"Fanfiction" - internetą užvaldę istorijos. Kodėl garsenybių įkvėptos knygos tokios populiarios?(SUŽINOK)

Įvairių fanų klubų nariams žodis fanfiction nėra svetimas, jie puikiai žino, kas tai, kur galima jų rasti, kai kurie net ir patys užsiima fanfiction rašymu, tačiau ypatingai knygomis, serialais, muzikos grupėmis ar kitais žinomais žmonėmis bei istorijomis nesidomintys žmonės gali suklusti ir nesuprasti, kas tai per objektas.

Šis žanras yra siejamas su įvairiais fanų klubais, todėl apibūdinimas prasideda žodžiu fan (liet. Fanas). Taigi, mirtingųjų žodžiais sakant – tai kūrinys ar trumpas tekstas, įtraukiant tam tikros knygos, filmo, serialo, komiksų veikėjus ar net žinomus žmones, parašytas jų gerbėjų.

Sakykim, man patinka Haris Poteris (beje, būtent Haris Poteris yra viena populiariausių fanfiction temų), todėl aš sukuriu istoriją apie vaikinuką, kurio gyvenimas yra panašus į Hario Poterio veikėjo gyvenimą, tačiau pridedu visiškai kitokią aplinką (galbūt po 100 metų) arba kuriu Hario Poterio istoriją toliau. Esmė, kad įkvėpimo rašantysis semiasi iš savo mylimo herojaus, tam tikros knygoje ar filme egzistuojančios situacijos. Kartais fanfiction aprašo tikrus žinomus žmones (pvz. grupės narius, modelius) ir sukuria istorijas apie jų asmeninį gyvenimą, apie tai, kaip įsivaizduoja juos esant ne lempų šviesoje.

Pastaruoju metu rašančiųjų ir skaitančiųjų gretos didėja kosminiu greičiu! Kone kasdien pradedamos „kepti“ naujos istorijos, gerbėjai vis ieško naujų, kvapą gniaužiančių fanfiction, įsigyvena į kūrinius, lyg tai būtų gryniausia tiesa. Fanfiction autoriai, skirtingai nei kitų žanrų rašytojai – ne pelno siekiantys asmenys (yra ir išimčių), daugelis jų netgi neturi menininko gyslelės, tačiau noras patenkinti savo fantaziją bei pasidalinti ja su kitais gerbėjais – milžiniška. Dažniausiai fanfiction literatūra netgi nėra išspausdinama, ji tiesiog išplaukia į plačią internetinę erdvę ir neturi išliekamosios vertės (nebent visas tekstas būna sukaupiamas kompiuteryje arba atspausdinamas). Tad susidaro įspūdis, jog fanfiction žanras – XXI amžiaus atradimas, tačiau jis atsirado gerokai anksčiau.

Fanų taip pamėgta literatūra siekia 1965 metus! Iki tol fanfiction tebuvo laikomi trumpi mokslinės fantastikos kūriniai, kuriuos spausdindavo tam tikruose fanams skirtuose žurnaluose (fanzine) ir kurie būdavo lyginami priešprieša originalo kūriniams.
Pirmieji garsūs fanficion buvo Šerloko Holmso gerbėjų rašyti kūriniai, taip pat „Alisos stebuklų šalyje“ variacijos ir, žinoma, "Star Trek" fanų kurtos fantastinės istorijos. Pastarieji netgi turėjo savo žurnalą, pavadinimu "Spockanalia". Po spausdinimo mašinos atradimo, gerbėjams pasidarė kur kas paprasčiau publikuoti, platinti ir dalintis fanfiction istorijomis (juk tada visagalis internetas buvo toli kaip Saulė). Po kelių metų šis literatūros žanras išpopuliarėjo ir tarp kitų fanų klubų, todėl žurnalų (fanzine) atsirado kur kas daugiau.

Tik atsiradus interneto platybei, fanfiction ėmė dygti lyg grybai po lietaus – daugybė portalų ėmė archyvuoti įvairias istorijas, leido patiems autoriams talpinti bei dalintis kūryba, taip fanfiction tapo prieinama netgi ne gerbėjų ratui. Kadangi šiais laikais fanfiction nekainuoja – ją skaityti gali netgi visiškai suvokimo apie aprašomą objektą neturintys asmenys. Tačiau ar tada pasiekiamas toks pasitenkinimo lygis?

Kodėl gerbėjai apskritai kuria fanfiction? Klausimas, į kurį atsakyti galėtų tik fanų klubo nariai – tiek kuriantys, tiek skaitantys. Fanfiction – turbūt vienintelis literatūros žanras, kuris neturi laikytis tam tikrų griežtų taisyklių. Be žinomo žmogaus, veikėjo, situacijos ar aplinkybių talpinimo kūrinyje, jam negalioja jokios taisyklės. Rašymo forma, rimas, kalba – viskas leidžiama, viskas priimtina, viskas „suskaitoma“! Tai tiesiog fantazija, tokia, kokia gimsta giliausiuose sapnuose, kuri neduoda ramybės prieš miegą, kuri prašosi išvaduojama iš galvos. Štai dėl ko gerbėjai rašo gerbėjams – daugelio fantazijos panašios, daugelis jaučia tą patį, todėl vienas kito supratimas – pirmoji priežastis fanfiction kūrybai.

Kita priežastis paradoksali – noras pasidalinti savo fantazija, savo genialiomis idėjomis, spėjant, jog tai bus šviežias, visiškai naujas „vėjas“ fanfiction terpėje. Sakoma, kiek žmonių, tiek nuomonių, todėl didelė tikimybė, jog pavyks sukurti kažką tokio, ko dar nebus skaitęs nei vienas to paties dalyko gerbėjas. Tačiau apsilankius viename populiariausių fanfiction talpyklų internete www.fanfiction.net – galima rasti turbūt milijoną įvairiausių istorijų bei komiksų, tarp kurių netgi 250 000 istorijų apie Harį Poterį (abstrakčiai apie knygą ir visus joje esančius veikėjus), tad kyla klausimas, ar tikrai visi rašo taip skirtingai. Žinoma, pavyzdį parinkau tikrai ypatingą, nes Hario Poterio knygose buvo tiek daug veikėjų ir apie kiekvieną iš jų galima sukurti vis kažką naujo, tačiau daugelis fanfiction istorijų yra panašaus pobūdžio.

Kaip gerą pavyzdį, paminėti galima prancūzų fanfiction rašytoją (kuriai, beje, ne 14, o 34 metai) Caroline Sauvageot, kuri prieš porą metų išleido knygą “Uždraustas aukštas” apie žinomą vokiečių kilmės grupę "Tokio Hotel". Tai knyga apie grupės gerbėjus, apie turus, koncertus ir užkulisius, kuri priartina kiekvieną skaitytoją arčiau jam neprieinamos erdvės. Įpindama keletą naujų veikėjų, įterpdama romantiškas situacijas, moteris džiaugiasi sėkmė, net ir nebūdama didžiule Tokio Hotel gerbėja.

Kad atskirtų vienas istorijas nuo kitų, fanfiction žinovai ėmė skirstyti jas į tam tikras kategorijas:
• Pagal poravimą (kai vienas knygos, serialo, grupės veikėjas poruojamas su kitu), bandant užpildyti kai kurias neaprašytas vietas ir įterpiant savo fantaziją;
• Pagal tos pačios lyties poravimą (tai prilyginama netgi atskiram požanriui, kuris, žinoma, lydimas S (suaugusiems) raide ir dažnai būna perteikiama ne tik rašytiniu, bet ir pieštiniu modeliu);
• Pagal žanrą (fanfiction gali būti tiek piešinys, tiek eilėraštis, tiek fantastinis kūrinys ar net romanas);
• Pagal skirtingų objektų veikėjų susiejimą (fanfiction gali būti ne tik apie vieną mėgiamą objektą, pvz: Haris Poteris ir Vampyrų dienoraščiai arba "Choras" ir "Bafi – vampyrų žudikė", kai kurie veikėjai paimti iš vieno filmo, kiti – iš kito);
• Pagal ilgį (kaip ir minėjau, tai gali būti 80 000 žodžių kūrinys, taip pat ir vos 100 žodžių istorija ar tiesiog situacija, dar kitaip vadinama one-shot arba imagines);
• Pagal skaitytojo amžių (fanfiction gali būti sukuriami vaikams, taip pat vyresniems vaikams, kuriems yra 9 ir daugiau metų, tada paaugliams nuo 13 metų ir vyresniems, suaugusiems paaugliams nuo 16 metų ir, be abejo, tik suaugusiems nuo 18 metų skirti fanfiction)

Kaip matome, fanfiction nėra tik paprasta rašliava – tai kūrinys, į kurį įdedama daug širdies bei fantazijos ir kurį skaityti galima ne tik priklausant tam tikram fanų klubui. Žinoma, tik jeigu istorija parašyta profesionaliai, lygiai kaip išleidžiamuose romanuose, paremtuose tikrais faktais. 

Deja, Lietuvoje šis žanras nėra paplitęs, nėra populiarus ir apskritai – nežinia, ar Lietuvoje yra profesionaliai užsiimančių fanfiction kūryba. Jeigu linksite galva ir tikite, jog rašančių fanfiction (ne verčiančių iš užsienio kalbos) yra daugiau nei mes galvojame, padiskutuokime!

Nesijauskite vieniši, dalinkitės savo talentu ne vien tarp draugų ratelio ar fanų klubo – kurkite protingai, saikingai ir profesionaliai, tuomet tikrai sulauksite sėkmės tiek ieškant, kas skaitys jūsų kūrinį, tiek ieškant, kas galėtų jį publikuoti ar netgi spausdinti! Populiarinkime šį fantazijos ir nuoširdžių jausmų kupiną nekomercinį žanrą kartu! O jei norite savo fanfiction parodyti pasauliui, siųskite savo darbus love@panele.lt 

Talentai, atsiliepkit, nelaikykit savo kūrinių stalčiuje!

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis