JUS PASITINKA ATSINAUJINUSI PANELĖ
Naujametiniai pažadai: psichologės patarimai

Naujametiniai pažadai: psichologės patarimai, ką daryti, kad užsibrėžus juos tikrai įgyvendintum

Dovanos ir naujametiniai pažadai – neatskiriami artėjančių švenčių atributai. Tačiau… Kodėl dauguma pažadų taip ir lieka tik netesėtais pažadais, neįgyvendintais tikslais, o dovanos – tik bereikšmiais blizgučiais, neužpildančiais širdies tuštumos? Atsakymų į klausimus ieškome kartu su psichologe Aurelija Ananjevaite.

DVI ŠVENČIŲ PUSĖS

Turbūt žinai bent vieną žmogų, kuris kaip Grinčas kartoja „nemėgstu Kalėdų ir visų tų švenčių“. Išgirdusi tokius žodžius, turėtum suklusti, už šių žodžių turbūt slypi tai, kad tas žmogus jaučiasi vienišas. Kalėdos – stebuklų metas, kai širdys pripildytos meilės, gėrio, kuriuo taip norisi dalintis. Tačiau šventinis laikotarpis viduje suvirpina ne tik gražius jausmus, kartu pabunda ir tokie jausmai kaip vienatvė ir liūdesys.

Kaip sako psichologė Aurelija Ananjevaitė: Kalėdos ir Naujieji metai kiekvienam primena, kaip greitai bėga laikas. Todėl dauguma nejučia ima ir užduoda sau klausimus: ką pasiekiau šiais metais? Kas pasikeitė per šiuos metus? Jei gyvenimas klostosi ne taip, kaip tikėtasi, gali būti, kad šventinis šurmulys sukelia dvilypius jausmus: kaip ir turėčiau džiaugtis, tačiau iš tiesų užplūsta liūdesys, susierzinimas.“

Jei ir į tavo duris pasibeldė šventinis slogutis, Aurelija primena: „Tokiomis akimirkomis venk sau visokiais būdais bandyt pakelti nuotaiką. Kartais sveika paliūdėti ir švenčių metu. Svarbu tik suprasti, kas tą liūdesį kelia: vienišumo jausmas, neįgyvendintos svajonės ar mylimojo stoka. Supratus, kas šiuos jausmus sukelia, svarbu prisiminti ir tai, kas įdomaus, prasmingo, džiugaus įvyko per praėjusius metus.

Prisiminimai apie tai, ką pavyko įgyvendinti ar kokias jaukias akimirkas su draugais ar artimaisiais turėjai, padės susigrąžinti tikėjimą, kad visi sunkumai įveikiami. O kad savo gyvenime atrastum daugiau spalvų, šventiniu laikotarpiu rekomenduoju užsiimti veikla, kuri tave labai įtraukia ir kurioje matai prasmę. Tai gali būti savanoriavimas, rankų darbo dovanėlių gamyba arba tiesiog ilgesni pokalbiai su svarbiais žmonėmis.“

(NE)REIKŠMINGOS DOVANOS

Šventiniu laikotarpiu siaučia itin pavojinga ir klastinga liga – dovanų pirkimo karštligė. Dovanos tampa tikru galvos skausmu ir asmeniniu bankrotu. Kaip pastebi Aurelija, materialumas toks sureikšmintas dėl paprastos priežastis – dovanas klaidingai suprantamos kaip rūpesčio išraiška: „Juk taip lengva pamatuoti – kuo brangesnė dovana, tuo labiau tam žmogui rūpiu. Tačiau pamirštas esminis dalykas – kam skirta šventė. Šventė – galimybė pabendrauti, parodyti dėmesį, pasakyti gerą žodį. Be to, būtent Kalėdos mus moko dovanoti ir priimti padovanotą laiką, rūpestį ar dėmesį.“

Renkant dovanas psichologė Aurelija Ananjevaitė pataria prisiminti, kad:

  • – Svarbiausia ne dovanos kaina ar dydis, o tai, kiek pastangų įdėta ruošiant ar renkant dovaną, kiek dovana parodo, kad artimieji ar draugai tau rūpi.
  • – Dovana neturi tapti pagrindiniu šventės akcentu, tai turi būti tik simbolis to, kaip jūs vienas kitą vertinate.
  • – Nesidrovėkite dovanoti rankų darbo dovanas. Gaminant mylimam ar artimam žmogui dovaną, atmintyje iškyla drauge patirti nuotykiai, išmoktos pamokos ir jausmais apipintos akimirkos.

Shutterstock nuotr.

Šie prisiminimai ir yra brangiausios dovanos! Tai gali būti:

  • – Jūsų iškeptas pyragas ar namų gamybos granola.
  • – Jūsų pačių sudarytas Kalėdinių dainų grojaraštis ar knygų, kurias verta perskaityti būtent tam žmogui, sąrašas.
  • – Laiko ar jūsų paslaugų kuponai, kuriais žmogus galės pasinaudoti, kai to jam labiausiai prireiks.

NAUJAMETINIAI PAŽADAI

Ar galėtum išvardyti, ką sau pasižadėjai Naujųjų metų išvakarėse? Ar prisimeni, kai su didžiuliu entuziazmu sakei, kad „nauji metai – naujas aš“, todėl numesiu svorio, pradėsiu dirbti, pradėsiu sportuoti ir padarysi dar daugybę kitų dalykų? O kiek tų tikslų įgyvendinai? Mokslininkas John Norcross nustatė, kad apie 50 procentų žmonių Naujųjų metų išvakarėse išsikelia tikslus, tačiau po šešių mėnesių, savo pažadus tesi tik 40 proc. Kad šių Naujųjų metų išvakarėse ištartų pažadų nereikėtų kartoti ir vėl po dvylikos mėnesių… patarimai, kaip pasiekti savo tikslų!

PLANAS

Norint pasiekti tikslą, reikia turėti planą, kaip tai padaryti. Suformuluok aiškų ir konkretų tikslą, nustatyk terminą. Tada savęs paklausk: kokius žingsnius turiu žengti, kad priartėčiau prie svajonės? Surašyk žingsnius ir kiekvienam iš jų nustatyk po terminą. Pavyzdžiui, jei tavo tikslas numesti svorio, tiksliai nustatyk, kiek svorio ir per kiek laiko numesi, kaip maitinsiesi, kiek kartų per savaitę sportuosi ir t. t. Svarbiausia taisyklė – šio plano laikytis!

2. VIENU METU – VIENAS TIKSLAS

Psichologė Aurelija pastebi, kad tikslai taip ir lieka nepasiekti dėl to, kad vienu metu yra išsikeliama daug tikslų: „Ir numesti svorio, ir pradėti sportuoti, ir išmokti naują kalbą, ir būti visur laiku, ir išmokti taupyti ir pan. Siekiant visų tikslų vienu metu kyla nusivylimas ir pyktis, nes ne visus juos pavyksta įgyvendinti. Todėl kyla baimė, jog niekas nepavyks. Užvaldžius baimei, tampa vis sunkiau įžvelgti priežastis, kodėl buvo nuspręsta išsikelti šiuos tikslus. Jei nori ką nors pasiekti, turi išmokti vienu metu siekti tik vieno tikslo ir jo siekti 21 dieną be pertraukų, būtent per tiek dienų susiformuoja naujas įgūdis.“

Shutterstock

3. ŠIEK TIEK MAŽIAU FANTAZIJOS, DAUGIAU REALYBĖS

Tavo tikslai turi būti realistiški. Negali sau išsikelti tokių tikslų – išmoksiu skraidyti; per savaitę numesiu 30 kg. Pozityviai mąstyti ir svajoti yra gerai, tačiau formuluojant tikslus ir rengiant planą, kaip tų tikslų pasiekti nereikia per daug nutolti nuo realybės. Heather Barry Kappes tyrimais nustatyta, kad realistai daugiau planuoja, jie žino, kad tikslo siekimas yra varginantis darbas ir dirbti reikės daug ir ne vieną dieną, jie žino, kad teks susidurti su daugybe kliūčių, jų nebijo, todėl susidūrę su kliūtimis, jas priima kaip savaime suprantamą dalyką, nenuleidžia rankų ir toliau sėkmingai juda pirmyn. Sakoma, svajokite atsargiai, nes svajonės pildosi, tačiau tam reikia padaryti ir realių darbų.

4. PRADĖK VEIKTI

Viena iš dažnai pasitaikančių priežasčių, kodėl žmonės nepasiekia užsibrėžtų tikslų, jie laukia tinkamo momento, suranda daugybę priežasčių, kodėl vykdyti planą pradės rytoj ar nuo pirmadienio, o ne šiandien. Tačiau geresnės dienos pradėti veikti nei šiandien nėra. Kaip sako psichologė Aurelija: „Pasirinktas tikslas turi būti labai konkretus ir apčiuopiamas bei pradėtas įgyvendinti nedelsiant. Žinok, kuo greičiau pasiryši, tuo greičiau įgyvendinsi.

Jei vieną dieną, savaitę ar mėnesį apleisi savo svajonę ar tikslą, vos jį prisiminus, iš karto vėl grįžk prie jo. Tikslus pasiekia tie, kurie jį apleidę atranda drąsos vėl imtis veiksmų siekti savo svajonės. Kad motyvacija dingtų kuo rečiau, tyrinėk ir domėkis viskuo, kas susiję su išsikeltu tikslu.“

5. JEI TU, TAI IR AŠ

„Jei tu, tai ir aš“ – šiam pasakymui griežtas ne. Labai dažnai dėl nepasiektų tikslų ar neįgyvendintų pažadų pasiteisinimo ieškoma aplinkoje. Pavyzdžiui, noriu numesti svorio ir sau pasižadu, kad nuo pirmadienio lankysiu sporto klubą, tačiau išaušus pirmadienio rytui, taip ir nenueinu sportuoti, sau ir kitiems pasiteisinu, aš viena nenoriu, jei X draugė eitų kartu, tai ir aš eičiau. Pažįstama? Tavo tikslas, tu jo ir turi siekti! Tau tikrai pavyks, tik reikia išdrįsti. Psichologai teigia, kad kuo daugiau komandoje yra žmonių, kurie siekia bendro tikslo, tuo mažesnė kiekvieno nario atsakomybė, todėl dėl savo pažadų atsakomybę turi prisiimti tu.

6. LAŽYBOS

Mokslininkų atlikti tyrimai rodo, kad lažybos tikrai veiksmingas metodas siekti savo tikslo! Xavier Gine atliko tyrimą su mesti rūkyti ketinančiais asmenimis. Eksperimento pradžioje jie turėjo duoti tam tikrą pinigų sumą, susitarimas buvo toks, jei per šešis mėnesius mes rūkyti, pinigai bus gražinti į jų sąskaitą, priešingu atveju – pinigai atiteks labdarai. Mesti rūkyti sekėsi geriau tiems, kurie dalyvavo lažybose.

7. (Į)VERTINK SAVE

„Siekiant tikslo tenka susidurti su sunkumais, kurie atskleidžia silpnybes ir parodo, kokie pažeidžiami kartais galime būti. Todėl svarbu mokytis vertinti save ne tik už stiprybes, bet ir atleisti sau už prasižengimus ar klaidas. Nebijok dalintis mintimis apie savo tikslus su aplinkiniais ar net prašyti jų pagalbos. Kartais gali nustebti, kokios paramos, supratimo ir palaikymo gali sulaukti. Tad nepamiršk padėkoti sau ir apdovanoti save už paprastus pasiekimus ir skirtą laiką tikslams. Juk labiausiai mus augina meilė“, – teigia psichologė Aurelija Ananjevaitė.

Mano išsaugoti straipsniai