Vaidmenų žaidimai - RPG

Grupė žmonių, susirenka tamsiam kambary, entuziastingai šnekasi, tariasi, perrėkdami vienas kitą. Visų dėmesys nukreiptas į map‘ą, bei vieną dalyvį – Game Masterį, kuris pasakoja po dalelę iš anksto sukurto scenarijaus…

Kiekvienas rankose laiko lapą, kuriame surašyta, kiek gyvybės turi veikėjas, veikėjo „lygis“ (level), rasė (elfas, žmogus, nykštukas ar dar kas nors), turimi ginklai, sugebėjimai (skills)…

Paeiliui metamas kauliukas (beje, ne įprastas šešiasienis, o, tarkim, aštuonsienis, dešimtsienis), kuris nurodo ėjimo pirmenybę... Kas tai? Galbūt jau žinai… RPG (Role Playing Game) - vaidmenų žaidimas.

Ant stalo žaidžiamiems RPG pakanka kelių popieriaus lapų, rašymo priemonių, fantazijos bei gebėjimo aiškiai dėstyti mintis ir įsijausti į pasirinktą veikėją.

Galima apsieiti be minėtųjų daugiasienių kauliukų (tada žaidžiama paeiliui). Bet, šiaip ar taip, vienas iš žmonių visgi turi turėti patirties tokiuose žaidimuose, kad nesigautų „šnipštas“.

Game Master’is (GM) yra pats pagrindinis šio tipo žaidimų žmogus. Jis sukuria scenarijų, nuo pat pradžios iki galo: sugalvoja tikslą, numato pavojus, žaidėjų, žaidžiančius žmones ar gyvius, kuriems iš jų lemta susitikti. Atsižvelgdamas į tai, kaip žaidimo eiga gali pasisukti, GM turi apgalvoti įvairių scenarijaus variantų.Žaidimo pasaulis gali būti bet kokios epochos: tai gali būti viduramžiai, dabartinė Afrika, antika, senovė prieš rašto išradimą... Veiksmas gali vykti netgi kosmose, įvairiausių gyvių apsuptyje ar robotų valdomam pasaulyje.

RPG žaidimai yra žaidžiami ne vien kalbant, bet ir veikiant. Žaidžiant gyvaigalioja labai panašios taisyklės: kiekvienas žmogus turi įsijausti į kokį nors veikėją, ir jį vaidinti. Kartais galima apsieiti ir be Game Masterio - tokiu atveju žaidėjas veikia savo nuožiūra.Įdomus faktas, jog RPG stiliaus žaidimai buvo vieni mėgstamiausių grupės „Burzum“ nario Vargo Vikerneso, kuris, dar būdamas paauglys, lakstydavo miškais ir kaudavosi su draugais kuokomis, ietimis bei kitokiais ginklais (kol kartais rimtai susižeisdavo), voliodavosi ant spygliais nuklotos žemės ir pan...

Kartą, kai, betykodamas draugo pasaloje, išgirdo kažką einant pro šalį, Vargas šoko iš krūmo: išsitaršiusiais ilgais plaukais, prisivėlusiais samanų ir žemių ir corpse paint‘u išdažytu veidu (baltas veidas ir juoduma aplink akis), mosikuodamas kuoka rankoje….

Tik iššokęs suprato, jog tai kažkokia šeima, išėjusi pasivaikščioti po vakarėjantį mišką… Nuo to laiko jis su draugais kaudavosi tik naktimis.

RPG žaidimai turi begalę rūšių, pavyzdžiui: MERP, Fantasy, D&D arba AD&D, Post-nuke bei daugybę kitų.

MERP stiliaus žaidimai – tai Middle Earth Role Playing. Šie RPG yra paremti J.R.R.Tolkieno garsiąja „Žiedų Valdovo“ trilogija. Tokio žaidimo scenarijus bei veikėjai ne išgalvoti, o vaidinami atsižvelgiant į šią knygą.

1974m. buvo sukurtos vienos pirmųjų RPG žaidimų taisyklių, pavadintų „Dungeons & Dragons“ („Požemiai ir Drakonai“). Vėliau jas patobulino ir pervadino į AD&D (Advanced Dungeons & Dragons). Gan sparčiai šios taisyklės tapo labai populiariomis visame pasaulyje (taip pat ir Lietuvoje). Jų pagrindu buvo sukurta nemažai RPG žaidimų kompiuteriui („Baldurs Gate“, „Newerwinter night“ ir kiti).

Fantasy stiliaus vaidmenų žaidimuose veikėjai susiduria su galingų magų ar karalių sąmokslais, su dievų planais, kaunasi su pabaisomis (pavojingais žvėrimis, kaip vilkai ar lokiai, drakonais, galingais nemirėliais), draugauja ir konfliktuoja su kitų protingų rūšių būtybėmis (elfais, vilkažmogiais, gnomais ar ograis).

Post-nuke RPG žaidimų stiliui būdingas scenarijus - atomino karo suniokota ateities Žemė. Jis skiriasi nuo klasikinio RPG, kuriame dažniausiai vyrauja fantastinis magijos pasaulis.

Daugelio RPG žaidimų taisyklės yra surašytos rinkinyje, vadinamame GURPS (Generic Universal Role Playing System- bendra universali vaidmenų žaidimų sistema).

Jį nuo 1986m. leidžia „Steve Jackson Games“ kompanija. GURPS sistemą paprasta išmokti. Tačiau ji taip pat siūlo daug papildomų taisyklių, kurios, GM ir žaidėjams pageidaujant, gali suteikti žaidimo situacijoms detalumo ir realizmo.

Ši sistema pritaikyta visokiems žaidimų pasauliams, nors daugumai jų yra išleisti specifinių taisyklių papildymai (GURPS Aliens, Arabian Nights, Aztecs, Camelot, China, Cyberpunk, Espionage, Fantasy, Horror, Illuminati, Imperial Rome, Martial Arts, Middle Ages, Old West, Psionics, Robin Hood, Ultra-Tech ir daug kitų).

Lietuvoje vaidmenų žaidimai fantastų klubuose populiarūs jau ne pirmą dešimtį metų. Kiekvienais metais Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje yra rengiami RPG turnyrai ir fiestos.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis