Atsargiai – rudeninė depresija !

Vėjo pučiami medžių lapai po kojomis, lietus ir darganos vietoje kaitinančios saulės, blėstantis atostogų kvapas, žvarbūs rytai ir … depresija? Nenuostabu, jog daugelis žmonių su nostalgija prisimena vasarą, šiltus vakarus prie laužo, jūros ošimą, pajūrio smėliuko kvapą ir visą vasaros malonumų komplektą, tačiau vieni jų gali toliau grožėtis gyvenimu ir auksiniu rudeniu,o kitiems vasaros pabaiga tolygi pasaulio pabaigai!

Pasak medikų, rudeninė depresija, tai ne tik žmogaus nuotaikų kaita ar silpnos valios padarinys. Gydytojai teigia, jog depresija - sielos ir kūno liga, atsižvelgiant į jos stiprumą ligonius galime skirstyti į tam tikrus tipus.

Kaip atpažinti depresiją?

Rudenį niūri nuotaika ir slogios mintys aplanko daugelį mūsų, tačiau nereikia sumaišyti trumpalaikio liūdesio su rudenine depresija. Ryškiausi šios ligos simptomai - iš pažiūros visai natūralūs dalykai, padidėja potraukis saldumynams, sumažėja darbo motyvacija, sutrinka miegas ir galiausiai mėgstami dalykai neteikia džiaugsmo.

Depresuojantį žmogų galima nesunkiai atpažinti, žmogus nesiliauja bambėti dėl prastos nuotaikos ir savijautos, nuolat vaikšto nukabinęs nosį ir tampa lyg „daržovė“, rašoma psychotherapy.lt.

Kodėl atsiranda rudeninė depresija?

Pasirodo, jog rudeninė depresija tai ne tik psichologinė, bet ir fizinė liga. Rudeninė depresija atsiranda dėl serotonino ir melatonino balanso pakitimo smegenyse, rašoma farmapedia.lt. Serotoninas yra hormonas, reguliuojantis žmogaus nuotaiką. Melatoninas atsakingas už miego procesą organizme. Sutrikusi šių dviejų medžiagų gamyba organizme ir sukelia rudeninę depresiją.

Gydytojai ir psichologai skiria dvi depresijos rūšis: nuolatinę ir sezoninę.
Dažnai sezoninė depresija nepastebima nei aplinkinų, nei pačio sergančiojo. Paminėti simptomai būna traktuojami kaip tinginystė, nuovargis ar valios trūkumas. Būtina žinoti tai, jog jei nepavyksta atsikratyti panašios būsenos ir simptomų per kelias savaites, patartina apsilankyti pas gydytoją.

Kaip pabėgti nuo depresijos? Ją išgydyti?

Esant lengvai depresijai, gydymas nėra labai sudėtingas, nereikėtų persistengti. Partina kuo daugiau laiko praleisti lauke šviesiu paros metu ( seratinino gamybai turi įtakos saulės šviesa), rengtis ryškių spalvų rūbais, klausytis patinkančios muzikos, žiūrėti filmus keliančius nuotaiką.

Žmonės, kurie šitaip nesusidoroja su liūdesiu, melancholija , mieguistumu ir kitais simptomais, turi rimtesnių problemų. Nuolatinė depresija gydoma kitokiomis priemonėmis. Rimtesniu atveju ligoniai gydomi šviesos terapijomis ir vaistais.

Kaip išvengi rudeninės depresijos?

Psichologai teigia, jog visų pirmą tai priklauso nuo žmogaus charakterio. Be abejo, būtina kuo daugiau laiko praleisto gryname ore, bei dienos šviesoje, bet svarbūs yra ir kiti faktoriai. Nebūtina taip įsimylėti vasarą, jog atėjus rudeniui, tektų užsisklęsi namuose ir verkti dėl trumpėjančių ir tamsėjančių vakarų. Reikėtų įžvelgti ir šio laiko privalumus, bei kuo daugiau laiko skirti kažkokiai veiklai, sportui, šokiam, bendravimui su artimais žmonėmis, draugais.

Rudeninė depresija, tai liga plačiai paplitusi už poliarinio rato, maždaug 80 proc. čia gyvenančių žmonių serga sezonine depresija.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis