Ar pasitiki savimi?

“Draugai sako, kad jiems patiko mano pristatymas, tačiau man nepavyko visko padaryti taip, kaip planavau. Negaliu patikėti, kad jie nepastebėjo visų mano padarytų klaidų.“

„Ji nepasisveikino su manim, kai aš užėjau į pokalbių svetainę. Žinau, tai reiškia, kad ji pyksta ir nemėgsta manęs.“

„Ji atsisakė eiti su manim į pasimatymą! Man taip gėda ir aš toks pažemintas. Manęs niekas nemėgsta ir aš niekam nerūpiu. Aš visuomet būsiu vienišas.“

„Mano testo rezultatas prastas. Aš visai neišmanau šio dalyko. Aš toks idiotas. Ką aš bandau apgauti? Aš neturėčiau šito mokytis. Aš kvailas ir man ne vieta universitete.“

Ar tu taip pat dažnai taip jautiesi? Ar kada nors stengiesi apgauti kitus, kad esi stiprus ir savimi pasitikintis žmogus, nors velniškai bijai „susimauti“? Ar pykstiesi su savo draugais ar antrąja puse dėl to, kad bijai pasirodyti silpnas/-a ir pažeidžiamas/-a?

Jei nors į vieną iš šių klausimų atsakei teigiamai, tikriausiai tu nepasitiki savimi.

Nepasitikėjimas savimi labai apsunkina gyvenimą. Tai nesibaigianti kova, alinanti mus kiekvieną dieną. Taigi, kaip ši kova prasideda ir kaip ją užbaigti?

Kaip atsiranda nepasitikėjimas savimi?

Vaikystės potyriai daro įtaką savęs vertinimui. Įžeidinėjimas, dėmesio stoka neišdyla iš atminties. Tai mus skaudina visą gyvenimą. Kai vaikas yra grubiai kritikuojamas, ignoruojamas, iš jo juokiamasi arba jis erzinamas, tikintis, kad jis bus „tobulas“, tai turi didelės įtakos asmenybės vystymuisi.

Poveikį mūsų požiūriui į save gali daryti ne tik vaikystėje nutikę dalykai, tačiau ir vėlesnė patirtis. Labai dažnai savimi nepasitikintys žmonės jaučia, kad jie yra prastesni už kitus įvairiose srityse.

Kai kurie žmonės negali patikėti, kad yra mėgstami, gražūs arba kad jiems sekasi. Netgi gavę komplimentų, jie savyje vis tiek mato negatyvią pusę. Tai lyg uždaras ratas. Nepasitikėjimas savimi daro įtaką mūsų santykiams su kitais žmonėmis. Žmogus gali labai prisirišti prie kitų žmonių arba izoliuotis.

Keletas nepasitikėjimo savimi požymių:

· Drovumas;

· Kuklumas;

· Perdėtas jautrumas;

· Vienatvės jausmas;

· Nesugebėjimas priimti sprendimų;

· Bandymas užsipulti kitus žmones;

· Dėmesio reikalavimas;

· Agresija;

· Išdidumas;

Jei žmogus tikrai pasitiki savimi, jis nebus išdidus, išpūsti galima tik tuščią balioną.

Norėdami paslėpti savo nesaugumo jausmą, nemaža dalis žmonių elgiasi išdidžiai, taip lyg būtų geresni už kitus, tačiau jie taip elgiasi tik todėl, kad jiems trūksta pasitikėjimo savimi.

· Perdėtas nusižeminimas;

Kai žmogus savęs nevertina, jis nusižemina. Kuklumas yra teigiama savybė, kadangi ji padeda išvengti išdidumo ir akcentuoti kitus žmones, dažnai šią savybę skatina užuojauta kitiems žmonėms.

Tačiau pasitikėjimo savimi trūkumas dažnai yra savanaudiškas (kai gailiesi savęs ir ieškai pretekstų nekeisti esamos situacijos), jis neleidžia jums imtis pozityvių veiksmų.

· Žmonių garbinimas;

Kitų žmonių pervertinimas nėra pagrįstas. Jis dažnai grįstas savęs neįvertinimu.

· Bandymas būti idealiu žmogumi vietoje to, kad būtum savimi;

Savimi pasitikinčiam žmogui nereikia elgtis taip, kaip elgiasi kažkas kitas. Kažko atkartojimas atrodo juokingai ir net gali paskatinti apkalbas.

Nepasitikėjimo savimi pasekmės

Nepasitikėjimas savimi sumažina jūsų sėkmingo gyvenimo galimybes. Jis sukelia nerimą, stresą, vienišumą ir padidina depresijos tikimybę.

Nepaisant to, kaip stipriai jūs norite pasiekti tikslą, nepasitikėjimas savimi visuomet jums trukdys.

Kai jūs savęs nevertinate ir nepasitikite savimi, jūs stabdote asmenybės progresą. Jei jūs netikite savimi, kaip kiti jumis patikės?

Blogiausia tai, kad šios negatyvios pasekmės sustiprina neigiamą savęs įsivaizdavimą ir gali įtraukti žmogų į uždarą ratą, kai jo nepasitikėjimas savimi vis auga.

Kaip pasitikėti savimi?

1. Priimkite save tokį, koks esate;

2. Atsižvelkite į savo poreikius;

3. Akcentuokite dalykus, kurie padeda jums gerai jaustis;

4. Nustatykite tikslus, kurių galite pasiekti;

5. Mąstykite pozityviai;

6. Nuspręskite išmokti naujų dalykų;

7. Spręskite problemas;

8. Akcentuokite savo įgūdžius, o ne silpnybes;

9. Nekaltinkite kitų dėl savo klaidų;

10. Mokykitės gerai galvoti apie save;

11. Susitaikykite su tuo, kad niekas nėra tobulas.

Pasitikėjimas savimi yra labai svarbus

Pasitikėjimas savimi padeda siekti savo tikslų. Pasitikinčio savimi žmogaus požiūris leidžia pozityviai, tačiau realistiškai vertinti save ir situacijas, kuriose jis yra. Pasitikintys savimi žmonės gali nekreipti dėmesio į kitų žmonių nuomonę apie juos.

Jie priima save tokius, kokie yra ir nejaučia, kad turėtų atitikti kažkokias normas. Nugalėti nepasitikėjimą savimi yra sunku, tačiau tikrai verta. Pasinaudokite šio straipsnio patarimais ir pasijusite tarsi iš naujo gimę.

Rašykite ir klauskite psichologės el. paštu psichologija@delfi.lt.Atsakymai pasirodys DELFI gatvės rubrikoje „Psichologas pataria”.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis