdiško apnuoginančio žvilgsnio dalimi. Seksofobinėje (bijančioje sekso) Lietuvos kultūroje tos seksualumo bombos nuolat sproginėja, nes jos labiausiai ir patraukia dėmesį.

Teisininkas, Vilniaus Universiteto Privatinės teisės katedros profesorius Vytautas Mizaras

– Paparacų veikla – neteisėta?
 – Pati savaime paparacų veikla nėra neteisėta, bet kaip ir kiekvienoje profesijoje, reikia paisyti taisyklių, įstatymų normų, kurios numato asmeninę teisę į atvaizdą, privatų gyvenimą, garbės ir orumo apsaugą.
Tiesa, viešų asmenų teisės į privatų gyvenimą yra ribotos. Jei visuomenė turi pagrįstą interesą, galima paviešinti jų privataus gyvenimo detales. Tarkim, politikas ir verslininkas susitinka kavinėje, o jų pažintis gali padaryti įtaką politiko sprendimui – tokiu atveju paparaco nuotraukos paviešinimas bus naudingas visuomenei. (O tai Andrius Mamontovas – viešas asmuo?) Taip, Andrius Mamontovas yra viešas asmuo. (Tai jeigu paparacas pagautų Mamontovą su meiluže, būtų teisėta?) Ne, nes visuomenė neturi pagrįsto intereso tai žinoti!

– O kaip dėl garbės ir orumo pažeidimų? Ar gali žvaigždės kreiptis dėl įžeidžiančių antraščių, nuotraukų?

– Be jokių abejonių! Jei žmogus yra viešas, nereiškia, kad galima jį įžeidinėti ar kitaip kenkti jo orumui. Kitas dalykas, kad teisme bus vertinamos aplinkybės, kiek tas asmuo pats savo veiksmais galėjo prisidėti prie tokios reputacijos... Jeigu reputacija nėra susikurta, tai ir jos pažeidimo nebus. (Tai galiu perduoti Agnei Jagelavičiūtei, kad jei ką, kreiptųsi į tave?) Žinoma!

Šis straipsnis iš gruodžio mėnesio „Panelės“.
„Romo tyrimo“ ieškokite kiekviename žurnalo numeryje. Sausio mėnesį Romas narplios opų klausimą – kodėl verta pasilikti Lietuvoje?

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis