JUS PASITINKA ATSINAUJINUSI PANELĖ
Specialistė įspėja: daugelis jaunų merginų ryžtasi pavojingiems svorio metimo būdams

Specialistė įspėja: daugelis jaunų merginų ryžtasi pavojingiems svorio metimo būdams

Vis karščiau spiginanti saulė verčia iš spintos traukti sijonus, nors taip nesinori rodyti kojų, kai visos aplink striksi gatve kaip balerinos, atrodo, žiemą gyvenusios sporto salėje ir gaudžiusios įdegį atogrąžų salose. Patiriame tiek daug spaudimo atrodyti tobulai, kad net neaišku, kur pirmiau bėgti ieškoti greito vartojimo vaisto – į soliariumą ar sporto klubą. Tą akimirką ir stabtelėk. Vienintelis dalykas, kuris tikrai turėtų rūpėti tuo metu, – pati vasara ir kaip ja pasimėgauti visu šimtu procentų.

GREITŲ DIETŲ SPĄSTAI

Serialuose lieknos merginos pačios populiariausios, filmuose jos susiranda gražiausius vaikinus, o galiausiai tampa Holivudo žvaigždėmis. Jei netyčia ten atsiranda stambesnio kūno sudėjimo mergina, tai ji bus šmaikšti ir mokanti iš savęs pasijuokti, nes, suprask, už savo linijas ji visuomenės dėmesio nesusilauks. Pasaulinė ir lietuviška žiniasklaida mirga nuo beach-ready (angl. pasiruošusio paplūdimio sezonui) kūno kulto, žvaigždės didžiuojasi atsikračiusios nereikalingų kilogramų, draugės mokykloje be graikiško jogurto daugiau nieko nevalgo. Standartai nuo tolimiausių žemynų iki artimiausių draugių spaudžia tave taip pat bandyti į juos įsisprausti, tačiau šis psichologinis spaudimas neturi nieko bendro su saule, šiltomis jūros bangomis, raudonais saulėlydžiais, vakarais prie laužo. Vasara nepasiduoda stereotipams, jai nerūpi tavo kilogramai, makiažas, įdegis ir nubrozdinti keliai. Tik nuo tavęs pačios priklauso, ar priimsi visus jos teikiamus malonumus, nekreipdama dėmesio į iš visų pusių agresyviai atakuojančias „normas“.

Kiekvienais metais vasara (kaip kelininkus žiema, tiesa?) užklumpa netikėtai. Atrodo, jau nuo rytojaus pradėsi bėgioti, nebevalgysi prieš miegą, vengsi saldumynų ir greitojo maisto. Vėliau nukeli iki pirmadienio, kitos savaitės, kito mėnesio. Tik atėjus lemiamai akimirkai apsivilkti suknelę ar šortus nesunku pastebėti, kad saga nebeužsisega. Impulsyviai supykusi gali sugalvoti nuo šiol nė kąsnio nedėti į burną, susirasti pirmą greičiausią dietą ir laukti, kol kilogramai patys pradės tirpti.

Nuo tokių jaunų merginų minčių dietologams šiaušiasi oda. „Net negalvokite! – įspėja mitybos specialistė Eglė Šinkevičiūtė – Numetusios 4–5 kilogramus merginos nebeįstengia toliau laikytis dietos, nes fiziškai ilgai badauti neįmanoma. Svoris atauga ir prisideda dar 2–3 kilogramai, kadangi medžiagų apykaita buvo išbalansuota, o organizmas, gavęs įprastą maisto kiekį, kaupia atsargas, jei vieną dieną žmogus vėl sugalvotų „kelti prieš save ranką“. Tokių dietų laikymosi padarinys – skaistumą praradusi oda, sulėtėjusi medžiagų apykaita, slenkantys plaukai, lūžinėjantys nagai, suprastėję kraujo rodikliai, bylojantys apie bendrą organizmo išsekimą, ir susiformavęs priešiškumas bet kokiam mitybos tvarkymui. Po tokių nesėkmingų bandymų merginos mano, kad net ir subalansuota mityba reiškia, jog visą savaitę reikės valgyti tik grikius ir gerti kefyrą, kaip skelbia trumpalaikės dietos.“

PRADĖK NUO MINČIŲ

Didėjantis svoris gali būti ligų požymis, tad į augančius kilogramus turėtum atkreipti dėmesį. Dažnai svarstyklės skaičiai didėja dėl patiriamo streso, išbalansuoto miego režimo, nusilpus organizmui ar prasidėjus nelauktai ligai. Jeigu po sveikatos patikros paaiškėja, kad esi sveika ir pasiryžusi pakeisti gyvenimo būdą, pirmiausia pradėk nuo požiūrio. „Patarčiau susitvarkyti mintis, susidėlioti prioritetus ir tada pradėti laikytis subalansuoto mitybos plano. Neretai žmogus, nusprendęs keisti svorį, mano, kad to reikia jo dietologui ar treneriui. Tai pirmas ženklas, kad mitybos plano jis nesilaikys – savyje neturi motyvo keistis. Rekomenduojama pirmiausia apsvarstyti visus už ir prieš, suvokti, kad to reikia ne kam kitam, o tau pačiai ir motyvuotai pasitikti naują gyvenimo etapą sveikais įpročiais“, – pataria dietologė.

Norint pakeisti apimtis, nesvarbu, jos būtų didinamos ar mažinamos, svarbi miego kokybė, emocinė būklė, fizinis aktyvumas, mityba, svaigalų ar tabako vartojimas, net medikamentai. Disciplinuotai laikantis subalansuotos mitybos per savaitę galima sumažinti kūno masę iki 1 %, tai yra sveikatai nežalingas svorio kritimas, garantuojantis, kad organizmui nėra šoko dėl per mažai gaunamų kalorijų ir užtikrinantis, kad pasiekus tikslą svoris negrįš.

Mergina
Mergina
Shutterstock nuotr.

MOTYVACIJOS PINKLĖS

Ne vienai merginai padėjusi pakeisti gyvenimą Eglė sako, kad turint antsvorį geriausia motyvacija yra vaizdinė priemonė. Jeigu žmogui patinka veidrodyje matomas atvaizdas – jo nepriversi pasikeisti. Kitas atvejis, kai žmogus noriai imasi keisti gyvenimo būdą – pablogėjusi sveikata.
„Verčiau nemotyvuokite savęs nevalgyti po šešių, nes tai yra viena iš pagrindinių nekrintančio svorio priežasčių. Valgymų tarpai turi būti kas 3–4 valandas, tad jei 18 val. suvalgėte vakarienę, apie 21 val. jau turėtumėte gulėti lovoje. Jei miegoti einate vėliau, privalote iki miego likus apie 3 val. suvalgyti sveiką vakarienę, kuri neapkraus organizmo, nežalos virškinimo sistemos ir nelėtins medžiagų apykaitos, kaip būtų, jei paskutinį kartą pavalgytumėte 18 valandą“, – įsišaknijusį mitą neigia dietologė. Ji taip pat sako, kad neturėtum aklai pasitikėti kūno masės indekso (KMI) rodmenimis.

Kūno masės indeksas nerodo, iš ko sudarytas kūnas, ar tai didžiąja dalimi riebalai, ar raumenys, o gal turimas labai geras raumenų ir riebalų balansas. Žmogus gali būti stambiakaulis ir vizualiai jis lieknas, atletiškas, o svarstyklės rodo daugiau nei kito vizualiai taip pat atrodančio žmogaus, tačiau smulkiakaulio. Tikslesnis nei KMI yra kūno sudėties analizės tyrimas, kurio atsakyme bus matyti, kokia yra tavo kūno sandara. Ja remiantis galima tiksliau pritaikyti sporto krūvį, mitybos planą bei bendrą organizmo būklę. Organizmo išsekimą taip pat rodo ne žemi KMI skaičiai, bet pablogėjusi savijauta, prasti kraujo rodikliai. Juos subalansuoti vien maisto neužteks.

ŠIEK TIEK ATLAIDUMO

Nekęsdama savo figūros, negalėdama susitaikyti su dabartinėmis linijomis tik apkrauni mintis neigiamomis emocijomis. Liaukis kiekvieną dieną lipti ant svarstyklių, peikti savo atvaizdą veidrodyje ir lyginti save su kitomis. Neturi ilgų kojų, laibo liemens, grakščių pirštų. Na ir kas? Dėl nuolatinės graužaties kitame kūne ryte nepabusi, o keistis visada gali. Nesvarbu, vasara dabar ar ruduo.
Naujas gyvenimo etapas turėtų prasidėti nuo pozityvių jausmų, kad nori visapusiškai tobulėti, būti gražesnė sau, bet ne kitiems, ne dėl to, kad tada kas nors tave pamils, bet tu pati išmoksi save mylėti. Tikriems draugams svarbu tave matyti laimingą, tad jie palaikys bet kokį sprendimą, svorį, nuotaiką. Jiems svarbu tave matyti laimingą, tad išnaudok jų palaikymą. Nekaltink savęs dėl to, kad ko nors per daug suvalgei ar per mažai nubėgai. Turėk tikslą judėti pirmyn kasdien bent po vieną papildomą pratimą treniruotėje ar dešimt metrų bėgimo distancijoje. Laimės pliūpsnis tada užlies ne dėl to, kad numetei gramą, bet dėl to, kad įveikei save. Įrodei, kad tau – viskas įmanoma.

Mano išsaugoti straipsniai