Kitokios tradicijos: Kalėdos be sniego, darbo vietoje, o laukiamiausia dovana - muilas?!

Kartais mes nešvenčiame gimtadienių, vardadienių, galbūt vyrų dienos, bet kas gali nešvęsti Kalėdų? Jos vienija ne tik mamą, tėtį, senelę ir kaimynus, bet ir visą pasaulį. Tai vienintelis metas, kai visoje žemėje puošiamos eglės ir visų rasių žmonės spinduliuoja gerumu (šie kriterijai netaikomi Grinčui).

Ar jau turi panele.lt programėlę savo išmaniajame telefone? Parsisiųsk ją ir gauk visas naujienas pirmoji!
„iOS“ versija
„Android“ versija

Mums, europiečiams, Kalėdos tapo dovanų švente. Žinoma, dėl žiemiško klimato turime ir pliusų, galvos skausmą dėl dovanų artimiesiems dažnai gelbsti šalikai, kepurės, pirštinės ir megztiniai.

Dar vienas europietiškas šios šventės požymis – maistas. Daug maisto. Retas lietuvis, vokietis ar latvis šventes praleidžia ne prie stalo, kurį slegia 12 patiekalų, o kitą rytą nesimėgauja didžiuliu, riebiu kalakutu. Nors kartais dėl masinio dovanų pirkimo Kalėdos gali būti įvardijamos kaip šeimos biudžeto kritimo šventė, tačiau iš tiesų jų reikšmė visai kitokia. Vienas didžiausių Kalėdų pliusų – galimybė pabūti kartu su tais, su kurias būti norime. Juk tai šeimos šventė. Dažnai prie Kalėdų eglutės susirenka tiek žmonių, kiek pamatyti galima tik per giminės susitikimus. Vien dėl to europiečiams žiemos šventės yra laukiamiausios metuose.

Kalėdos žiemą – viskas aišku, bet kaip jas sutinka sniego nematę australai? Jie tikrai nenusileidžia šalčių mylėtojams. Nors miestai neblizga nuo kalėdinių eglių ir lempučių, tačiau šventinės nuotaikos tikrai netrūksta. Kalėdų dieną minios žmonių susirenka į paplūdimius stebėti neįprasto reginio. Čia pasirodo Kalėdų senelis, atrodo, nieko ypatingo, tačiau nedaug kur pamatysime Kalėdų talismaną, plaukiantį ant ryškiai papuoštos burlentės ir savo raudoną kostiumą išmainiusį į įdegusį kūną ir plaukimo rūbus. Kad ir koks panašus į paprastą mirtingąjį bebūtų australų Kalėdų senelis, jo stebuklingumą įrodo ilga balta barzda ir raudona nosis. Šis paplūdimių šou jau tapo tradicija, kuri sujungia ne tik šeimą, bet ir draugus.

Dar vienas egzotiškas žemynas, kuriame paplitę egzotiški Kalėdų papročiai, – Afrika. Dėl skirtingos socialinės padėties atskirose Afrikos dalyse šventės švenčiamos vis kitaip, tačiau pagrindinis požymis – Kalėdų laukimas. Gruodžio mėnesį vaikai ir dirbantys žmonės mėgaujasi atostogomis, per kurias intensyviai ruošiasi šventėms. Nors didžiojoje žemyno dalyje namuose puošiamos palmių šakelės, bet niekas nenustemba pamatę papuoštą ir kalėdinę eglutę.

Kad atėjo Kalėdų rytas – pajausti nesunku. Visose apylinkėse vaikai su savo seneliais keliauja gatvėmis ir gieda kalėdines giesmes, kurios pažadina afrikiečius ir kviečia melstis bei ruošti pietus. Kalėdiniai pietūs dažniausiai sutinkami lauke, kai prie didelio stalo susirenka ne tik šeima, bet ir artimiausi kaimynai. Tai laikas, kai visi gali pasidalinti atostogų įvykiais ir pasirengimo šventėms ypatumais. Vakare visose apylinkėse žaidžiami žaidimai. Afrikoje dovanos taip pat ne išimtis. Tiesa, europiečius tokios „staigmenėlės“ gerokai įžeistų, bet afrikiečiai vieni kitiems mėgsta dovanoti sausainius, muilą, medvilnę ar pieštukus. Šio žemyno gyventojai laikosi nuomonės, kad svarbiausia ne dovanos, o šventinė dvasia ir galimybė pabūti su artimaisiais.
 
Net didžiausias Kalėdų nekenčiantis pesimistas, atvykęs į JAV šventiniu laikotarpiu, pradės jas dievinti. Amerikoje neįmanoma nepastebėti Kalėdų dvasios. Šiuo laikotarpiu visa šalis tiesiog švyti, o amerikiečiams priklauso ne vienas dekoracijų rekordas. Svarbiausias Kalėdų požymis – spalvotos lemputės. Sunku būtų surasti namą, kuris nesistengtų savo dekoracijomis pralenkti kaimynų namo. Amerikiečiai myli viską, kas žiba, o kas nežiba... įžiebia. Prieš šventes gatvės tiesiog prigrūstos žmonių, tačiau tai nekelia didelių rūpesčių, atvirkščiai, toks šventinis „pamišimas“ vienija žmones. Mieste galima sutikti seniai nematytus pažįstamus, buvusius kolegas ar klasiokus, kuriems tikrai nebus gaila valandėlės pokalbiui. 

Dar vienas ypatingas akcentas, kurį nuo senų senovės puoselėja Amerikos gyventojai, – sausainiai Kalėdų seneliui. Po sočios vakarienės su garuojančiu kalakutu visa šeima prisimena ir Kalėdų simbolį, kuriam prie židinio paliekama lėkštė su sausainiais ir šiltu pienu. Vidurnaktį, pasivaišinęs skanumynais, senelis palieka dovanas ir iškeliauja. Galbūt dėl to amerikiečiai taip ilgai tiki Kalėdų senelio egzistavimu.

Japonijoje Kalėdos per daug nesureikšminamos. Tikriausiai nenuostabu, kad darbščiausia tituluojamoje šalyje Kalėdos taip pat švenčiamos darbe, nes tai įprasta darbo diena. Dar vienas japoniškų Kalėdų išskirtinumas – ši šventė nėra laikoma šeimos švente. Japonai nesistengia su savo artimaisiais susitikti prie kalėdinio stalo, nukrauto maistu. Dažniau Kalėdos siejamos su gėrio laikotarpiu. Stengiamasi atlikti kuo daugiau gerų darbų, aplankyti ligonius ar padėti benamiams.

Visame pasaulyje Kalėdos simbolizuoja skirtingus dalykus, bet svarbiausia, kad visi dalintumėmės gėriu ir niekam neleistume Kalėdų pavogti!

Sekite Panele.lt naujienas „Facebook'e“!

Sužinokite portalo panele.lt naujienas pirmieji ir skaitykite žurnalą „Panelė“! Trims portalo skaitytojams, užpildžiusiems anketą, dovanosime 3 mėn. žurnalo „Panelė“ prenumeratą.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis