Jaunųjų kino kūrėjų ir profesionalų „Egzas 2008“

Jau antrus metus sėkmingai vykdomas videoprojektas „Lietuva savaip. Istorinės Žinutės“ grįžta į didįjį ekraną. Lapkričio 26 d. 16 valandą „Forum Cinemas Vingis“ kino teatre pirmą kartą bus rodomas trumpametražis vaidybinis filmas „Egzas 2028“, kurį drauge kūrė jaunieji kino kūrėjai ir kino profesionalai.

Praėjusių metų konkurso „Lietuva savaip. Istorinės žinutės“ laimėtojams talkino Lietuvą „Oskarų“ apdovanojimuose atstovausiančio filmo „Nereikalingi žmonės“ scenarijaus autorius Raimondas Paškevičius, taip pat žinomas Lietuvos operatorius Vaidotas Digimas bei dizainerė Ramunė Strazdaitė, savo kurtomis suknelėmis papuošusi filmo herojes.

Skirtingą požiūrį į „Egzo 2028” kūrimą atskleis du dokumentiniai filmukai (making - off'ai), įamžinę netikėčiausias bendro darbo akimirkas. Taip pat bus rodomi nauji projekto dalyvių sukurti „Filmai laiškai“ bei praėjusių metų laureatų darbai.

Kaip ir praeitais metais, savitą požiūrį į kitokią Lietuvą vertins ir kino, televizijos bei fotografijos kritikas Skirmantas Valiulis.

„Egzas 2028“ nenuolaidžiauja stereotipams

Visiems gerai Žilvino ir Eglės meilės istorija atgyja dvidešimt pirmajame amžiuje, tačiau tai ne meilė iš pirmo žvilgsnio, o meilės trikampis, kurį sukuria naujas veikėjas Arūnas. Jaunuolis laiko egzaminą, kuriam išlaikyti toli gražu neužtenka teorinių žinių – reikia geležinių nervų.

Atlikinėdamas egzamino užduotis Arūnas tampa pasakos, kurios nelaimingą baigtį neabejotinai žino, dalyviu. Nors būsimąją Žalčių karalienę jis pamilsta ne iš karto, jausmai Eglei, sumišę su žaviai jaunatvišku noru pakeisti pasaulį, vis stiprėja ir Arūnas nebegali likti pasyviu žiūrovu.

Ateities Don Kichotas pradeda kovoti ne tik su liūdna lemtimi, bet ir su griežtos mokytojos ultimatumais. Balansavimas tarp žmogiško jautrumo ir racionalumo – tai ne tik Arūno, bet ir mūsų visų egzaminas, kuris dabartinėms tendencijoms toliau vystantis ateityje dar labiau sudėtingės.

Brangus pažadas

Tuo tarpu Eglei meilė asocijuojasi su pareiga – pažadėjusi tekėti už žalčio, jei šis grąžins jai drabužius, vėjavaikė užsispiria laikytis duotojo žodžio. Neatbaido nei vyresniosios sesers atkalbinėjimai, nei paslaptinga Žilvino išvaizda.

Jį ir jo žaltišką palydą filme įkūnija egzotiški indai bei mulatas. Iš pirmo žvilgsnio gana pažįstama lietuvaitės ir užsieniečio sutuoktuvių situacija, tačiau netikėta atomazga sulaužo stereotipus. Pamatę „Egzą“ įsitikins - tai ne edukacinė didaktika, o trumpas ir nuotaikingas žvilgsnis į mūsų kultūrą ir kai kuriuos jos aspektus.

Gana simboliška, kad tautiškiausia Lietuvos šventė Joninės ženklino abu videoprojekto „Lietuva savaip. Istorinės žinutės“ etapus: pirmajame laurus skynė darbas „Joninių stebuklas“, o antrojo vaisius „Egzas“ šios šventės metu ir buvo filmuojamas.

Komandos nariai bendro darbo metu turėjo puikią progą dar kartą įvertinti Lietuvos grožį, kuris tikrai nepaliks abejingų ir lapkričio 26 d. 16 valandą „Forum Cinemas Vingis“ susirinkusių žiūrovų.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis