JUS PASITINKA ATSINAUJINUSI PANELĖ
Dažniausiai užduodami klausimai

Dažniausiai užduodami klausimai, susiję su spuogais

Nors informacijos apie spuoguotos odos priežiūrą internete bei spaudoje yra daugybė, daugumai su odos problemomis susiduriančių žmonių vis dar kyla klausimų, susijusių su spuogais. Dažnai klausimai kartojasi, nes daugeliui aktualūs tie patys esminiai aspektai – spuogų atsiradimo priežastys, jų šalinimas bei spuogų paliktų randelių naikinimas.

Gydytojai dermatologei Natalijai Jasaitienei uždavėme dažniausiai pasitaikančius klausimus apie problematišką odą.

Ar spuogų atsiradimui didžiausią įtaką daro tai, jog oda yra riebi?

Be abejonės, riebi oda yra labiau linkusi į bėrimus, o sausa – mažiau. Dažniausiai aknė pasireiškia tose srityse, kuriose yra daugiau riebalinių liaukų, pavyzdžiui, nosies, smakro, kaktos zonose. Vis dėlto, vienareikšmiškai teigti, jog spuogų atsiradimui didžiausią įtaką daro riebi oda, negalima. Berti gali dėl skydliaukės patologijos, hormonų svyravimo, alergijos, patiriamo streso, maisto netoleravimo. Labai svarbu atkreipti dėmesį į mitybą. Berti gali dėl organizmo netolerancijos pienui, šokoladui, glitimui.

Kokios priežastys lemia, jog net ir pasibaigus paauglystės laikotarpiui, vis dar iškyla spuogai?

Mitas, jog aknė yra tik jaunų žmonų problema. Vėlyvesniajame gyvenimo laikotarpyje taip pat susiduriama su bėrimais. Berti gali dėl hormonų disbalanso, anksčiau pasirodžiusios aknės įtakos, netinkamos mitybos. Keturiasdešimtmetį peržengusiems žmonėms gali prasidėti rožinė – lėtinis odos uždegimas, kuris pasireiškia centrinėje veido dalyje atsiradusiu paraudimu, bėrimais. Tokie bėrimai nesusiję su odos riebumu, nes rožinei įtakos turi kraujagyslių pakitimai.

Ar dekoratyvinė kosmetika kemša odą, skatina kilti spuogus?

Negalime teigti, jog visa dekoratyvinė kosmetika teršia odą. Šiuo metu kokybiškos kosmetikos pasirinkimas didžiulis. Džiugu, jog rinkoje pasirodė BB ir CC kremai, kurie veido odą ir tonizuoja, ir maskuoja, ir apsaugo. Susiduriančioms su odos problemomis nepatarčiau rinktis sausos pudros, kurios sudėtyje yra talko, nes ji gali užkimšti, užteršti odą. Svarbu ir tai, kokį dėmesį skirsime kosmetikos pašalinimui. Būtina tinkamai išvalyti odą, kad dekoratyvinė kosmetika paliktų kuo mažiau neigiamų padarinių. Vadovaukitės kasdienine trijų žingsnių veido priežiūros sistema, kuri apima tris priemones – micelinį vandenį, prausiklį bei odos poreikiams pritaikytą drėkinantį kremą.

Ar veido valymo aparatai padeda kovoje su spuogais?

Jie veiksmingi, jei veido valymo šepetėlis yra tinkamas veido odos tipui. Svarbiausia, jog šepetėlis netraumuotų jautrios, sausos ar į bėrimus linkusios odos. Jei veide yra nemažai bėrimų, veido valymo aparatą būtina naudoti atsargiai, kad nekiltų papildomų problemų.

Kaip išnaikinti spuogus, esančius nugaros srityje?

Nenešioti drabužių, kurių sudėtyje yra sintetikos, kontroliuoti kūno prakaitavimą, reguliariai keisti sportinę uniformą. Intensyvių spalvų dažyti drabužiai taip pat dirgina odą, gali sukelti bėrimus. Nereikėtų pamiršti ir tinkamos mitybos, kuri turi įtakos spuogelių nugaros srityje kilimui.

Ar tiesa, jog saulė gydo spuoguotą veido odą?

Netiesa. Nors oda pasikaitinus saulėje atrodo sveikesnė, gražesnė, iš tiesų saulė skatina liaukų kanalėlio kamštį, dėl kurio porose susidaro komedonai. Sulaikomos medžiagos vasaros sezonu kaupiasi odos viduje, o rudens sezonu pasirodo bėrimai. Be to, mėgaujantis saulės voniomis galimos pigmentacijos problemos. Saulė, veikdama uždegiminę vietą, gali sukelti pigmentines dėmes.

Ar įmanoma išvengti prieš menstruacijas iškylančių spuogų?

Deja, hormoninių svyravimų sukeltų bėrimų išvengti neišeina. Priešmenstruaciniu laikotarpiu padidėja potraukis saldumynams, greitam maistui, gazuotiems gėrimams. Reikėtų kontroliuoti suvalgomo maisto kiekį ir rinktis sveikesnes maisto alternatyvas.

Kokią įtaką spuogų kilimui ar jų gydymui turi vanduo?

Jei namuose prausiamasi „kietu“ vandeniu, kuriame gausu ištirpusių kalcio bei magnio druskų, tuomet oda yra dirginama, sausinama. Tokiu atveju vanduo gali neigiamai veikti mūsų odą, skatinti bėrimus. O štai, pavyzdžiui, vanduo, kuriame yra cinko, odą švarina, sutraukia poras, sumažina bėrimų skaičių. Rekomenduočiau juo reguliariai purkšti veidą, oda bus ne tik pamaitinta, atgaivinta, bet ir kils mažesnė tikimybė atsirasti bėrimams.

Koks tinkamiausias būdas išgydyti spuogų paliktus randus?

Efektyviausias būdas išgydyti spuogų paliktus randus kreiptis į profesionalus, kurie paskirtų randų šalinimo lazeriu procedūrą. Jos metu yra sumažinami arba visai panaikinami randeliai, atsiradę po spuogų. Procedūra turėtų būti atliekama šaltuoju metų sezonu, ją reikėtų kartoti 3 – 4 kartus. Taip pat egzistuoja ir kitos gydymo metodikos – haliurono rūgšties injekcijos, rūgštiniai pilingai, įvairūs randus šalinantys medicininiai tepalai.

Sužinok daugiau apie savo odą ir teisingą jos priežiūrą: www.aknespotas.lt

Mano išsaugoti straipsniai