Tarnyba savanorių pajėgose – aštrių pojūčių fanatikams

Krašto apsaugos savanorių Pajėgose (KASP), 803 Karo policijos (KP) Kuopoje, tarnaujančius karius kalbino „Studentų era“ . Karo policijos kuopa yra manevrinis KASP padalinys, skirtas paremti kovinius padalinius.Karinė tarnyba trunka ne mažiau 20 dienų per metus. KASP ir KP kuopos kariais savanoriais gali tapti Lietuvos piliečiai nuo 18 iki 45 metų, neteisti ir pripažinti tinkami karinei tarnybai.

Jie rengiami Klaipėdos Dragūnų mokomajame batalione ir į tarnybą šaukiami ne mažiau kaip 20 kalendorinių dienų per metus.

Nepriekaištingai tarnaujantiems kariams užskaitoma privalomoji pradinė karinė tarnyba ir suteikiama galimybė pereiti į profesinę karo tarnybą. Įgyta patirtis KASP tarnybą atliekantiems kariams padeda tobulėti ne tik kariniu, bet ir civiliniu – profesiniu požiūriu. Be to, atliekant tarnybą, įgyjama įvairių įgūdžių, praverčiančių ir kasdieniniame gyvenime.Apie visa tai kalbamės su Vilniaus universiteto teisės II kurso studente, KP kuopos kare savanore grandine Skirmante Makūnaite.

Merginoms nuolaidų nėra

SE: Kodėl ir kaip prisijungei prie KASP veiklos?

Skirmantė: Visada domėjausi kariniais dalykais ir karine tarnyba, dalyvaudavau konkursuose „Ką žinai apie Lietuvos kariuomenę?“, buvau keliose karinėse stovyklose.Mama įkalbinėjo tapti karo medike, bet medicina manęs niekada netraukė.

Kariuomenė turbūt ir būtų likusi tik svajonė, jei vienas pažįstamas (dabar jau kolega) nebūtų pasiūlęs ateiti į KASP. Man tiesiog atsibodo ankstesnė visuomeninė veikla, bemiegės naktys, studijuojant kodeksą, arba laisvalaikis naktiniuose klubuose. Reikėjo naujų iššūkių.

Tapimas karo policininke tuomet atrodė ne tik galimybė įgyvendinti seną, beveik užmirštą svajonę, bet ir būdas išbandyti save naujoje srityje, šiek tiek susijusioje ir su teise.SE: Turbūt iššūkiai nenuvylė? Kokie buvo pirmieji įspūdžiai?Skirmantė: Kadangi turėjau daug tarnaujančių draugų ir pažįstamų, žinojau, koks yra daugumos požiūris į moterį kariuomenėje.

Atėjau nusiteikusi, kad teks sulaukti visokio dėmesio, ne tik teigiamo, bet ir išgirsti ne itin draugiškų replikų.Mūsų kuopoje buvau septinta mergina. Natūralu, kad iš pradžių būdavo visko. Nebuvo lengva, bet stengiausi gerai atlikti pareigas ir atrasti savo vietą KASP. Merginoms specialių palengvinimų nėra, be to, šiek tiek streso sukelia ir tai, kad esi naujas žmogus, dar nepripratęs prie disciplinos ir nežinantis tvarkos.Tačiau iš tikrųjų viskas nebuvo taip sunku, nes šalia buvo šaunių kolegų, kurie visada ne tik padėdavo, patardavo, bet ir pakeldavo nuotaiką. Be to, turime tikrai gerus ir supratingus vadus, kurie rūpinasi savo kariais, padeda išspręsti iškilusias problemas ir palaiko. Bendrai kalbant, kariuomenėje galioja tas pats principas kaip ir gyvenime – arba pritampi, arba ne. Tai galioja ir bandant prisitaikyti prie fizinio krūvio.„Balto lapo“ taisyklė ir kiti privalumai

SE: Papasakok apie tarnybą plačiau. Kokios yra pagrindinės taisyklės, kokių dalykų mokotės ir kaip praktiškai juos panaudojate?Skirmantė: Tarnybos sutartis yra pasirašoma trejiems metams, bet ją galima bet kada nutraukti. Kitaip sakant, nepatiko – parašei atleidimo prašymą ir esi laisvas, gali eiti į visas keturias puses! Tai vadiname „balto lapo“ taisykle. Tačiau dauguma pasilieka, o pasibaigus tarnybos sutarčiai, ją pratęsia.Tarnyba labai įtraukia, kai kuriems net tampa gyvenimo būdu. Paprastai per mėnesį privaloma atvykti tik į vienerius dvejus mokymus, kurių mes, beje, paprastai labai laukiam, o likusį laiką galima skirti tiek studijavimui, tiek kitai veiklai. Būtent todėl mūsų kuopoje tarnauja labai daug studentų.Tarnyba KP kuopoje turi gausybę privalumų. Vaikinai ir merginos gauna karinės tarnybos įskaitymą, naudingas savigynos pamokas, taip pat sustiprėjame tiek fiziškai, tiek psichologiškai.Norintys išbandyti save ir pamatyti pasaulį, gali išvykti į taikos palaikymo misijas Kosove ar Afganistane. Studentams aktualu tai, kad už tarnybą gauname atlyginimą, kuris priklauso nuo per mėnesį ištarnauto dienų skaičiaus ir turimo karinio laipsnio.

Man atlyginimo visiškai užtenka ne tik pragyventi, bet ir papramogauti. Galų gale, visa tai yra didelė savarankiškumo pamoka. Visi kariai savanoriai, taip pat ir mūsų kuopos kariai, privalo baigti bazinį kario savanorio įgūdžių kursą, o vėliau tuos įgūdžius tobuliname mokymuose bei kursuose.Pavyzdžiui, neseniai buvau vadybos kursuose, kuriuose įgytos žinios ir patirtis, neabejoju, pravers ne tik kariuomenėje.

Daugiausiai mokomės karo policijos taktikos, pavyzdžiui, kaip greitai ir tiksliai sulaikyti pažeidėją, elgesio su karo belaisviais subtilybių ir panašiai.

Net smulki mergina privalo išmokti sudrausminti gerokai už save stambesnį ir stipresnį pažeidėją. Taigi, kartais tenka nemažai pasistengti jau vien tam, kad nepadarytume gėdos visoms kariuomenėje tarnaujančioms, kaip sakė vienas instruktorius, gražiosios lyties atstovėms. Praktiškai šiuos veiksmus galime išbandyti per įvairias tarptautines pratybas, tokias kaip „Amber Hope“ („Gintarinė viltis“) ir „Baltic Spirit“ („Baltijos dvasia“).Nori taikos – ruoškis karui

SE: Karo policininko specializacija – gana siaura sritis. Ar nenusibosta nuolat atlikinėti tuos pačius veiksmus?Skirmantė: Visų pirma, turiu pasakyti, kad gyvenime yra labai daug įvairių situacijų. Net antrankių uždėjimo būdų yra begalė: amerikietiškai, britiškai ir taip toliau. Taigi, visada yra ko mokytis.Visgi labai svarbu suprasti, kad kiekvienas karys, nesvarbu, kokia būtų jo specializacija, visų pirma yra karys. Tai reiškia, kad ginkluoto konflikto atveju kiekvienas privalo mokėti mažų mažiausiai gerai valdyti ginklą, jau nekalbant apie tai, kad esant reikalui tektų "dengti" savo tarnybos draugus, ginti civilius asmenis, savo šeimą, draugus, artimuosius, taip pat ir tėvynę, kuriai visi davėme priesaiką.

Suprantama, mokomės ir pėstininkų taktikos. Kaip sakoma, nori taikos – ruoškis karui.

Tarnyba – ne tik vaikščiojimas su gražia uniforma, tai – juodas darbas.Kuriozai kariuomenėje

SE: Kas linksmo gali nutikti mokymuose?

Skirmantė: Nė vieni mokymai nepasibaigia be kuriozų, apie kuriuos po to dar ilgai būna šnekama. Tarkim, per paskutinius mokymus pagal pėstininkų taktiką vienas kolega taip gerai užsimaskavo, kad kitas, naktį miške palaikęs jį kelmu, nusprendė ant jo prisėsti.

Taip pat nemažai įdomių nutikimų pasitaiko mokantis atlikti net paprasčiausius karo policijos veiksmus – asmens dokumentų ar transporto priemonės patikrinimą ir panašiai. Visi šie kurioziniai nuotykiai tampa gera pamoka kuopos kariams.SE: Ką veikiate kartu su kuopos draugais ne tarnybos metu?Skirmantė: Drauge praleidžiame daug laiko ne tik kursų ar mokymų metu, bet ir laisvalaikiu. Mums yra sudarytos puikios sąlygos sportuoti: dažnai einame į baseiną, kasmet dalyvaujame KASP žaidynėse, vasarą organizuojame žygius. Šiuo metu taip pat stengiamės grąžinti KASP primirštą naujokų krikštynų tradiciją. O šiaip esame paprasti studentai, visada drauge linksminamės, tik turbūt kariuomenė mūsų gyvenime užima žymiai svarbesnę vietą nei daugelio kitų jaunų žmonių gyvenimuose.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis