Kai tavo gyvenimą sujaukia teatras

Įsivaizduok pilną salę žmonių. Štai tu sėdi, muistaisi ir lauki kada gi prasidės vaidinimas. Vyrukas iš pirmųju eilių pradeda krapšytis, tikrinti savo kišenes ir krepšį, pasirodo - dingo piniginė. Trukdis pradėti vaidinimą.

Visa salė sukelta ant kojų, tu pradedi žiūrinėtis ar tik tavo visi pinigai vietoje, nes pasirodo patalpą buvo aplankę romai. Žinoma, juk romai sėdėjo už vaikino, tad tikimybė, kad apšvarino jie - nemenka. Galiausiai, juos sučiumpa, žiūrovai stebeilijasi į visus stiklinėmis akimis ir paaiškėja, kad tai „Forum Teatro“ socialinė intervencija. Pavadinimas skambus, bet ar darniai jis iš tiesų skamba.

Pirma pradėkime pažintį su pačiu „Forum Teatru“. Teatras jau gyvuoja trejus metus. Įspūdingos šio teatro susikūrimo istorijos kaip ir nėra. Pradžios taškas - Lietuvos vaikų ir jaunimo centras (LVJC).

„Forum teatras“ – tai ne tik vaidyba, tai dar ir diskusijų vieta. Su vadove Rimanta Vaičiakonyte maždaug dešimt jaunuolių kimba į atrakciją. Atrakcija su nemažu veiklos sąrašu: konferencijos, diskusijos, stovyklos ir be abejo - vaidinimai. Tad (show us what you can do!) pradedam.

Neilgi vaidinimai – etiudai, vienas iš būdų atkapsyti daugumą gyvenimo problemų. Forumiečiai, sudarę apklausų anketas, jas nuneša į mokyklas, o mokiniai užpildo. Anketų rezultatai – forumiečių vaidinimų temos.

Mokiniai anketose iškelia problemas esančias ne tik mokykloje, bet ir už jos ribų – namie, tarp draugų ir pačioje visuomenėje. Vaidinimas vyksta kiek kitaip negu įprasta. Prologas – iš pradžių, kad žiūrovai nejustų įtampos ir atsipalaiduotų sužaidžiami keli žaidimai, kurie išjudina ne tik sustangrėjusius raumenis, bet ir smegenų vingius.

Po aktorių ir auditorijos apšilimo į trasą lekia jaunieji aktoriai. Jie suvaidinę etiudą pradeda diskusijas su žiūrovais. Auditorija sprendžia, kas vaidinime auka, kas skriaudėjas ir kokios iškeliamos problemos. O kad problema būtų išspręsta, žiūrovai turi ne pasakyti, o patys įsijungti į vaidinimą.

Metas grįžti prie skambiojo pavadinimo – socialinės intervencijos. Kaip tikriausiai supratote, tai vaidinimas tarp žmonių, kurie net nenutuokia, kad tam tikra aplinka virsta scena. Kaip patys forumiečiai teigia, šie vaidinimai yra gyvenimo veidrodis.

Vaidinamos realios, gyvenimiškos situacijos, kaip antai alkoholio pardavimas nepilnamečiui, minėta romų diskriminacija ar smurtas viešumoje. Pasirodo socialinės intervencijos atskleidžia ne tik iškeltą problemą, tačiau pastebimas ir didelis visuomenės abejingumo šydas.

Norėdami „nusipirkti“ alkoholio nepilnamečiai nesulaukė nepritarariamojo žodžio, o kai merginai trenkiama autobuse, pasigirsta murmėjimai: „pati prisiprašė“. Šių intervencijų idėja - parodyti visuomenei tikrąjį jos veidą.

Dar viena teatro veikla – diskusijos su visuomenei žinomais žmonėmis. Svaras, Domantas Razauskas, Laurynas („Saulės Kliošas“) bei MC Messiah – forumiečių svečiai. Vyrukai žiūrėjo etiudus, kaip ir žiūrovai ieškojo problemų ir jas nagrinėjo ne tik su pačiais aktoriais, bet ir su užklydusias į diskusijų ratą. O suradę problemas, jas bandė spręsti ant scenos.

Forumo aktoriai atrodo kaip didelė ir neatskiriama šeima. Kartu jie laiką leidžia ne tik ant scenos, bet ir laisvalaikiu. Repeticijos, stovyklos – visi šie užsiėmimai suartina. Dabar „Forum Teatras“ toliau žada tęsti savo veiklą. Tereikia atrasti problemą ir ją spręsti kartu su visais.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis