JUS PASITINKA ATSINAUJINUSI PANELĖ
Su PMS „broliu“ PMDS susiduria vis daugiau merginų bei moterų: kodėl šis sindromas daug rimtesnis nei PMS?

Su PMS „broliu“ PMDS susiduria vis daugiau merginų bei moterų: kodėl šis sindromas daug rimtesnis nei PMS?

PMS (priešmenstruacinio sindromo) simptomai žinomi daugeliui. Artėjant mėnesinėms, daugelis merginų bei moterų jaučiasi dirglesnės, irzlesnės, kenčia nuo galvos skausmų, krūtų tempimo ar kūno „paburkimo“ jausmo.

Vis dėlto kuri yra girdėjusi apie PMDS – priešmenstruacinį disforinį sutrikimą, apie kurį žiniasklaidoje kalbama rečiau nei apie PMS.

PMDS simptomai – kur kas ryškesni nei PMS

Kas yra paslaptingasis PMDS sindromas? Priešmenstruacinis disforinis sutrikimas (PMDS) yra sunkesnė priešmenstruacinio sindromo (PMS) forma. Bloga nuotaika, nerimas, irzlumas, sumažėjęs domėjimasis kasdiene veikla, sutrikęs gebėjimas susikaupti, greitas nuovargis, ryškūs apetito ir miego ritmo pokyčiai, nevisavertiškumo jausmas, krūtų skausmingumas bei kiti fiziniai nusiskundimai – pagrindiniai priešmenstruacinio sindromo ženklai. Tačiau jei likus savaitei iki menstruacijų pasireiškia bent 5 iš prieš tai įvardintų simptomų, galima įtarti daug sunkesnį PMSD. Tuomet verta ieškoti pagalbos.

Abu sutrikimai – PMS ir PMDS – kyla dėl tos pačios priežasties ir skiriasi savo intensyvumu. Cikliškai besikartojantys hormonų svyravimai „paleidžia“ su PMS ir PMDS susijusius biocheminius mechanizmus smegenyse. Moters organizmą veikia tiek pakitęs moteriškų lytinių hormonų koncentracijos svyravimas, tiek „laimės hormono“ serotonino išsiskyrimas. Tai ir sukelia minėtus simptomus. PMDS gali sutrikdyti kasdienę moterų veiklą, taip pat paveikti santykius su aplinkiniais, sumažinti darbingumą. Kadangi PMDS pojūčiai kur kas stipresni nei PMS, moteris jaučiasi itin apatiška, yra linkusi į depresines nuotaikas, kiekvieną mėnesį tuo pačiu laikotarpiu išgyvena nerimo epizodus. Kartoti linkę PMDS pojūčiai vėliau gali atsiliepti ne tik bendrai organizmo būklei, bet ir psichinei sveikatai.

Ar įmanoma išgyti PMDS?

Pirmiausia rekomenduojama padėti sau ne vaistais. Vertėtų dažniau užsiimti fizine veikla, sveikiau maitintis, mažinti kofeino turinčių produktų, druskos, alkoholio vartojimą. Verta žinoti, kad maisto papildai (kalcis, magnis, vitaminai E, B6) gali palengvinti tokius simptomus kaip patinimus, krūtų pabrinkimą.

Sudėtingesniais atvejais rekomenduojamos psichologo konsultacijos, elgesio terapija, streso mažinimo pratimai. Kalbant apie medikamentinę terapiją, PMDS gydymui gali būti skiriami geriamieji hormoniniai kontraceptikai, į kurių sudėtį įeina estrogenas ir progesteronas. Kitas pasirinkimas – SSRI antidepresantai. Galimas gydymas ir analgetikais, antihistamininiais preparatais.

Mano išsaugoti straipsniai