Zemfira - poetiško rusiško roko ikona su narkotikų šydu

„Na, žinoma, neklausau rusiškos muzikos, ji š*das“, - tai paauglių pašnekesio Vilniaus gatvėje ištrauka... Šiandien dažną paauglį žodžių junginys „rusiška muzika“ veikia lyg raudona skraistė bulių. Turbūt pagrindinė to priežastis - kai kuriems vieninteliai girdėti rusiškos muzikos akordai - forsų dievinami bumčikai.

Visgi, būtų naivu tikėti, kad milijoninėje Rusijos muzikos rinkoje aptiksi tik beviltiško fonograminio popso žvaigždes.

Nuo reklamų kūrimo iki superhitų

„Akvarium“, „Agata Kristi“, „Mašina vremeni“. Šių rusiškų roko grupių dar sovietiniais metais klausėsi mūsų tėvai, o subyrėjus SSRS ir sušvelnėjus politiniam klimatui, roko muzika Rusijoje buvo visiškai „reabilituota“ ( iki tol cenzūra ją draudė transliuoti per radiją ar TV).

Viena iš naujosios Rusijos roko scenos atstovių - atlikėja Zemfira. Tiksliau - Zemfira Talgatovna Ramazanova. Būtent toks pilnas pusiau totorės, pusiau baškirės, Ufos mieste prieš trisdešimt dvejus metus gimusios atlikėjos vardas.

Kaip teigia peoples.ru, ši vaikėziškos išvaizdos mergina mokykloje buvo tikra pirmūnė, be to, po pamokų žaidė krepšinį bei lankė muzikos mokyklą, kurią baigė su pagyrimu.

Nenuostabu, kad po mokslo vidurinėje mokykloje, ji pasirinko studijas Ufos menų mokykloje. Pastaroji Zemfirą iš karto priėmė į antrą studijų kursą, vokalo specialybę. Beje, ir ją būsimoji superžvaigždė pabaigė su pagyrimu.

Rankoje turėdama diplomą, Zemfira įsidarbino gimtojo miesto radijo stotyje „Europa Plus“ garso operatore. Dienomis ji kurė reklaminius klipus, o naktimis į kompiuterį pradėjo įrašinėti savo pirmąsias, dabar jau klasika tapusias dainas - „Pochemu“, „Sneg“ ir „Sinoptik“.

Sėkmės ilgai laukti neteko

Labai greitai Zemfira susipažino su Rinatu Achmadijevu, profesionaliu gitaristu, prie jų vėliau prisijungė dar keli muzikantai - taip 1998 m. gimė grupė „Zemfira“.

Vos susibūrusi, ši kompanija jau turėjo aibę dainų bei pradėjo dalyvauti įvairiuose vietiniuose muzikos renginiuose. Galiausiai Zemfira paprašė vienos pažįstamos, kad pastaroji perduotų kasetę su naujausiais grupės įrašais Rusijos superžvaigždžių „Mumij Trol“ prodiuseriui.

Šis, vos spėjęs išklausyti visus kūrinius paskambino į Ufą ir pakvietė Zemfirą su visa grupe atvykti į Maskvą.

Supratęs, kad ši mergaitė neabejotinai taps žvaigžde, jis pradėjo organizuoti dainų įrašymą (jie vyko didžiausioje Rusijos kino studijoje „Mosfilm“) būsimam debiutiniui albumui, kuris išvydo dienos šviesą praėjus vos pusei metų nuo grupės atvykimo į Rusijos sostinę.

Pirmojo albumo prodiuseriu tapo ne kas kitas, bet minėtosios „Mumij Trol“ vokalistas Ilja Lagutenko.

Po Zemfiros dainų starto didžiosiose šalies radijo stotyse, buvo nuspręsta įsiveržti ir į TV eterį. Prahoje nufilmuotas klipas dainai „Spid“.

Rusų kalbos nesuprantantis jaunimas, išvydęs klipą bei išgirdęs priedainį, tikriausiai pagalvotų, jog dainuojama apie kažką smagaus ir linksmo, o ne apie AIDS…

Pačioje dainos pradžioje girdimi ramesni tonai: „Vėjas man papasakojo siaubingą paslaptį: mums liko paskutinė para“, o toliau Zemfira su baltais drabužiais ir tamsiai išdažytomis lūpomis džiugiai tęsia: „Tu sergi AIDS, tai reiškia mes numirsime“.Užkoduotos dainos apie homoseksualumą?

Ar galima tiksliai nusakyti šios atlikėjos dainų tematiką? Zemfira dainuoja apie meilę, kančias ir vienatvę, trumpiau tariant apie tai, ką dainavo žvaigždės ir iki jos pasirodymo, tačiau visų šių jausmų pateikimas ir balso tembras išskirtiniai.

Vos viešumoje pasirodžius pirmosioms dainoms, muzikos kritikai prabilo apie jų poetiškumą ir nuoširdumą, originalų rusų kalbos pajautimą.

Daugelis Zemfiros dainų tekstuose rado ir užuominų, jog ji yra homoseksuali, teigia archive.salon.com. Viena pirmųjų jos dainų „Sneg“ prasideda eilute „aš įsiveržiau į tavo gyvenimą ir tu pakvaišai“ (obaldela - moterišką giminę nusakantis veiksmažodis).

Šis kūrinys apie nelaimingą meilę merginai iš karto sukėlė visos Rusijos spaudos susidomėjimą naująja atlikėja ir jos asmeniniu gyvenimu. Visgi, muzikantė niekada nekomentavo savo seksualinės orientacijos.

Nepaisant to, sklido gandai, jog dėl Zemfiros savo vyrą paliko garsiojo verslininko Šabtajaus Kalmanovičiaus žmona. Na, o geltonoji spauda šiuo metu Zemfiros širdies drauge vadina režisierę, scenaristę ir aktorę Renatą Litvinovą.

Prieš albumo pasirodymą – gandų lavina

2000 m. Rusiją apėmė tikra „zemfiromanija“. Tada pasirodė jos antrasis albumas „Prosti Menia Maja Liubov“, o jos dainas vidutiniškai triskart per dieną leisdavo kiekviena Rusijos radijo stotis.

Maža to, „MTV Russia“ eteryje naujojo albumo dainos „Iskala“ vaizdo klipas ilgą laiką išliko populiariausiųjų penketuke.

Prie to iš dalies prisidėjo ir tuo metu didžiuosiuose ekranuose rodyto filmo „Brat 2“ populiarumas, kadangi minėtoji daina yra trilerio garso takelis.

Nors prisikalbinti Zemfirą dalyvauti TV laidose arba paimti iš jos interviu bando šimtai žurnalistų, tačiau dažnai tai yra bergždžias reikalas. „Nemėgstu pilstyti iš tuščio į kiaurą. Jei turiu ką pasakyti – kalbu“, - vienoje laidoje į klausimą apie nedalyvavimą įvairiuose šou atsakė garsenybė.

Be gandų apie draugystę su R.Litvinova, įvairūs tabloidai prieš penktojo albumo „Spasibo“ pristatymą pradėjo rašyti apie paslaptingą Zemfiros ligą bei tai, jog ji susimažino krūtis.

„Ne, niekuo aš nesergu ir krūtų aš nesimažinau. Tie žmonės, kurie tai rašo, neseniai susimažino smegenis“, - albumo pristatymo spaudos konferencijoje gandus su šypsena paneigė atlikėja.

Myli Rusiją ir neabejinga žolei

Vis dėl to kitos, gerokai rimtesnės ir niūresnės apkalbos pasitvirtino - Zemfira vartoja narkotikus. Dar 2007 m. rudenį atlikėja prisipažino, kad dėl jos ypatingo liesumo kalta „žolė“.

Ji stengiasi mesti ją rūkiusi, todėl yra praradusi apetitą. Reikia pripažinti, kad tabloidus ši tema taip „užkabliavo“, kad paskutiniosiomis dienomis Rusijos pramogų spauda nusėta žinutėmis apie neva visišką Zemfiros pasinėrimą į narkomanijos liūną.

Gandus dar labiau pakurstė šių metų balandžio pradžioje vykęs koncertas. Daugeliui žiūrovų pasirodė, jog Zemfira įžengė į sceną su

 • juodai ištatuiruotomis venomis.

  Vos pasibaigus renginiui vienas psichologas spaudai pareiškė, kad tokia tatuiruočių simbolika reiškia, kad Zemfira narkomanė. Jam antrino ir iš vieno Maskvos tatuiruočių salono „atkastas“ darbuotojas.

  Pati dainininkė laikraščio „Komsomolskaja pravda“ žurnalistams pareiškė, kad jokių tatuiruočių ji nesidarė, tai buvęs paprasčiausiais stiliaus sprendimas. Be to koncerto metu panašius piešinukus klausytojai galėjo išvysti ir salėje esančiuose ekranuose.

  Pagaliau norėdama visai paneigti su narkomanija susijusiais šnekas, Zemfira pareiškė esanti pasiruošusi būti ištirta narkotikų komisijos.

  „Mergaite skandalu“ vadinamos Zemfiros svajonė ir tikslas – atidaryti 2014 m. Žiemos olimpiadą Sočyje. Tai ji paskelbė visai neseniai.

  TV laidoje „Detali“ pasidomėjus kokia yra patriotizmo ir meilės Rusijai priežastis, Zemfira pareiškė : „Kaip paaiškinti dėl ko myliu šalį? Tai mano šalis, mano kalba. Mano dainos neatsiejamos nuo šios šalies, žinoma, kitoje šalyje jos būtų kitokios. Tai mano publika, pagaliau aš esu šios šalies dainininkė.“

 • Parašyk Redakcijai

  Sekite mus:

  Prenumeruok

  Naujienlaiškį

  Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis