Niekad nesakau, kad sugebėsiu, todėl man niekad nepavyksta

Baimė kad mums nepasiseks dažnai vargina mus. Mes bijome neišlaikyti egzamino, negauti darbo, neatlikti užduoties, sugadinti santykius su kitais, nepatikti vaikinui ar merginai, neturėti ką pasakyti per pasimatymą... Dėl to mus persekioja įtampa, nerimas, sumažėja mūsų ryžtas, darbingumas, pasitikėjimas savimi ir savo jėgomis, nustojame bendravę su kitais.

Ši baimė yra naudinga, nes skatina labiau stengtis, siekiant sėkmės. Tačiau kartais ji mus paralyžuoja ir mes jau nebedrįstame veikti, nustojame rizikuoti. Ši nesėkmės baimė dažnai pasireiškia asmenims, iš kurių vaikystėje buvo reikalaujama tobulumo.

Gyvenimas yra įvairialypis ir mes nesame apsaugoti nuo nesėkmių, tačiau priimdami jas ir pasimokydami iš jų, sustiprinam save, įgauname patirties. Šiame straipsnyje aptarsiu priemones, kaip įveikti nesėkmės baimę.

Ko bijai?Atsakyk atvirai sau, ko labiausiai bijai ir kodėl. Dažnai mes bijome ne pačios nesėkmės, o kitų žmonių įvertinimo. Pvz., jeigu aš neišlaikysiu šio egzamino, mano tėvai ar draugas/ė nusivils manimi. Jie gali nenorėti daugiau su manimi turėti reikalų.

Norėdami įtikti kitiems, mes pamirštame, kad esame riboti, netobuli, kad niekas neturi teisės tikėtis iš mūsų tobulumo.Ar pasitiki savimi?

Kai mus persekioja nuolatinė nesėkmių baimė, reikia paklausti savęs, ar aš pakankamai tikiu savo jėgomis.

Mūsų pasitikėjimas savimi lemia mūsų sėkmes ir nesėkmes. Tikėdamas savimi, Tu gali išvengti abejonių, o atsikračius abejonių – ryžtingai žengti į priekį.

Nebūtina pradėti rizikuoti visur ir visada, tačiau reikia palengva mokykis valdyti savo baimes. Pvz., Tu bijai kalbėti viešai – pradėk nuo to, kad kelis kartus pasisakyk draugų kompanijoje ir pareikšk savo nuomonę vienu ar kitu klausimu.

Artimų draugų rate įgysi pasitikėjimo savimi. Palengva įprasi vertinti save ir savo nuomonę, pajusi vidinę galią.

Klaidingai manoma, kad kiti asmenys vertina savo aplinkinius. Žmogui, kaip bebūtų keista, visgi svarbiausia yra jis pats. Ir tai nėra egoistinė nuostata. Tai normalu.Pakeisk požiūrį į baimęBaimė gali būti variklis, siekiant savo svajonės. Tu nori įstoti į Tau patinkančią specialybę, sutelk savo dėmesį į mokslus ir tuomet, kai ateis egzamino laikas, Tu jausies pasitikintis savimi ir orientuosies į egzamino užduotis. Juk intensyviai mokęsis mokinys jaučiasi tinkamai pasiruošęs.

Maža tikimybė, kad egzamino metu jis galvos apie galimą nesėkmę. Jis bus pasirengęs įrodyti, kad jis pakankamai gabus, nes daug mokėsi.

Nereikalauk per daug iš savęs

Mes kartais neįvertiname savo galimybių ir norime visko daug ir greitai. Tai itin būdinga jaunam žmogui. Jaunuolis dažnai skuba, dažnai patiria nesėkmes, nes nebūna pakankamai gerai įsisąmoninęs savo ribų.

Maksimalizmas yra sveikintinas, tačiau, jei ištiks nesėkmė, nereikia į tai žiūrėti kaip į pasaulio pabaigą. Klysta kiekvienas, kuris kažką daro. Nieko nedarantys – nepatiria nesėkmių. Žiūrėk į nesėkmes ir klaidas su humoru. Viena nesėkmė negali palaužti Tavo pasitikėjimo savimi, sumažinti Tavo ryžto tobulėti. Tobulų nėra, bet mes nuolat tobulėjame. Nesėkmes retai patiria daug dirbantys ir kantrūs žmonės.Gal Tu vilkini darbus?

Tingėjimas – vienas iš požymių, kad jaučiama baimė. Kartais žmonės „užsikrauna“ begales darbų, kurių negali ar nespėja atlikti laiku ir kokybiškai, taip sukuriama nesėkmių virtinė.

Ką daryti, kad to neįvyktų? Labai paprasta taisyklė – „Ką turi padaryt šiandien – padaryk šiandien, nes rytoj laukia kiti darbai.“ Drąsiai vykdyk savo užduotis. Nesileisk, kad Tave užvaldytų nesiliaujantis tingulys. Neveikimas dar labiau išvargina, nes jis didina nesėkmių baimes ir mažina pasitikėjimą savimi.Nepamiršk pailsėtiJeigu kažkas nepasisekė, „pravėdink“ savo smegenis. Susitik su draugais, užsiimk mėgstama veikla. Atotrūkis nuo blogų minčių (pvz., „O jeigu aš būčiau padaręs taip ir taip, nebūtų nutikę tai ir tai...“) neleidžia įklimpti į abejonių liūną.Būk optimistiškai nusiteikęsOptimistas pasakytų: „O kodėl man turėtų nepasisekti? Man tikrai turi pasisekti.“ Pesimistas užkerta kelią į sėkmę ir iš karto sako: „Man tikrai nepavyks ir kam iš viso tai daryti.“ Realistas – „Man gali pasisekti, bet taip pat gali ir nepasisekti. Kodėl nepabandžius?“.Baimes valdyti mokomės visą gyvenimą. Labai svarbu suprasti savo baimes ir neleisti joms apkartinti viso gyvenimo. Linkiu mokytis pasitikėti savimi ir aktyviai gyvenant nugalėti visas savo baimes. Tai tikrai nėra lengva.

Sėkmės, meilės ir kantrybės.


Visada Jūsų ir su Jumis


Rasa Kuodytė – Kazielienė

Rašykite psichologei-konsultantei el. paštu kuodyte@centras.lt.

Atsakymai pasirodys DELFI Gatvėje.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis