Pavydi? Gerbk save!(+ Testas: Ar Tu patenkintas gyvenimu?)

Laiku neatsikračius pavydo, jis “stogą” gali “nuvežti” taip toli, kad bus nebeįmanoma sugrąžinti jo atgal. Pasidavę pavydui, mes tampame agresyvūs, pikti ir kerštingi. Kuo labiau pavydas mus užvaldo, tuo labiau jis mus sekina. Kas mums sukelia pavydą? Pabandysiu paprastai paaiškinti pavydo mechanizmą.

Pirmiausia – mes lyginame save su kitais. Lyginimo objektų gali būti begalė: mokslai, žinios, darbo prestižas, rūbai, draugai. Žmogus save su kitais lygina nesąmoningai. Dėl šios priežasties mūsų emocijos tampa nekontroliuojamos.

Lyginimas pats savaime nesukelia pavydo. Emocijas sukelia lyginamų objektų vertinimas. Kodėl tavo pažymiai blogesni? Kodėl "blogesni"? Jie tiesiog ne tokie kaip Jono...ir tiek.

Dažnai lygindami save su kitais, mes jaučiame kitų pranašumą ir nesąmoningai jaučiamės nuvertinti.

Šios neigiamos emocijos skatina kilti vidiniam nepasitenkinimui ir pavydui. Prasideda nemalonūs išgyvenimai. Pavydo sukeltos kančios gali būti didžiulės, tad savigynos ginklu tampa agresija. Pavyduliaujantysis puola kritikuoti tą, kuris už jį pranašesnis, ir pasitenkina tuo.

Geriausias būdas nesužeisti kitų – tai džiaugtis ir mėgautis tuo, kas mums skirta. Jei sutariame su savimi, mums nereikia stengtis neįžeisti kitų. Tada tą geranoriškumą, kurį jaučiame sau, parodysime ir kitiems. Tada džiaugsmą, kurį jaučiame savyje, suteiksime ir kitiems. Laimingieji nežeidžia kitų.

Kas yra įžeistas, turi įžeisti kitus, kad nebejaustų savo skriaudos. Kas yra laimingas, tas savo laimę išreikš ja pasidalindamas su kitais.

Džiaugsmas, vidinis pasitenkinimas savimi, aplinka ir apskritai gyvenimu, tekės toliau. Laimė plis. Tai pati geriausia apsauga nuo skaudinančių ir įžeidžiančių skirtumų.

Mes visi gyvename skirtingą gyvenimą. Ar logiška būtų man imti pavydėti ir išgyventi neigiamus jausmus, kad Lietuvos prezidentas gauna didesnį atlyginimą nei aš? Kvaila. Ar ne? O ar aš turiu pavydėti kitiems, kurių tėvai baigę aukštuosius ir padarę įspūdingas karjeras? Manau, kad tuomet pradėčiau teisti savus tėvus, o tai man sukels nuoskaudą ir pyktį. Gal paprasčiau tėvus priimti kaip likimo dovaną? Jie mane užaugino ir aš jiems dėkinga.

Tiems, kuriuos graužia pavydas, patartina pirmiausia atsisakyti lygybės idėjos: kiti ne tokie kaip mes, ir mes ne tokie kaip kiti. Jei tai suprasime ir pripažinsime - kiti taps unikalūs ir vieninteliai, kaip ir mes.

Linkiu Tau išmokti nuoširdžiai džiaugtis tiek sava, tiek kitų sėkme.

Nori nustatyti savo pasitenkinimą gyvenimu? Atlik testą. Nuo mūsų pasitenkinimo savimi, kitais ir gyvenimu priklauso pavydo lygis. Testas parengtas specialistų. Jis skirtas plačiajai visuomenei. Gerų ir blogų testo rezultatų nėra – yra tik galimybė geriau pažinti save.

Sėkmės, meilės ir kantrybės.

Visada Jūsų ir su Jumis

Rasa Kuodytė – KazielienėTestas. Ar Tu patenkintas/a gyvenimu?

1. Ar kiti rengiasi geriau nei Tu?

2. Ar norėtum gyventi kitame name?

3. Ar norėtum mokytis kitoje mokykloje?

4. Ar norėtum bent kartą pasijusti kuo nors kitu?

5. Ar didžiuojies tuo, ką jau nuveikei gyvenime?

6. Ar sutari su partneriu/e?

7. Ar Tavo santykiai su draugais visada geri?

8. Ar randi bendrą kalbą su giminaičiais?

9. Ar esi patenkintas/a savo asmeniniu gyvenimu?

10. Ar Tau patinka Tavo išvaizda?

11. Ar Tu gerai miegi?

12. Ar dažnai būni nusivylęs/usi?

13. Ar Tau patinka būti aktyviam/iai?

14. Ar Tu lengvai atsipalaiduoji?

15. Ar manai, kad likimas Tau buvo neteisingas?

Taškai:

Už neigiamus atsakymus į 1 – 4, 12 ir 15 klausimus gauni po tašką. Taip pat už teigiamus atsakymus į 5 – 11, 13 ir 14 klausimus – po tašką.

Rezultatai:

9 ir daugiau taškų.

Savo gyvenimu esi patenkintas/a. Natūralu, jog egzistuoja dalykų, kuriuos norėtum pakeiti, bet apskritai Tu laimingas/a ir patenkintas/a tuo, ką turi.

4 – 8 taškai.

Iš esmės esi patenkintas/a, nors daug ką (jei būtų įmanoma) norėtum pakeisti.

3 ir mažiau taškų.

Tu nepatenkintas/a. Yra daug dalykų, kuriuos norėtum keisti. Pergalvok viską. Ar tikrai taip blogai?

Rašykite psichologei-konsultantei kuodyte@centras.lt. Atsakymai pasirodys DELFI GATVĖJE.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis