JUS PASITINKA ATSINAUJINUSI PANELĖ
Sužinok

Sužinok, kuo gyvena skirtinguose pasaulio kampeliuose gyvenantis jaunimas

Regis, viso pasaulio jaunimą turėtų jungti panašūs interesai. Vis dėlto skirtingos kultūros mus daro šiek tiek skirtingus, ir kiekvienos tautos gyventojas savaip suvokia vietą po saule. Keturios lietuvaitės – Ringvida, Evelina, Ugnė ir Ieva – gyvena tolimuose, egzotiškuose pasaulio kraštuose. Jos mums papasakojo apie vietinio jaunimo požiūrį į mokslus, stilių, laisvalaikį bei asmeninius santykius. Stabtelk ir pajusk svetur gyvenančių bendraamžių ritmą… Gal tai tave įkvėps savo gyvenimo pokyčiams čia?

Australija – tolerancijos šalis

Šis tolimas žemynas ne vienam iš mūsų atrodo puiki vieta gyventi. Nenuostabu, jog Australiją bent kaip laikiną savo gyvenimo stotelę pasirenka vis daugiau jaunų žmonių iš įvairių pasaulio kampelių. Ne išimtis ir lietuvaitė Ringvida Jonuškytė, kuri meniškajame Melburne džiaugiasi atradusi daugybę kultūros. Parodos, spektakliai, kaitavimas, surfinimas, haikinimas – tai tik keletas laisvalaikio leidimo būdų, kuriuos renkasi australai ir atvykusieji.

Ką veiki Australijoje?

Gyvenu ir dirbu Melburne, kuris ne be pagrindo vadinamas kultūros centru. Esu gavusi Sponsored 457 vizą, leidžiančią čia dirbti ir gyventi. Šiuo metu vadovauju vienam geriausių restoranų Rytų Melburne, tačiau kai tik pasibaigs mano darbo viza, pradėsiu ieškoti darbo pagal įsigytą renginių organizatorės specialybę.

Ringvida Jonuškytė
Ringvida Jonuškytė
Organizatorių archyvas

Australija siejama su puikiu oru, nuostabia gamta, atsipalaidavusiais žmonėmis. Koks yra čia gyvenančių jaunų žmonių būdas, ar iš tiesų jie mėgaujasi kiekviena akimirka?

Gyvenimo ritmas labai priklauso nuo to, kurioje šalies dalyje gyveni. Pavyzdžiui, didžiuosiuose miestuose Sidnėjuje ir Melburne tempas didžiulis. Čia visi daug dirba arba mokosi. Vis dėlto mažesniuose miestuose, ypač tuose, kurie prie vandenynų, ritmas kur kas lėtesnis. Žmonės ten užsiima surfingu, joga, meditacijomis, tiesiog gyvena ir mėgaujasi kiekviena diena. Puikus pavyzdys – hipių miestelis Bairon Bei (Byron Bay) arba šiaurės Kvynslendas su Noosa ar Airlie paplūdimiais.

Ar Australijoje, kaip ir Lietuvoje, taip pat naudojamasi mobiliosiomis pažinčių programėlėmis?

Tinder, Bumble ir kitos pažinčių programėlės čia yra labai populiarios, kaip ir mūsų šalyje. Beje, aš su savo vaikinu, kuris gyvena Australijoje, taip pat susipažinau per Tinder, tad čia tikras įrodymas, jog kartais jos veikia! Gaila, bet nesu tokių sėkmės istorijų daug girdėjusi… Daugelis mano pažįstamų ir draugų vaikščiojo į šimtus pasimatymų, tačiau taip ir liko vieniši. Negaliu pasakyti, kaip yra Lietuvoje, bet čia, Melburne, labai nemažai merginų ir vaikinų naudojasi pažinčių programėlėmis ieškodami vienos nakties nuotykių.

Ringvida Jonuškytė
Ringvida Jonuškytė
Asm. albumas

Kur dažniausiai renkasi jauni australai norėdami atsipalaiduoti, pabūti su draugais?

Tikriausiai kaip ir kitose šalyse – baruose (labai populiarūs barai ant stogo, net nepriklausomai nuo oro), klubuose, parkuose, paplūdimiuose. Gyvendama Melburne turiu galimybę vaikščioti į daug renginių ir galerijų, kuriuose jaunų žmonių sausakimša, o tai labai džiugina mano širdį! Čia tikrai daug aktyvaus jaunimo. Ten, kur oras kiek šiltesnis, žmonės yra linkę užsiimti lauko užsiėmimais. Melburnas nepasižymi itin geru oru, bet atperka savo turtingu kultūriniu gyvenimu. Būtent dėl to aš ir pasirinkau čia gyventi.

Ko jauni lietuviai galėtų pasimokyti iš jaunų australų?

Daugiau tolerancijos – kitaip atrodantiems, kalbantiems ir mąstantiems. Australijoje gausu imigrantų ir žmonės (deja, ne valdžia) labai dosniai juos priima, domisi jų šalimis, kultūra. Australai daug keliauja, nes nori patirti įsimintinų įspūdžių. Žinoma, daugiau nei lietuviai šypsosi ir žiūri į gyvenimą optimistiškiau, su ugnele akyse.

Pietų Korėjoje sėkmę lemia mokymasis

Ši šalis daugeliui atrodo tikra egzotika. Tik ne lietuvaitei Evelinai Grušaitei, kuriai per studijų metus Pietų Korėja tapo tikrais namais. Nors šalis išsiskiria unikalia kultūra, vakariečiams neperprantamais gyventojų įpročiais ir kalba, merginos šie skirtumai negąsdina, priešingai – yra įdomūs. Evelina pripažįsta – Pietų Korėjoje nuolat galima atrasti ką nors naujo, tad stebinančių dalykų gyvenant čia nestinga.

Ką veiki Pietų Korėjoje?

Šiuo metu esu antro kurso studentė Yonsei universitete, čia studijuoju korėjiečių kalbą ir literatūrą. Nuo ankstyvos vaikystės domiuosi Rytų Azijos šalimis – Kinija ir Japonija, jų ilga istorija bei turtinga kultūra. Būdama paauglė sužinojau ir apie tuo metu nepopuliarią Pietų Korėją – Ryto Gaivos šalį, ji mane sužavėjo daug labiau nei anos dvi. Kadangi visada turėjau polinkį kalboms ir literatūrai, baigusi gimnaziją gimtojoje Lietuvoje nutariau važiuoti studijuoti gana svetimos mūsų kraštui korėjiečių literatūros bei kalbos ir kartu įgyvendinti svajonę gyventi šioje šalyje.

Evelina Grušaitė
Evelina Grušaitė
Asm. albumas

Jaunimas Pietų Korėjoje ir Lietuvoje – kokie pagrindiniai skirtumai?

Didelių skirtumų nėra – tai tokie pat jauni žmonės, ieškantys savęs, eksperimentuojantys, siekiantys savo svajonių. Vis dėlto, jeigu reiktų paminėti ryškesnius skirtumus, ko gero, būtų tai, kad čia yra daugiau stojančiųjų į universitetus negu Lietuvoje. Taip yra todėl, kad čia aukštesnis išsilavinimas yra geresnio gyvenimo garantija, tad po mokyklos toliau nesimokančių, o dirbančių ar keliaujančių beveik nėra. Dėl tos pačios priežasties mokslai yra svarbiausias dalykas jaunų žmonių gyvenime: mokymasis per dienas ir naktis, didžiulė konkurencija nulemia žmogaus sėkmę. Taip pat esu pastebėjusi, kad skirtingai nei Lietuvoje Pietų Korėjoje beveik nėra vairuojančių studentų. Nors apie pusė visų studijuojančiųjų išsilaiko vairavimo teises, jomis naudotis nėra reikmės dėl puikiai išvystyto viešojo transporto.

Kaip Pietų Korėjos jaunimas linksminasi?

Kaip ir visur kitur: vaikšto į kino teatrus, klubus, barus, kavines, restoranus. Kadangi Pietų Korėjoje vyrauja maisto kultūra, jaunimas mėgsta išbandyti vis naujus patiekalus, naujas jų kombinacijas, kurios žaibiškai išpopuliarėja per socialinius tinklus ir tampa būtinybe paragauti. Lietuviams neįprastas laisvalaikio praleidimo būdas čia yra kompiuterių kambariai (PC room), kuriuose jaunimas (ypač vaikinai, nors nemažai ir merginų!) leidžia valandų valandas moderniais kompiuteriais žaisdami vaizdo žaidimus. Taip pat labai populiari linksminimosi vieta yra karaokės kambariai, į kuriuos jauni žmonės, neretai net po vieną, užsuka atsipalaiduoti dainuodami mėgstamiausias dainas. Neretai linksmindamiesi korėjiečiai praleidžia visą vakarą ir naktį, iš vieno restorano eidami į kitą, iš to – į barą, o tada padainuot karaokės arba į dar vieną barą, ir taip iki ankstaus ryto, kada pradeda važiuoti pirmieji ryto traukiniai ir autobusai.

Evelina Grušaitė
Evelina Grušaitė
Asm. albumas

Ar yra kas nors keisto ir mums neįprasto, kas išskiria jaunimo gyvenimą Pietų Korėjoje?

Vakariečiams keistų ir sunkiai priprantamų dalykų šioje šalyje tikrai galima atrasti, pavyzdžiui, beprotiškai greitą madų kaitą, ar tai būtų drabužiai, ar maistas, ar pramogos, ir masinį tų madų sekimą, kuris pribloškia net individualizmą mėgstančius atvykėlius. Gana didelis ir iš karto į akis krintantis skirtumas yra tas, kad čia jaunimas neretai gyvena kartu su tėvais iki pat vestuvių, kurios keliamos gana vėlai, sulaukus 35-erių ir daugiau. Dėl to nėra populiaru kviesti savo draugus į namus, visada linksminamasi kur nors išeinant. Vis dėlto vakariečiams labiausiai neįprastas dalykas yra Pietų Korėjoje egzistuojanti santykių su žmonėmis sistema, kuri priklauso nuo amžiaus. Čia tradiciškai labai svarbu gerbti vyresnius ir daugiau patirties turinčius žmones, tai atsispindi net jų kalboje – skiriasi gramatinės žodžių formos bendraujant su vyresniais ir bendraujant su to paties amžiaus arba jaunesniais žmonėmis. Bet kokioje socialinėje erdvėje yra svarbu žinoti savo ir kitų vietą bei atitinkamai bendrauti, dėl to kartais gali būti sunku artimai susidraugauti su žmogumi, net jei jis vyresnis vos metais ar dvejais.

Korėjietės merginos garsėja unikaliu aprangos stiliumi. Kur dažniausiai jos apsiperka?

Visų pirma norėčiau paminėti, kad ne tik merginos, bet ir vaikinai garsėja neįprastu stiliaus pojūčiu. Pietų Korėjoje daug dėmesio skiriama savo ir kitų išvaizdai, tačiau kitaip nei Vakaruose čia nesistengiama išsiskirti neįprastumu, o dedama daug pastangų sekti karščiausias madas, kurios keičiasi beprotišku greičiu. Patogiausias būdas apsipirkti yra internetinės parduotuvės, kur galima greitai ir lengvai rasti stilingiausių sezono drabužių bei aksesuarų ir susikurti madingą įvaizdį. Svarbu paminėti, kad korėjiečių merginų makiažas yra visiška priešingybė vakarietiškam – būdingas jaunatviškumas, gaivumas ir švelnūs bruožai, vertinama šviesi oda ir natūraliai atrodantis veido pagrindas be kontūravimo ir bronzinimo. Dominuoja paryškintos akys ir raudonos lūpos bei švelniai parausvinti skruostai. Toks ir tik toks makiažas populiarus tarp jaunų merginų. Šioje srityje per daug neeksperimentuojama ir nors toks makiažas po kiek laiko gali pasirodyti nebeįdomus, visgi jis vietinėms merginoms tikrai labai tinka.

JAV kontrastai: motyvuoti mokiniai ir šia diena gyvenantys lėbautojai

Kanzaso valstijoje gyvenančios moksleivės Ugnės Kučinskaitės dienos – labai užimtos. Krepšinį žaidžianti mergina stropiai mokosi, todėl stengiasi suderinti tiek pamokas, tiek intensyvias treniruotes. Ją motyvuoja ir aplinkiniai bendraamžiai, kurių tikslas yra pasiekti aukštumų profesinėje srityje. Vis dėlto Ugnė pripažįsta – ne visi JAV gyvenantys jauni žmonės pasižymi domėjimusi mokslais.

Ugnė Kučinskaitė su drauge
Ugnė Kučinskaitė su drauge
Asm. albumas

Ką veiki Kanzase?

Gyvenu čia antrus metus. Žaidžiu krepšinį, tad didžiausią laiko dalį praleidžiu treniruodamasi. Vis dar mokausi, todėl visos mano dienos panašios: anksti ryte keliauju į mokyklą, manęs laukia 9 pamokos ir treniruotės 6 kartus per savaitę. Laisvą laiką dažniausiai praleidžiu pasyviai, nors man tai visai nebūdinga. Čia mano gyvenimo būdas yra kitoks, nei būdavo Lietuvoje, kur laisvalaikiu buvau daug aktyvesnė.

JAV – didžiulė, todėl tikėtina, jog skirtinguose kraštuose gyvenantys žmonės turi skirtingus įpročius, tradicijas, vizijas, požiūrius. Kuo išsiskiria jauni Kanzaso gyventojai?

Kiekviena valstija turi kažką savito, kaip ir valstybės Europoje. Iš mano aplinkinių rato dauguma žmonių yra itin religingi, todėl jie yra šiek tiek kitokie nei aš. Prireikė laiko prie visko prisitaikyti ir suprasti jų kultūrą. Kanzase nėra didelių miestų, tokių kaip Niujorkas ar Los Andželas, čia viskas ramiau. Aš mokausi privačioje mokykloje ir čia jauni žmonės suinteresuoti mokytis, jie nelinkę ošti iki paryčių, dažniausiai su draugais tiesiog važiuoja į prekybos centrus ar pavakarieniauti. Teko susidurti ir su visai kita miesto puse – jaunimu iš valstybinių mokyklų, kurie gyvena visai kitaip, – mokslams nėra skiriama daug dėmesio, dažnai užsiimama žalingais įpročiais, tokiais kaip alkoholis ar marihuanos rūkymas. Todėl galima sakyti, kad ir pats Kanzasas, ir Kanzas Sitis, kuriame gyvenu, yra suskaldytas į tam tikrus regionus.

Ugnė Kučinskaitė
Ugnė Kučinskaitė
Asm. albumas

Pakalbėkime apie amerikiečių jaunimą. Kaip manai, ar jis suinteresuotas mokytis, o vėliau siekti karjeros aukštumų?

Viskas labai priklauso nuo aplinkos, kurioje esi. Privačios mokyklos dažniausiai būna labai brangios, todėl dauguma mokinių lanko valstybines mokyklas. Tačiau kiek teko bendrauti – ten mokymosi lygis yra tikrai labai prastas, todėl nemaža dalis mokinių, baigę tokias mokyklas, pasirenka kitus kelius nei siekti karjeros. Man pasirodė, kad didesnė dalis JAV jaunimo į studijas nežiūri rimtai, bet ten, kur mokausi aš, daugumos tikslas – gauti stipendiją ir studijuoti universitete.

Ar jauni amerikiečiai rimtai žiūri į santykius? Koks jų požiūris į šeimą, vaikus?

Mano mokykloje krepšinį žaidžiantys vaikinai ir merginos negali turėti jausmais grįstų santykių, bet tai nesustabdo nuo slaptų pasimatymų ir susitikimų. Bent jau mano aplinkoje dauguma amerikiečių gana atsargiai žiūri į santykius ir neskuba įsipareigoti, bet apie ateitį ir šeimą tikrai galvoja. Yra ir visai kitokia dalis žmonių, dažniausiai tai vaikinai, kuriems emociniai santykiai nelabai rūpi, svarbu turėti merginą – dėl statuso.

Ugnė Kučinskaitė su drauge
Ugnė Kučinskaitė su drauge
Asm. albumas

JAV jaunimas aktyvus socialinėse medijose. Kokiais kanalais žmonės linkę naudotis?

JAV labai populiarūs tviteris, snapchatas ir instagramas. Lietuvoje tviteris nėra labai paplitęs, bet JAV jis – vienas populiariausių. Ten verda gyvenimas: sklando paskalos, pateikiamos naujienos ar kuriamos diskusijos. Jaunimas daug bendrauja per snapchatą: siuntinėja vaizdo įrašus ir nuotraukas, dažnai ši programėlė naudojama ir slaptesniems santykiams, nes nuotrauka ar įrašas po kelių sekundžių iš jos išnyksta.

Jungtiniai Arabų Emyratai – spindesio šalis, kurioje vardą reikia pelnyti

Sakoma, jog į Jungtinius Arabų Emyratus, o ypač į judriausią šalies miestą Dubajų, jauni žmonės atvyksta ieškoti laimės. Vis dėlto vien sėkmės šiame mieste nepakanka – norint įsitvirtinti, privalu žinoti, jog reikės daug ir atkakliai dirbti tam, kad būtum įvertintas bei pastebėtas. Šias taisykles jau išmoko ne vienus metus Dubajuje gyvenanti klaipėdietė Ieva Mažeikaitė. Kodėl draugiškų žmonių kupiname mieste dažnokai reikia… kantrybės?

Ieva Mažeikaitė
Ieva Mažeikaitė
Asm. albumas

Ką veiki Dubajuje?

Čia gyvenu jau ketverius metus – kaip ir dauguma, atkeliavau ieškodama darbo, jis man buvo pirmasis baigus studijas Vokietijoje. Pirmus metus dirbau 5 žvaigždučių viešbučio pardavimų skyriuje, o pastaruosius trejus dirbu vienos didžiausių tarptautinių B2B (business to business) kelionių kompanijų produkto skyriuje (product department), mūsų komanda prižiūri ir vysto verslą su pagrindiniais klientais šioje šalyje – viešbučiais.

JAE siejami su prabangiu, ištaigingu gyvenimo būdu. Ar pastebėjai, kad Dubajuje gyvenantys jauni žmonės trokšta gyventi kuo geriau materialiai apsirūpinę, todėl visomis išgalėmis siekia karjeros aukštumų?

Galiu patvirtinti: dauguma atvykusių į JAE tikrai turi tikslą siekti karjeros. Šioje šalyje jaučiama vadinamoji darbo kultūra. Kadangi daugiau nei 80 % Dubajaus gyventojų yra atvykę iš svetur, darbo kolegos jiems greitai tampa šeima, su kuria leidžiamas laikas ir po darbo bei savaitgaliais. Dubajus, kaip vienas iš Vidurio Rytų verslo centrų, tikrai suteikia daug galimybių kopti karjeros laiptais ir taip užsitikrinti geras gyvenimo sąlygas.

Ieva Mažeikaitė
Ieva Mažeikaitė
Asm. albumas

Koks turi būti jaunas žmogus, kad įsitvirtintų JAE?

Manau, vienas svarbiausių charakterio bruožų gyvenant šioje šalyje yra tolerancija. Skirtingoms religijoms, kultūrai, įpročiams. Be šio bruožo, mano nuomone, išgyventi Dubajuje būtų labai sudėtinga. Pamenu, atvykus po trejų metų, praleistų Vokietijoje, kur viskas vyksta minučių tikslumu, viena pirmųjų taisyklių, kurią įsidėmėjau, – turėti kantrybės . Mat čia retai kada susitikimai tiek su verslo klientais, tiek su kolegomis įvyksta sutartu laiku.

Dubajus, būdamas toks kosmopolitiškas miestas, pritraukia daug ambicingų žmonių, tad noras mokytis, nebijoti klysti ir mokėti bendrauti yra labai svarbios savybės siekiant tikslų.

Ar iš tiesų, kaip kalbama, jauni žmonės JAE mėgsta vardinius drabužius, gerą drabužių kokybę?

Nors JAE yra musulmoniška šalis, Dubajus išsiskiria savo liberalumu, todėl aprangos stilius beveik nesiskiria nuo įprasto Europoje. Turiu pripažinti, aš labai mėgstu amžiną vasarą šioje šalyje, kai gali nešioti gražiausias ir ryškiausias sukneles kada tik nori . Dubajus yra miestas, kuriame retai kada pasijusti pernelyg išsipustęs: čia bet kuriuo dienos metu gali pamatyti pasipuošusių žmonių, tiesiog einančių gatve. Vardiniai drabužiai tikrai populiarūs ir perkami. Net aš, anksčiau nekreipusi dėmesio į etiketes, esu įsigijusi kelias vardines rankines, kurias noriai nešioju ir vertinu jų kokybę.

Ieva Mažeikaitė
Ieva Mažeikaitė
Asm. albumas

Daugelis lietuvių svajoja apie galimybę patirti naktinį Dubajaus gyvenimą. Ar netrūksta ten barų, naktinių klubų?

Dubajus išties gali pasiūlyti platų barų ir naktinių klubų asortimentą. Aš asmeniškai nesu tokių vietų gerbėja, bet dievinu įvairius „lounge“ tipo barus, kokių apstu pajūryje. Dubajus pritraukia įvairių kultūrų žmones, todėl priklausomai nuo nuotaikos šiame mieste galima rasti visko, ko širdis geidžia, – nuo salsos ritmų iki gyvos arabiškos muzikos pasirodymų.

Mano išsaugoti straipsniai