Kaip puikiai sutarti su mama?

KLAUSIMAS kaip puikiai sutarti su mama? Vieną dieną atrodo, jog mūsų santykiai tiesiog idealūs: bendraujame, juokaujame, tačiau pabudus kitą dieną - viskas atvirkščiai: ji pikta, suirzusi, net bijau jos ko nors paklausti, rodos, mes kokią lėkštę į galvą.

Tai gadina nuotaiką. Kas tarp mūsų negerai? Trūksta pasitikėjimo vienai kita? Ar taip gali būti dėl streso darbe ar namuose su jaunesniu broliuku? Kam reiktų ir ar iš vis reiktų keistis? Kaip palaikyti mamos nuotaiką?

ATSAKYMAS: esi rūpestinga ir jautri dukra, nes nori gerų santykių su mama. Geri santykiai džiugina abi puses, tada ir nuotaika geresnė, ir diena labiau vykusi.

Kiekviena mergaitė norėtų, kad jos mama būtų švelni, supratinga, nesikištų ne į savo reikalus, neskaitinėtų ne savo žinučių ir nedėstytų moralų, kaip reikia gyventi. Jeigu geri santykiai būna tik kas antrą dieną - visiškai „užknisa“. Aš taip manau. Be viso kito tu dar turi jėgų rūpintis, kad jūsų santykiai būtų geri. Daugelis mamų norėtų turėti tokią dukrą kaip tu, sakau tau tikrą tiesą.

Jeigu mama yra be nuotaikos, tai gal jai tikrai sunkus periodas gyvenime, kažkas sukėlė stresą: ji turi galvosūkių ar problemų darbe, jai sunku susikalbėti su broliu...

Noriu tau pasakyti, kad kartais suaugę žmonės ne visada pasako, kas juos neramina ir veda iš proto. Mamos nori savo vaikus šiek tiek apsaugoti nuo rūpesčių. Daugelis dalykų gali sukelti mamos nuotaikos svyravimus. Jos nuotaikų kaitą tu patiri savo kailiu, o priežasties gali ir nežinoti.

Dabar trumpai apie mamą. Nežinau, kas su ja vyksta, bet jai nelengvas gyvenimo etapas. Pabandyk pažiūrėti į jos būseną, kaip į sunkesnį laikotarpį jos gyvenime, kuris kada nors praeis. Tai guodžia.

Mama ir pati gali nujausti, kad kartais perlenkia lazdą, bešėldama ar apsiašarojusi iš nevilties. Ar ji kada nors pasako tau: „atsiprašau, mano nuotaika šiandien nekokia“? Tai tokie reikalingi žodžiai…

Dabar apie tave. Tu neturi specialiai pasikeisti. Tu neturi ir negali padaryti taip, kad mama visada būtų geros nuotaikos. Bet tu gali sau pasakyti, kad tikrai ne tu jai šiandien sugadinai nuotaiką, nes išplovei indus, pavedžiojai šunį ir paskaitei su broliu pasaką. O gal kurią dieną ir tavo žodis sukelia audrą. Nieko nepadarysi. Visi mes pykstamės ir taikomės, visiems „užplaukia“ ir bjaurios nuotaikos debesys. Nekaltink savęs ir neieškok vienos įvykių priežasties.

Tik tada, kai dings ar sumažės problemos, dėl kurių mama taip reaguoja, jos nuotaika taps pastovi ir ji taps ankstesne miela ir rūpestinga mama.

Paprasčiausiai jos neprovokuok, kai matai, kad šiandien jai „juoda diena“. O pati daugiau užsiimk savo reikalais, savo pomėgiais ir mokslais, savo draugais, kad mamos nuotaikos tavęs per daug neužvaldytų ir neprislėgtų. Kas nors gi turi išlaikyti pusiausvyrą...

Jeigu jūsų namuose skraido lėkštės, tai jau pavojinga. Net atsitiktinis pataikymas gali virsti rimtu sužalojimu. Paprašyk, kad mama taip nedarytų arba bent įspėtų, kada jau reikia „dėtis šalmus ir statyti apsaugines sienas”. Aš juokauju, nes žinau, kad draugiškas pajuokavimas kartais sumažina įtampą. Žinoma, jeigu mama turi jumoro jausmą.

Labai džiaugiuosi, kad tomis mamos gerosios nuotaikos dienomis jūs ir pasišnekat, ir sutariat, ir juokaujat. Tai reiškia, kad tarp jūsų yra geri santykiai, nors būna visko.

Pasikalbėk su mama tokiu „taikos“ momentu, pasakyk, kad ją myli, kad tau rūpi, kaip ji jaučiasi, kad tau baisu, kai ji be nuotaikos ir kai daro ką nors neapgalvoto. Gal ji supras.

Rašykite ir klauskite psichologės el. paštu psichologija@delfi.lt.

Atsakymai pasirodys DELFI gatvės rubrikoje „Psichologas pataria”.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis