Sukurk sėkmingo žmogaus įvaizdį

Pasitikėjimas savimi – viena svarbiausių asmens savybių, būtina pasiekti užsibrėžtų tikslų. Kartais mūsų pasitikėjimas savimi būna labai menkas, mes linkę save nuvertinti. Neigiamos mūsų mintys apie mus pačius tik atitolina mūsų svajonių išsipildymą.

Kartais nepasitikėjimas savo jėgomis kyla iš patirties trūkumo. Juk neįmanoma pasitikėti savimi, pavyzdžiui, laikant baigiamuosius egzaminus ar vaidinant ant scenos, jeigu prieš tai niekuomet nebuvai to daręs. Pasitikėjimas savimi ateina palaipsniui, patiriant vis daugiau įvairiausių dalykų.

Kartais nepasitikėjimas savimi būna nesaugumo jausmo pasekmė. Mes kuklinamės, drovimės, slepiamės nuo viešumos, nutylime svarbius dalykus, mes atsisakome pripažinti ir keisti savo trūkumus, bijome, kad mūsų trūkumai bus pastebėti.

Nors nepasitikėjimas savimi kyla dėl jausmo, kad esi prastesnis/-ė už kitus ir stengiesi save nuslopinti, tai yra normalus ir bendražmogiškas jausmas visiems. Vis tik privalai žinoti, kad šio jausmo tau reikia atsikratyti!

Nustatyk nepasitikėjimo savimi priežastis

Baimė, kad žmonės pastebės tavo ydas, apsunkina tavo veiklą. Tavo trūkumai ir pažeidžiamumas priklauso nuo daugelio dalykų: tavo išvaizdos, ūgio, proto, inteligentiškumo, praeities ar netgi šeimos padėties.

Pradedant kurti pasitikėjimą savimi, tavo pirmas tikslas – išsiugdyti realų supratimą apie savo stipriąsias ir silpnąsias savybes. Tau teks žengti sudėtingą pirmąjį žingsnelį ir atkakliai žvilgtelėjus į savo asmenybę bei suprasti, kokiose situacijose ir kodėl tu jautiesi pažeidžiamas/-a.

Susidurk su savo baimėmis akis į akį

Pradėk analizuoti save: kokiose situacijose tu nepasitiki savimi. Kompleksuoji dėl savo svorio? Bijai kalbėti prieš auditoriją, nekenti savo išvaizdos, tau gėda savo tėvų?

Žinoma, gali būti labai sunku, net morališkai nepakeliama atrasti pagrindinę priežastį, kuri sukelia nepasitikėjimo savimi jausmą. Tačiau prisimink, tau naudinga išrauti tą įsišaknijusią problemą ir ją išspręsti.

Kai tu išsiaiškinsi dalykus, kurie tave verčia blogai jaustis, beliks pakeisti savo nuostatas ar įpročius, kurie sukelia nemalonius pojūčius. Jei tai išvaizda ar antsvoris – pagalvok, kaip norėtum atrodyti. Galbūt veido defektus gali paslėpti optine apgaule – makiažu, galbūt antsvorį galima koreguoti mankšta, pakeičiant mitybos įpročius ar pasirenkant kitokius drabužius.

Jei jauti kompleksą bendrauti viešumoje, paskaityk keletą knygų apie optimizmą, pozityvų mąstymą. Jei turi finansinių problemų, pagalvok, kaip papildomai užsidirbti, jei tavęs nemėgsta bendraklasiai, pabandyk išsiaiškinti tikrąją jų nuomonę.

Kai tik suvoksi savo problemų priežastis, tavo baimės ims mažėti. Ir kai galiausiai tavo baimės, dvejojimas išnyks, tu galėsi išreikšti savo tikrąją asmenybę.

Džiaukis savo gerosiomis savybėmis

Neužtenka tik identifikuoti savo silpnąsias savybes ar problemas. Tau taip pat reikia atrasti savo stipriąsias savybes! Tai labai paprasta padaryti, sudarant sąrašiuką dalykų, kuriuos gali atlikti gerai, patyrusiai. Ar kada nors nagrinėjai savo stipriąsias savybes?

Juk tu gimei su tam tikru talentu, nesvarbu ar tu jį jau atradai ar dar nespėjai. Galbūt visuomet priverti žmones nusijuokti? Gal esi artistiškas/-a? Organizuotas/-a? Gal turi gerą orientaciją? Sugebėjimą greitai ir lengvai prisiminti vardus?

Visos šios savybės gali tapti labai vertingos. Tai įgūdžiai, kurie yra be galo svarbios organizacijose, mokslo įstaigose bei darbe. Tad jeigu tu turi nors vieną iš šių savybių, tu privalai ją puoselėti!

Tuomet, kai tu sugebėsi suvokti savo neigiamas ir teigiamas savybes, tavo pasitikėjimas savimi sustiprės. Tu imsi kovoti su savo baimėmis, o stipriąsias savybes išryškinsi.

Keisk savo elgesį

Elgesio psichologai teigia, kad mes galime pakeisti savo jausmus, keisdami savo elgesį. Keli tyrimai parodė, kad mes tampame laimingesni, jeigu vaikštome besišypsodami.

Taigi, ir tu gali imti pasitikėti savimi, keisdamas/-a elgesį. Stenkis daugiau šypsotis. Tau tai padės kovoti su neigiamais jausmais.

Girk žmones už jų teigiamas savybes. Tu pamatysi, kad ir pagirti žmonės pamalonins tave ir pagirs už tavąsias. Juk mes visi mėgstame girdėti gerus dalykus apie save. Sportuok ir reguliariai miegok. Abi šios savybės gerina nuotaiką. Tu jausiesi ir fiziškai ir morališkai geriau, be to geriau atrodysi!

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis