JUS PASITINKA ATSINAUJINUSI PANELĖ

Gatvė svetur: Stambulo jaunimas tarp plotų ir Korano (nuotraukų albumas)

„Potencialūs teroristai“, „visas lietuvaites skudurais apvynios, o kitas – akmenim užmėtys“. Tokiais ir panašiais komentarais būna nusėtas kone kiekvienas straipsnis, kuriame aptariami musulmonai, Turkijos gyventojai ar islamiškas jaunimas.
Žmonės bijo. Daugeliui Islamas asocijuojasi su alkoholio ir kiaulienos draudimu. Jų nevienija „alus ir pergalės“, moterys nedemonstruoja savo kūno, laikosi baisaus pasninko… Taigi, nesistebime, kad statistinis lietuvaitis „apšals“, išgirdęs apie Turkijos jaunimo laisvalaikį ir požiūrį į alkoholį, tabaką ar islamišką aprangą.

Nenusileidžia europiečiams

Didžiausiame Turkijos mieste Stambule gyvenanti 16- metė Irem DELFI Gatvei sutiko papasakoti apie šios šalies jaunimo požiūrį į tradicijas ir šiuolaikiškas vakarietiškas vertybes.


„ Ar vartoju alkoholį? Žinoma, ir mano draugai per įvairius vakarėlius ar gimtadienius geria alų, traukia cigarečių dūmus. Nors tai ir draudžia Koranas. Nesakau, kad tai gerai, blogai – bet taip yra…


O šiaip negalvok, kad mes kažkokie išskirtiniai. Čia, Stambule, taip pat sostinėje Ankaroje bei kituose didmiesčiuose mano bendraamžiai tokie pat kaip ir pas jus, Europoje. Jie vaikšto į kiną, plotus, pasimatymus, pagaliau mokyklose kala matematikos formules. Vienintelis skirtumas – mūsų religija. Bet aš nedėviu čadros ar kito galvos apdangalo. Tai arabiška, o ne turkiška mada.

DELFI Gatvė: Tačiau ir Turkijoje teko matyti daugybę moterų, slepiančių savo kūną po šiais islamiškais drabužiais

Taip, deja, tokia realybė. Daugelis žmonių mano, jog jei mes musulmonai, tai mes tokie patys kaip arabai. Bet mes ne arabai. Mes turkai, ir tuo labai didžiuojamės. Rytinė ir vakarinė Turkija yra dvi visiškai skirtingos dalys su skirtingu gyventojų mentalitetu.


Rytuose tikrai yra daugybė žmonių, kurie nė karto gyvenime nevartojo alkoholio ar net nemoka skaityti ir rašyti, be to net 90% moterų ten dėvi hidžabus. Stambule šis procentas daug kartų mažesnis, nors ir čia galima atrasti nemažai tradicijų besilaikančių šeimų.


Dar norėčiau pabrėžti, kad visose Turkijos valstybinėse įstaigose merginoms griežtai draudžiama ryšėti skarelėmis ar kitokiais būdais slėpti plaukus bei veidą.


Religingos šeimos savo vaikus leidžia į nelegalias, islamiškas pogrindžio mokyklas, kur imamai (musulmonų dvasininkai) juos moko skaityti Koraną ir “praplauna smegenis”. Dabar tokios mokyklos yra „ant bangos“. Net iki 70 % tėvų savo atžalas leidžia į jas.


Išėjusios iš ten paauglės pradeda dėvėti hidžabus, o berniukai ima žavėtis radikalia veikla. Tiesa, šie paaugliai lanko ir normaliais mokyklas. Tiesiog pamokos jose trunka pusę dienos, o likusią dienos dalį tėvai juos verčia eiti mokytis Korano.


”Smegenų plovimo” mokyklos

DELFI Gatvė: Palankę šias mokyklas jaunuoliai tampa labai pamaldžiais musulmonais?

Nevadink jų pamaldžiais ar labai tikinčiais musulmonais. Koranas draudžia versti kažką daryti per prievartą. O skarų ryšėjimas ir panašūs dalykai ir yra prievarta. Ar ne? Daug šeimų savo vaikus verčia melstis penkis kartus per dieną, penktadieniais lankytis mečetėje ar lankyti Korano mokyklą.

Reiktų paminėti ir tai, kad daug vaikščiojančių ten, dažnai net nesuvokia Korano, o kaip robotai kartoja tai, ką pasakė imamas.

Kad ir kaip bebūtų gaila, tačiau paskutiniai rinkimai parodė, kad religingų ir gana fanatiškų žmonių skaičius auga, jiems priimtina mūsų premjero Erdogano pozicija. Aš ir mano šeima jo labai nemėgstame. Jis nori, kad Turkija grįžtų į praeitį.


DELFI Gatvė: Turkijos jaunimas, kaip ir visa šalis, suskilęs į tuos, kurie palaiko modernią šalies raidą ir tuos, kurie lieka ištikimi tradiciniams Islamo principams?

Tikra tiesa. Bet ir modernus, ir tradicijas palaikantis jaunimas yra susiskaidęs.

Pavyzdžiui aš noriu europietiškos Turkijos, visgi nematau svarios priežasties, kodėl šalis turėtų stoti į ES. Nemažai žmonių mano šalyje yra nusistatę prieš ES. Kiti, kraštutiniai modernistai siūlo visus tradicijų besilaikančiuosius ištrempti iš šalies arba išžudyti. Kiek žmonių tiek nuomonių…


Kaip ir minėjau, aš ir mano šeima bei draugai esame ištikimi Atatiurko (pirmasis Turkijos Respublikos prezidentas bei daugybės modernių reformų pradininkas) principams. Mes visi esame Atatiurko vaikai. Jis padarė labai daug gero mūsų šaliai.

Maudynės su burka

DELFI Gatvė: Skirtingų pasaulėžiūrų tėvų vaikų laisvalaikis skiriasi irgi gana smarkiai?


Didžiausias skirtumas – mečetės lankymas… Asmeniškai nei manęs, nei mano draugų, tėvai neverčia atlikti namazo (musulmonų malda, kalbama 5 kartus per dieną) ir panašių dalykų.


Mano vaikinas niekados nėra meldęsis mečetėje. Žinoma, yra lankęs sultono Achmedo ar kitas garsiąsias mūsų miesto mečetes, kurias rekomenduočiau aplankyti kiekvienam, vykstančiam į Stambulą.


Kai kurios bendraamžės turkės iš provincijos netgi atostogaudamos prie jūros nenusiriša skarelių. Tokių mamas galima išvysti į jūrą brendančias su burka (visą kūną dengiantis rūbas). Yra siuvami, musulmonėms skirti, specialūs maudymosi kostiumėliai, kurie dengia daugiau kūno, nei vakarietiški.

DELFI Gatvė: Stambulas tai daugiau nei 10 mln. gyventojų turintis megapolis. Miesto jaunimo gatvės kultūra turėtų taip pat būti gana aktyvi ir marga

Tokia ji ir yra. Labai daug jaunimo čia klausosi hiphopo, repo ar R&B. Gatvėse ir skveruose šokamas break dance. Reperiai Stambulo traukinių ir autobusų stotis bei mokyklas išmargina įvairiausiais graffiti.


Dar labai dažnas paauglys pas mus turi riedlentes ir jomis brūžina miesto grindinius. Jomis ypač mėgsta važinėtis roko besiklausantis jaunimas.

DELFI Gatvė: O kaip EMO, ar Stambulą taip pat pasiekė jų virusas?

O taip, EMO čia apstu. Asmeniškai aš nemėgstu šio stiliaus merginų. Jos visada liūdnos, niekuo nepatenkintos. Sunku į jas žiūrėti, atrodo lyg prieš mirtį. Tačiau laaaaabai mėgstu EMO vaikinus.


Svajoja apie užsienį


DELFI Gatvė: Koks yra paprasto turko paauglio laisvalaikis?


Visų pirma, mokyklose mus labai “spaudžia”. Kiekvienų mokslo metų pabaigoje laikome matematikos ir kai kurių kitų dalykų egzaminus.


Žinoma, laisvalaikiu einame į vakarėlius, jei kas nors organizuoja, arba tiesiog į miestą, kavinėn, susitikti ir pabendrauti su draugais, pašėlti.


Stambule yra gana aktyvus muzikinis gyvenimas, į čia vykstančius festivalius dažnai atvažiuoja ir užsienio žvaigždės. Pavyzdžiui, šįmet į kasmet organizuojamą roko festivalį „Rock’n Coke“ paskutinėmis rugpjūčio dienomis atvyks „Franz Ferdinand“, „Within Temptation“, dar bus galybė turkų ir užsienio roko garsenybių. Praėjusiais metais buvo atvykę „Muse“, „Placebo“… Mano svajonė yra apsilankyti viename šių festivalių. Visgi, 100 lyrų (apie 170lt) gaila.

DELFI Gatvė: Paminėjai pinigus. Ar populiaru Turkijoje moksleiviams dirbti vasarą?

Naujoji turkų paauglių karta labai tingi. Jie nedirba tol, kol jų niekas nepriverčia. Be to, mūsų šalyje gana didelis nedarbo lygis, tad labai sunku susirasti bet kokį darbą.


DELFI Gatvė: Tu baigsi vidurinę mokyklą, tada stosi į universitetą, po jo ieškosi darbo. Galbūt po mokyklos norėtum išvykti gyventi svetur?


Mano vaikinas mokosi privačioje mokykloje. Daugelyje tokio tipo mokymo įstaigų mokiniai ruošiami studijoms JAV. Labai daug žmonių norėtų ten išvykti dirbti, mokytis ir gyventi.

DELFI Gatvė: Daugeliui musulmonų Amerika yra priešas nr.1. Gal Turkijoje taip nemanoma?

Nepažįstu žmonių, kurie būtų kategoriški JAV atžvilgiu. Tiesiog nekenčiame Busho už jo sukeltą karą Irake ir aibę kitų idiotiškų sprendimų. Bet juk jo nemėgsta ne tik Turkijoje, ar ne?

Mano išsaugoti straipsniai