JUS PASITINKA ATSINAUJINUSI PANELĖ

Įstumta į meną, nes gyva

Tiesa, mintys apie ją turbūt irgi sukasi jau tik anglų kalba.

Jos „MySpace“ tinklalapis nuklotas „YouTube“ paklodėmis su lėkščiausiais G.W. Bušo interviu. Karas šiuo metu Khaterin – aktualija Nr. 1. Be to, ji dievina Antrojo pasaulinio karo propagandinį meną, kuris pasak jos, yra kartu ir kvailas, ir juokingas.

Khaterin paslaptinga. Laiko, matyt, britų jai įdiegtą atstumą su žmonėmis ir turi begalę paslapčių. Tačiau paslaptis jai atleidžia jos talentas. Tad kol Khaterin Kriterijus atvykusi į Lietuvą džiaugiasi ja, kviečiame menininkę užsukti į „Pravdą“.


Žiemą Khaterin jau gyvens Maltoje. Sako, jos kūryba suspeigtų negailestingą lietuvišką žiemą.

Dosjė:

Vardas ir pavardė: Khaterin Kriterijus;

Amžius: 20;

Iš: Kauno;

Ji – vizualaus meno kūrėja;

Į Londoną išvažiavo būdama 12;

Mokėsi grafinio dizaino Londone;

Gyvenimo herojus: William S.Burroughs;

Gyvenimo miestai: Vilnius, Berlynas, Londonas;

Gyvenimo filmas „Naked Lunch“;

Vadybininkė – kito naujoko australų „DJ DevZer0“;

Parodos: 2006 m. „Kunigundos“ paroda;

Jos žodis: flesh is a trap, and Magic will set us free. Brainwashing. Reality?“


Koks oras dabar meno pasaulyje?

Oras priklauso nuo šalies, kurioje kuriamas menas. Berlynas springsta menais, o Londonas, atrodo, susirgo anoreksija ir nebeturi kuo pasipuikuoti. Pavyzdžiui, Vilnius mane įkvepia tapyti. Niekur kitur daugiau nejaučiu tokios būtinybės. Deja, Vilnius turi daugiau menininkų nei jų parodų.

Kokia tavo svajonė?

Prieš kelerius metus tenorėjau šlovės iš savo kuriamo meno. Dabar kūrybą priimu kaip dalį savęs, ir daugiau nieko iš meno nebesitikiu. Tiesa, tu visada gali tikėtis, kad menas bus toks, kokį jį pats nori matyti.


Kokioje aplinkoje kuri?

Bet kur pasaulyje. Kai fotografuoju, noriu trumpam netekti savęs, pasimesti koncepcijoje. Kuriu fantaziją šiam pilkam pasauliui. Konkreti aplinka – ar tai sodas, ar kambarys, ar kas kita – man nėra svarbi. Talento nesuklastosi.


Kuo bjauriesi meno pasaulyje?


Jaunų menininkų kritikais. Na, ir pinigų troškimu.

O ką mėgsti?

Dievinu Antrojo pasaulinio karo propagandinius menus, kurie yra tokie kvaili ir kartu juokingi.


O iš kur gauni pinigų pragyventi?

Tai labai asmeniškas klausimas.

Kaip patekai į meno pasaulį?

Aš buvau įstumta į meną, nes aš esu gyva. Mano kūryba tai įrodo.


Išvykau iš Lietuvos į Londoną būdama dvylikos, ir tai išties mane sukrėtė iš vidaus. Nebeturėjau po savo kojomis jokio pagrindo. Aš netgi nekalbėjau angliškai. Nepažinojau Londono, todėl laiką leisdavau piešdama namie.

Vaikštinėdama po miestą radau tokių užkampių, kuriuos vėliau pradėjau fotografuoti. Tapyti pradėjau Dubline. Šiame mieste daugiau nėra ką veikti.


Ten daug alkoholio ir narkotikų. Ten yra keli parkai, vėliau ir tuos kelis medžius airiai iškirto. Taigi, gyvendama Dubline turėjau daug laiko sau. Be to, ten susipažinau su mano gyvenime labai svarbiu tapytoju. O dabar dar ir pradėjau filmuoti. Visada to troškau.

Iš miesto į miestą kraustaisi viena?


Gyvenau Londone, Berlyne, Dubline. Viena nekeliauju.

Kodėl išvažiavai iš Lietuvos?

Likimas.

Kokia tau atrodo Lietuva grįžus?

Džiaugiuosi, kad Lietuva neturi naftos, kitaip mus užbombarduotų! Lietuvą palikau prieš daugelį metų, tačiau grįžau. Ji pasikeitė. Dabar ji nuostabi. Kitaip nebūčiau grįžusi.

Kuo šiuo metu Lietuvoje užsiimi?

Vienu metu darau daug dalykų. Žinau, sako darai daug, darai nieko, tačiau kitaip jau nebegaliu. Fotografuosiu Lietuvoje trumpam apsigyvenusį industrial drum & bass diskžokėjų „DJ DevZer0“ iš Australijos. Taip pat jam filmuosiu video. Dalis bus filmuojama Lietuvoje, dalis – kituose pasaulio kampeliuose. Tačiau tiksliai planuotis gyvenimą nemėgstu. Tai – pirma ir esminė klaida kūryboje. Tiesiog įvardiju sau tikslus ir laukiu tinkamo momento juos įgyvendinti.

Kuri kūno dalis tave įkvepia?

Žmonės mylisi nuo savo pradžių pradžios. Neturėtume gėdytis nuogumo, tačiau dėl mūsų pačių, Dievo tarnų, gyvename amžiuje, kai viskas, kas susiję su seksu, suprantama kaip išsišokimas ar vulgarybė.

Kas nors domisi tavo menu?

Mano nuotraukos patraukia žmonių dėmesį dar nuo mokyklos laikų. Jiems patinka mano darbai, kitaip jie neprašytų, kad fotografuočiau juos, jų grupes, draugus, kurčiau jiems video, nenaudotų mano darbų kurdami savo meną. Be to, man pačiai labai svarbu dirbti su muzikantais, nes muzika, kaip ir daugelį, įkvepia netikėtiems posūkiams.


Ar nesijauti per jauna tokiam rimtam požiūriui į viską, ypač į meną?


Mano gyvenimas labai chaotiškas. Turėjau suaugti anksčiau nei mano bendraamžiai.

MĖNESIO KLAUSIMAI NAUJOKUI:

Kaip supranti žodį „anapus“?

„Anapus“ yra kita gyvenimo pusė, už mūsų regėjimo galimybių. Ten pateks mūsų sielos, kai paliks kūną. „Anapus“ mene. Aš jau tiek laiko bandau tai išreikšti savo kūryba.

Kai pasiryžtu prisiliesti prie tos kitos pusės, anapus, suprantu, kad kiekvienas šiame pasaulyje turime savo misiją. Tai yra viena mano žinučių.

Kas gyvena „anapus“?

Demiurgas.

Kaip ten patekti?

Per meną, psichodeliką, seksą, magiją ir mirtį.

Mano išsaugoti straipsniai