PSICHOLOGAS PATARIA: kaip prisiversti mokytis?

KLAUSIMAS: esu Tomas, man 18 metų, mokausi profesinėje mokykloje ir esu jau antrame kurse. Turiu problemą, jau net nebežinau, kur daugiau kreiptis. Pamokas lankau labai prastai, tiesiog negaliu atsikelti laiku, net kai žinau, kad reikia... Pats save apgaudinėju, jog man nebūtina mokytis, jog nieko blogo neatsitiks, jei vieną dieną nenueisiu į pamokas.

Ir taip kasdien. Turiu skolų iš pirmo kurso, niekaip neprisiverčiu jų išsitaisyti. Labai bijau, kad dėl jų negalėsiu laikyti egzaminų. Prašau patarkite man, kaip turėčiau save prisiversti, įtikinti save, jog tai ne juokai? Mane apėmęs „tinginys“.

ATSAKYMAS: įsivaizduoju, kaip nerviniesi, žinodamas, kad gali „išlėkti“ iš savo mokyklos, jeigu neišsitaisysi tų skolų. Bet dar turi laiko pasikeisti.

Kai žmogus negali atsikelti ir laiku kur nors nueiti, galima galvoti apie kelias to priežastis. Iš ryto savijauta labai bloga, nėra nuotaikos, trūksta jėgų, juntamas didžiulis nuovargis, labai norisi toliau miegoti. Pirmoji iš priežasčių – susidaręs įprotis labai vėlai eiti miegoti.

Jeigu jaunas žmogus nepamiega bent aštuonių valandų, tada ryte organizmui natūraliai trūksta miego. Antroji priežastis – kokia nors chroniška liga, avitaminozė ar dar kokia nors būsena, kuri lemia miego kokybę.

Reikia pasitikrinti sveikatą pas gydytoją, kuris pasakytų, ar tu tikrai sergi ar ne. Trečia priežastis – gali būti, kad tu jauti prastą nuotaiką, nuolatinį nuovargį ir junti, kad tau trūksta jėgų. Tokia būsena gali būti ir rimta depresija, nuo kurios taip pat reikia gydytis.

Yra ir dar viena tikėtina priežastis – tau neartima specialybė ar profesija, kurios tu mokaisi, tavo grupėje prasti tarpusavio santykiai, tu turi kitų problemų arba rūpesčių, kurie „neleidžia“ tau užmigti. Tokiais atvejais verta pasikalbėti su psichologu.

Dabar apie „tinginio“ ar negalėjimo prisiversti mokytis įveikimą. Nusistatyk grafiką, turi kiekvieną skolą išlaikyti palaipsniui. Pavyzdžiui, darbų saugą - vieną savaitę, o medžiagų atsparumą – kitą savaitę.

Nelauk, kad tavęs ieškotų mokytojai. Pats pirmas prieik ir paprašyk, kad tave priimtų atsiskaityti. Susitarkite dėl dienos ir valandos.

Mokytis reikia taip pat planingai. Reikia kelių sąlygų - padalinti dalimis knygą arba užrašų sąsiuvinį, kad dalimis lengviau perskaitytum, ką reikia išmokti. Taip pat reikia pakeisti tvarkaraštį namuose. Pareigos – pirmoje vietoje, o malonumai – po to.

Nusistatyk, kad kol turi skolų, grįši iš karto po paskaitų. Duok sau nurodymą ir susilaikyk nuo slankiojimo po miestą su draugais po paskaitų.

Grįžęs duok sau nurodymą, kad nejungsi kompiuterio ir nebėgsi į lauką, kol mokysiesi numatytą knygos skyrių. Kai atliksi, ką privalai padaryti savo labui, tada galėsi susitikti su draugais arba panerti į internetą.

Tai bus dvigubas malonumas - būsi pasimokęs, išdidus ir gerai praleisi laiką.

Būk tvirtas ir atsispirk draugų pakvietimams ir pašaipoms, kai pasakysi, kad eini namo. Jeigu jie nesupranta, kad tau reikia mokytis, kad tavęs neišmestų, kad turėtum profesiją, darbą ateityje, tai turi pagalvoti – ar jie tikri draugai.

Niekas tavęs nesiruošia versti mokytis. Tu tikrai gali, jeigu pats nuspręsi.

Rašykite ir klauskite psichologės el. paštu psichologija@delfi.lt.

Atsakymai pasirodys DELFI gatvės rubrikoje „Pasaulis ir aš”.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis