10 įdomiausių istorijų, kaip švenčiamos pirmosios menstruacijos pasaulyje

„Aš manau, kad mėnesines reikia švęsti. Juk tai ne liga, o ženklas, kad tu esi sveika. Pirmosios menstruacijos turėtų būti dar didesnė šventė, nes tu įžengi į kitą brendimo etapą. Nors Lietuvoje nėra tradicijų paminėti pirmąsias mėnesines, greičiau apie tai bijoma ar gėdijamasi kalbėti atvirai ir drąsiai, aš skatinčiau jas atšvęsti taip, kaip tik geidžia širdis“, - sako Vilmantė Markevičienė, ekologiškų higienos produktų „Gentle Day“ kūrėja.

Tavo ar tavo sesės įkvėpimui - 10 įdomiausių istorijų, kaip švenčiamos pirmosios menstruacijos pasaulyje.


Istorija iš Pietų Afrikos


Prasidėjus pirmosioms mėnesinėms mergaitė negali iš namų išeiti tris dienas, vėliau gauna dovanų ir paprastai įvyksta didelė šventė mergaitės tapimo moterimi paminėjimui. Per pirmąsias mėnesines ji turi vengti vaikų ir vyrų.


Istorija iš Ganos


Mergaitė, sulaukusi pirmųjų menstruacijų, turi iš karto praryti visą kietai išvirtą kiaušinį. Atsikąsti kiaušinio – tai lyg atimti gyvybę savo kūdikiams. Mes tikrai to daryti nesiūlome, nes tai pavojinga gyvybei – galima smarkiai užspringti. Tiesą sakant, net neįsivaizduojame, kaip įmanoma praryti visą kiaušinį jo neatsikandus?!


Istorija iš Japonijos


Mergaitei, sulaukusiai pirmųjų menstruacijų, mama gamina specialiai šventėms skirtą patiekalą „sekihan“ – tai ryžiai su adzuki pupelėmis. Niekas nesako, kodėl šis patiekalas gaminamas, todėl tėtis ir likusi šeimos dalis gali tik numanyti, kad mergaitė jau sulaukė mėnesinių. Rožinė/ rausva patiekalo spalva simbolizuoja vaisingumą.„Pirmasis menstruacijų rinkinys“: Vilmantė su dukra Eive
„Pirmasis menstruacijų rinkinys“: Vilmantė su dukra Eive
Gabrielė RaudonytėIstorija iš Izraelio


Mergaitei duodama nulaižyti šaukštelį medaus, kad visos būsimos menstruacijos būtų kuo lengvesnės.


Istorija iš Malaizijos


Prasidėjus pirmosioms menstruacijoms, dažniausiai mergaitė turi likti namuose visą savaitę. Tai reiškia, kad ji – tarsi įkalinta savo kambaryje, nes negali eiti į kitus kambarius. Galima lankytis tik vonios kambaryje, kad galėtų apsiprausti ir pakeisti higienos priemones. Kadangi pirmos mėnesinės gali sukelti baimę, silpnumą ir nuovargį, duodamas išgerti žalias kiaušinis, sumaišytas su aliejaus šlakeliu, tam, kad mergaitė būtų sveikesnė ir energingesnė. Blogiausia tradicijų dalis – kas buvo naudojama ir dėvima visą savaitę, PRIVALO būti išmesta. Pavyzdžiui, kad drabužiai, lėkštė, šakutė, šaukštas ir pan.


Istorija iš Brazilijos


Brazilijoje, kai mergaitė sulaukia pirmųjų menstruacijų, visi šeimos

nariai ir artimiausi šeimos draugai turi apie tai sužinoti. Įsivaizduojate?


Istorija iš Italijos


Atsiradus pirmosioms mėnesinėms, visi pradeda į mergaitę kreiptis „sinjorina“ – tai reiškia „panelė“ ar „jauna moteris“. Artimieji pasirūpina, kad visi tave pažįstantys sužinotų šias geras naujienas. Tad būna neįprasta, kai tėvų draugai sveikina sulaukus pirmųjų mėnesinių.


Istorija iš Kroatijos


Keista tradicija, tačiau ten šeimos nariai paprastai leidžia mergaitei, sulaukusiai pirmųjų mėnesinių, išgerti taurę raudonojo vyno.Vilmantė Markevičienė su dukra Eive
Vilmantė Markevičienė su dukra Eive
Gabrielė RaudonytėIstorija iš Kanados


Kai kuriose bendruomenėse yra tradicija metus laiko nevalgyti uogų. Tačiau mergaitė jas turi rinkti ir tinkamai išsaugoti tam, kad, praėjus metams, galėtų kartu su savo aplinkos moterimis atšvęsti savo moteriškumą ir suvalgyti rinktas uogas.


Istorija iš Aliaskos


Labai išsamiai aprašytos vietinės Aliaskos tradicijos, perduodamos iš kartos į kartą. Pirmiausia, mergaitė, sulaukusi pirmųjų mėnesinių, negali bėgioti lauke, nes taps vėjuota. Ji negali plaukioti upėje ar ežere, nes nebebus žuvų. Taip pat turi susilaikyti nuo laipiojimo, nes gali sukelti žemės drebėjimą. Geriau nesisupti sūpynėse, nes gali prišaukti lietų. Bet… Yra daug dalykų, kuriuos mergaitė geba padaryti – tik jos turi niekas nematyti, nes kitaip nesuveiks. Atlikdama tam tikrus ritualus, gali išvaikyti lietų ir taps saulėta, nuraminti vėją ir pan.


O Lietuvoje?


Bendraujant su paaugle dukra Eive ir kitomis paauglių mamomis, Vilmantei kilo idėja, kaip joms padėti – ji sukūrė „Gentle Day“ „Pirmųjų menstruacijų rinkinį“ (gali rasti elektroninėje parduotuvėje). „Labiausiai norėjau paskatinti atvirą dialogą tarp mamos ir dukters“, - sako Vilmantė. Rinkinys – tai paslaptingas rožinis lagaminėlis, kuriame yra ne tik pagrindinė informacija apie brendimą, bet ir ekologiškų higienos priemonių (įklotų, paketų, tamponų) pavyzdžiai; netgi – stilingos kelnaitės. Smagiausia tą lagaminėlį išpakuoti ir viską aptarti su mama arba sese. O gal tada ir jums kils idėjų, kaip originaliai atšvęsti pirmąsias menstruacijas?

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis