JUS PASITINKA ATSINAUJINUSI PANELĖ
Populiariausi aknės gydymo būdai: dermatologė pataria

Populiariausi aknės gydymo būdai: dermatologė pataria, kuriais tikėti neverta

Skiltelė česnako vos per naktį išnaikins kaip visuomet ne laiku iškilusį spuogą, o jei nori, kad oda mažiau riebaluotųsi – plauk ją ūkiniu muilu. Tokių patarimų nesunkiai atrasi panaršiusi internetiniuose forumuose, tik neskubėk to bandyti su savo oda.

Kodėl? Nes vieni patarimai tik apgaulingai veiksmingi, o kiti – netgi žalingi. Viską išsamiai paaiškino ir dažniausius mitus apie aknę išsklaidyti padėjo gydytoja dermatologė dr. Jurgita Karčiauskienė. Paskaityk!


Internautų išmintis: riebią odą reikia dažniau prausti ir valyti, nes būtent riebalų perteklius užkemša poras ir skatina aknės problemas.

Atsako dr. Jurgita: šis patarimas – vienas iš dažniausiai pasitaikančių mitų. Prieš kelerius metus buvo atliktas įdomus tyrimas, įrodęs, kad pernelyg dažnas odos valymas neigiamai veikia odą. Tyrimo dalyviai, odą prausę keturis kartus per dieną, parodė blogesnius rezultatus nei tie, kurie prausdavosi tik kartą. Ant odos esantis riebalinis sluoksnis padeda apsisaugoti nuo aplinkos dirgiklių. Pernelyg dažnai valant odą pašaliname tą apsauginį sluoksnį ir odai pasiunčiame signalą, kad reikia gaminti dar daugiau riebalų. O kuo oda labiau riebaluosis, tuo daugiau spuogų turėsime. Tad jeigu oda riebi – prauskite ją du kartus per dieną, jeigu linkusi į jautrumą – pakaks ir vieno karto.

Internautų išmintis: išspaudus spuogą jis „pasisėja“ aplinkiniuose odos plotuose, taigi kuo daugiau spaudinėjate spuogelius, tuo labiau plinta aknė.

Atsako dr. Jurgita: pagrindinė problema ta, kad prieš spausdami spuogą dažnai pamirštame dezinfekuoti odą. Štai kas tuomet nutinka: ant odos buvusios bakterijos patenka į po spuogo spaudimo likusią žaizdelę ir gali sukelti infekciją. Taip pat gali būti pažeidžiamas odos vientisumas ir kyla vidinio odos uždegimo bei infekcijos rizika. Taigi savarankiškai spuogų spaudymu eksperimentuoti nederėtų, verčiau pradėti nuo dermatologinės kosmetikos priemonių. Jos mažina inkštirų kiekį ir saugo nuo sunkesnių aknės bėrimų atsiradimo.

Internautų išmintis: vos per naktį galima išnaikinti iškilusį spuogelį, jeigu patepsite jį česnaku arba paprasčiausia dantų pasta.

Atsako dr. Jurgita: šios priemonės turi dezinfekuojančių savybių, tačiau jos skirtos tikrai ne aknės gydymui. Be to, gali sudirginti odą ir sukelti kontaktinį dermatitą.

Internautų išmintis: riebią odą geriausia prausti ūkiniu arba paprastu muilu – jis geriau nei kitos priemonės sureguliuoja riebalinių liaukų veiklą ir padeda pašalinti odos blizgesį.

Atsako dr. Jurgita: jeigu pasirinkimas būtų tik tarp muilų, tuomet geriau jau prausti veidą su ūkiniu, nei su kvepiančiu ir alergenų turinčiu muilu iš parduotuvės. Bet vis dėlto geriausia rinktis specialiai į aknę linkusiai odai pritaikytas priemones.

Internautų išmintis: geriausias būdas įveikti aknę – dažniau degintis saulėje arba reguliariai apsilankyti soliariume.

Atsako dr. Jurgita: saulės poveikis aknei yra apgaulingas. Saulė šiek tiek dezinfekuoja – naikina bakterijas, tačiau kita vertus, saulės spinduliai sausina aknės bėrimus, odos poros kemšasi ir po atostogų (ypatingai drėgname klimate), aknė pablogėja. Taip pat didėja odos vėžio bei hiperpigmentacijos rizika, oda greičiau sensta. Taigi saule gydyti aknės tikrai nereikėtų.

Internautų išmintis: norint atsikratyti aknės vien tinkamos higienos nepakanka – teks pamiršti kosmetikos priemones, kurių dėka spuogeliai ir atsiranda.

Atsako dr. Jurgita: aknė susijusi su odos plauko folikulo angelėmis, todėl naudodami įprastą kosmetiką, ypatingai ekologišką, praturtintą kokosų ar taukmedžių aliejumi, iš tiesų galime užkimšti poras. Tačiau jeigu rinksimės būtent probleminei, į aknę linkusiai odai pritaikytą dermatologinę kosmetiką, bus netgi geriau, negu apskritai nieko nedarant. Dermatologinėse priemonėse yra medžiagų, stabdančių inkštirų atsiradimą, reguliuojančių odos riebalinių liaukų veiklą, dėl to naudojant tokią kosmetiką odos būklė gerėja. Tikrai galima naudoti ir makiažo pagrindą ar pudrą, tačiau rinkitės nekomedogenines ir poras nekemšančias priemones, skirtas į aknę linkusiai odai.

Internautų išmintis: reikia tiesiog turėti kantrybės – anksčiau ar vėliau aknė praeis, tad neverta dėl to nerimauti ir išlaidauti specialioms odos priežiūros priemonėms.

Atsako dr. Jurgita: aknė yra odos liga, dėl hormonų pokyčių dažniausiai išryškėjanti paauglystėje, tačiau aknė nėra tik paauglių problema. Daugiau nei 20 procentų žmonių aknė kamuoja ir paauglystei praėjus. Laiku nepradėjus aknės gydymo, odoje gali likti randeliai, kuriuos išnaikinti bus tikrai nelengva.

Internautų išmintis: atsisakyk saldumynų ir visos odos problemos per kelias savaites savaime išsispręs.

Atsako dr. Jurgita: kol kas nėra tikslių įrodymų apie saldumynų įtaką aknės atsiradimui, tačiau ši liga iš tiesų susijusi su mityba – pieno produktų vartojimu ir aukštos glikeminės apkrovos maistu.

Sužinok daugiau apie savo odą ir teisingą jos priežiūrą: www.aknespotas.lt

Mano išsaugoti straipsniai