Nenusileisk žvaigždėms – pasitikėk savimi kaip garsenybė

Kiekvieną dieną televizoriaus ekrane, žurnalų puslapiuose spinduliuoja savimi pasitikintys veidai – visi tokie gražūs, skleidžiantys energiją. Plačios šypsenos, spindinčios akys, tvirta stovesena. Jie žavūs… O tu?

Netikėtai imi save lyginti su žvaigždėmis: jie turi madingų, brangių drabužių, jie gali sau leisti konsultuotis su stilistais… Tačiau ar visa tai tik išvaizda. Ne! Pasitikėjimas savimi, savo jėgomis ir tikėjimas galimybėmis paverčia žvaigždes susižavėjimo objektais.

Šiame straipsnyje trumpai pristatysime, kas yra pasitikėjimas savimi ir kada svarbu naudotis jo privalumais bei kaip jį ugdyti.

Pasitikėjimas savimi – sugebėjimas jautriai ir užtikrintai siekti savo tikslo, apginti savo nuomonę bei pozicijas, neįskaudinant kitų žmonių.

Pasitikėjimas savimi nėra akiplėšiškumas, kovojimas tik dėl kovos, noras nuolat pirmauti. Tai sugebėjimas realiai vertinti aplinkybes ir jų nesureikšminti. Tai mokėjimas reikšti visus savo jausmus atvirai.

Situacijos, kuriose ypač reikalingas pasitikėjimas savimi:

· apginti save ir savo teises (pvz., mokykloje iš tavęs juokiasi ir tyčiojasi – tu turi ginti savo orumą, tačiau tinkamu būdu);

· pasakyti „ne“, kai tu nenori kažko daryti (pvz., atsisakyti cigaretės, nesutikti su draugais eiti žaisti futbolo ir kt.);

· išreikšti nepopuliarų požiūrį (pvz., visi grupėje nusiteikę prieš „skinus“, o tu pasakai, kad negalima visiems „klijuoti“ vienos etiketės);

· pradėti ar nutraukti nepageidaujamą dialogą (pvz., reikia pasitikėjimo savimi, kad pasakytum mylimai merginai, kad meilė baigėsi...);

· taikiai sureaguoti į kritiką (pvz., suvaldyti neigiamas emocijas ir atsakyti ramiu tonu į aštrią ir ypač pašiepiančią kritiką...).

Kaip apginti savo nuomonę?

Būtinas argumentuotas savo įsitikinimų ir vertybių gynimas, nepereinant į puolimą ir kitos pusės silpnybių akcentavimą. Pasitikintis savimi ir tikintis savimi asmuo nesileis į puolimą, o tiesiog ramiai gins savo įsitikinimus ir vertybes argumentais, faktais, nežemindamas kitos pusės.

Reikalingas ir naudingas susitapatinimas su kitais, bendrumų paieška, demonstruojamas jautrumas kitai pusei.

Kai pastebime, kad dvi pozicijos yra ypač priešingos ir net nesutaikomos – tuomet geriausia taktika yra ieškoti bendrumų.

Pasitikintis savimi žmogus nesijaučia nuskriaustas ir apviltas, jeigu nepriimamos jo idėjos. Jo įsitikinimai nepasikeitė, tačiau jaučia, kad „čia ir dabar“ gali kilti tik dar didesnis konfliktas, kuris tik supriešins, bet neduos jokios naudos.

Nekeisk savo nuomonės, jei jautiesi įspraustas į kampą. Ištark kategorišką „ne“, „man nepatinka“. Ši taktika veiksminga tik tose situacijose, kai įkyriai kas nors siūloma.

Tačiau savo tikslų ir interesų akcentavimas yra rizikingas dalykas. Joje pasireiškia ne tik pasitikėjimas savimi, bet savanaudiškumas ir kitos pusės ignoravimas.

Pasitikėjimo savimi ugdymas

Pozityvumas. Žmonės, kurie teigiamai nusiteikę kitų atžvilgiu sukelia pasitikėjimo savimi ir kitais įspūdį. Teigiamas požiūris tiek į save ir kitus suteikia jėgų siekti teigiamų rezultatų. Prisiminkite, kaip jauteisi, kai teko bendrauti su irzliu, viską kritikuojančiu asmeniu?

Tikslumas. Pasitikėjimas savimi – tai nėra kalbėjimas be galo, žinojimas visko apie viską. Tai tikslus ir argumentuotas kalbėjimas. Tvirti teiginiai ir tvirtas tonas, žvilgsnis tiesiai į akis. Tai mokėjimas pasakyti, kad kažko nežinome tiksliai.

Mandagumas. Mūsų kalba, pauzės, netgi išvaizda yra svarbi. Todėl svarbu koreguoti šiuos dalykus. Mylėdami ir gerbdami save – išreiškiame pagarbą kitiems. Juk žymiai maloniau bendrauti su žmogumi, kuris tvarkingas, kalba atvirai.

Atkaklumas. Pasitikintis savimi asmuo, sulaukęs neigiamo atsakymo, pasiruošęs vėl viską ramiai iš naujo pradėti. Jie nebijo neigiamo atsakymo ir tai dar labiau juos skatina siekti savo tikslų.

Pasiruošimas. Išmokite ramiai reaguoti į kritiką. Pasitikėjimas savimi kyla iš mūsų vidaus. Nelyginkime savęs su kitais, tiesiog tikėkime savo vertybėmis, savo įsitikinimais.

Taip pat, gerbkime prieštaravimus tarp mūsų ir kitų, nuomonių, gyvenimo būdų įvairovę. Žemindami kitus mes rodome ne pasitikėjimą savimi, o savo menkavertiškumą.

Jeigu jau pabudai ir lipi iš lovos bei bėgi į mokyklą, reiškia nepabūgai išeiti į gatvę, mokyklą. Pasitikėjimas savimi tai nėra kažkas nepasiekiamo.

Jis yra paprastas pojūtis – tikėjimas, kad aš esu aš ir aš tikiu savimi, tuo ką darau.

Sėkmės pasitikint savimi.

Sėkmės, meilės ir kantrybės.
Visada Jūsų ir su Jumis
Rasa Kuodytė-Kazielienė

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis