Iš maisto šedervus kurianti Jolita Vaitkutė: darbo neranda tik prasti kūrėjai (FOTO)

Nors Jolitai Vaitkutei dar tik dvidešimt, Lietuvoje ir už jos ribų žinomi menininkės darbai kalba patys už save. Maisto dailininkė jau spėjo lėkštėje nutapyti garsiausių žmonių portretus, o pasaulinėje parodoje „Ex­po 2015“ Jolita Europą sužavėjo dešimčia unikalių kūrinių iš maisto produktų.

Pasak kūrybininkės, jos kasdienybė nėra tik įkvėpimo gaudymas. Dažniausia tai – suplanuotas ir varginantis darbas. Šiandien „Pramogų receptų“ rubrikoje Jolita atvirai pasakoja apie tai, kuo gyvena kūriantys žmonės.

Jolita, esi dizainerė, maisto dailininkė. Kaip atrodo tavo darbo savaitė?

Šiuo metu mano pagrindiniu darbu yra kūryba. Turbūt įprasta įsivaizduoti, kad kūryba lieka hobiui. Mano darbo savaitė labai dinamiška, kartais turiu porą renginių, kuriuose kalbu ar darau pasirodymus, piešiu maistu ar panašiai, o kartais visą savaitę sėdžiu prie kompiuterio, kuriu idėjas ir iliustruoju. Nemažai tenka susitikinėti su žmonėmis ir regzti naujus planus.

Kas kartą nustebinti savo naujais projektais. Kokiomis idėjomis gyveni šiuo metu?

Šiuo metu dėlioju planus kitiems metams, rengiu naują savo portfolio. Nesu linkusi kalbėti apie idėjas, kurios dar tik minties pavidalu, tad dar teks palaukt.

Esi nuolat kupina kūrybinių idėjų, štai, kad ir kalėdinė eglutė iš kūčių stalo valgių. Kas Tave įkvepia?

Kalėdinė eglutė buvo tiesiog pokštas, kuris smagu, kad pavyko, tačiau visi tai priėmė gan rimtai. Pora žmonių, kurie atėjo pas mane į namus, visiškai rimtu veidu paklausė, kur padėjau šią eglutę. Kalbant apie įkvėpimą, aš tiesiog gyvenu, keičiu rutiną ir pažįstu naujus dalykus. Tai įprasta kūrybininko dalis – kurti ir semtis iš naujo. Svarbu lavinti estetinį suvokimą, matyti kuo daugiau. Tai yra svertai, kurie ir lemia, kokia kūryba nutinka.

Ar turi tradicijų, kasdienių ar savaitgalinių ritualų? Kaip pailsi?

Mėgstu rytais šokti ir skaityti. Bandau nepamiršti pavalgyti. Įprastų dienų beveik neturiu, mano gyvenimas yra dinamiškas ir nuolat keičiasi. Miegas man itin svarbus, tad stengiuosi tam skirti pakankamai laiko. Ypač, kai po sunkios dienos žinau, jog rytoj bus tokia pat įtempta diena.

Ar pameni, kuomet pirmą kartą susidūrei dizainu, kūryba? Kaip pradėjai svajoti, jog norėtum su juo sieti savo gyvenimą?

Niekada negalvojau, kad su kuo nors reiks sieti visą gyvenimą, iki šiol tokio plano neturiu. Dabar darau tai, kas man patinka. Neabejoju, kad po dešimties metu tai bus visiškai kitokiose plotmėse arba pasuksiu į kitą sritį ir tai man atrodo natūralu. Svarbu pažinti ir daryti tai, kas iš tikrųjų patinka. Nepamenu aiškaus lūžio, bet mama sakė, kad buvau nuolat linkusi į piešimą ir žaidimus su maistu.

Su kokiais iššūkiais dažniausia susiduri savo darbe? Galbūt kūrybos negalime vadinti darbu?

Iššūkių būna įvairių. Didžiausias iššūkis yra pilnai išpildyti savo idėją, o tai padaryti sunkoka, nes galvoje viskas atrodo kur kas geriau. Techniniai iššūkiai yra neišvengiami, medžiagiškumas ir fizikos dėsniai kartais pateikia naujų išbandymų. Kūrėjai dirba, jų darbas kurti. Kūrėjai ne tik naktinimis tapo paveikslus pagauti įkvėpimo. Tai ir reklamos kūrėjai, vizuoliu kūnų ar kitokių identitetų autoriai. Tai gali nešti realią naudą visuomenei.

Esi labai drąsi. Du kartus studijavai, bet metei studijas. Vis dar ieškai savęs? O gal kūrėjui nebūtinos studijos?

Šiuo momentu žinau, kas aš. Ieškau naujų formų, sprendimų, tačiau žinau savo kertinius taškus. Tam, kad mesti studijas, nereikia būti drąsiu, studijose žmonės nebūtinai randa save ir atvirkščiai. Kūrėjų būna įvairių, o studijos reikalingos tam, kad išmoktum technikos, gautum kritikos, praplėstum savo matymą. Vis dėlto, studijos nėra vienintelis kelias tam pasiekti.

Mėgstama sakyti, jog kūrybininkams išpopuliarėti Lietuvoje labai sunku, iš to neįmanoma pragyventi. Kokia Tavo nuomonė?

Manau, kad yra žmoniu, kurie sako, kad teisininkui darbo susirasti neįmanoma, tačiau taip yra tik dėl to, kad jie yra prasti teisininkai. Ir tai galioja bet kam, kūryba nėra išskirtinių dėsnių sritis. Aišku, talento ir svajoniu neužtenka. Šalia to reikia daug dirbti ir neburnoti, kad tai neimanoma.

Ar mėgsti žiūrėti filmus, skaityti knygas? Kaip manai, ar kūrybininkams svarbu skaityti?

Taip, tai yra neatsiejama mano gyvenimo dalis, kitaip nebūtų iš ko kurti. Vis dėlto negalėčiau išskirti poros savo mėgstamiausių kūriniu, pati kuriu iš susidarytos visumos, kurią jau turiu.

Tau tik dvidešimt, o tokiose parodose kaip EXPO Lietuvą atstovavai tarptautiniu mąstu, es žinoma menininkė. Kaip manai, kas tave išskiria iš kitų?

Viskas vyko organiškai. Tiesiog daug dirbau, mokiausi, skaičiau, domėjausi. Nėra vieno sėkmės rakto, tai individualu ir jis vis kitoks. Svarbiausia rasti savo unikumus ir leisti jiems skleistis.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis